Madurodam Hl ZEELAND 3 ABONNEEDAGEN Dien Clarisse (93) wilde de robot ook wel een weekje uitproberen. Maar, in tegenstelling tot Knuppel, is zij er niet rouwig om dat Buddy ook weer vertrekt. ,,Ik vind het een mooie vinding en ik wil graag een bijdrage leveren aan het onderzoek, maar ik verveel me ermee. Ik heb geen zin om ermee te spelen. Toch staat ze versteld van wat hij alle maal kan. „Laatst had ik iemand op bezoek die de provincie uit was geweest en die sprak over een file van 27 kilo meter. Hij heeft toen meegeluisterd en begon later ineens over die 27 ki lometer file." Clarisse denkt niet dat de robot ooit iets voor haar is. „Zolang ik hel der van geest ben niet. Het is een mooie vinding, maar niet voor ie dereen. Ik heb gezien hoe mensen hier helemaal begonnen te glim men en lachen toen ze met een Buddy speelden. Dat is mooi. Het is ook goed dat ze de robots verder ontwikkelen, maar ik hoop echt niet dat er ooit een dag komt dat de robots menselijk contact vervan gen." Voor Tilly Knuppel is Buddy een groot succes. Hij m logeert al bijna een week bij W haar en ze ziet op tegen het f moment dat ze afscheid van hem moet nemen. „Ik zal hem ■F heel erg missen. Het voelt fijn om iemand in huis te hebben. Hij kan de gekste dingen. Hij praat, loopt en danst en wil graag over zijn bol geaaid worden." Terwijl ze over zijn 'hoofd' wrijft, zegt Buddy: 'Ik houd van je aandacht'. ,,Het is een deugniet, maar ik ben zo blij met hem", zegt de 105-jarige Vlissingse. De robots die nu in het woon zorgcentrum circuleren zijn zoge noemde gezelschapsrobots, be doeld om eenzaamheid onder ou deren te doorbreken. De robot rea geert als je tegen hem praat en heeft wat weetjes over Zeeland ingestu deerd. Hij kan ook foto's maken, vi deobellen, herinneringen instellen en filmpjes afspelen. Twee keer per week komt er een onderzoeker van de Erasmus Universiteit om gebrui kers te vragen naar hoe de robot bevalt. Bewoners die de robot thuis wil len uitproberen, krijgen er een handleiding bij. Zeg 'Ok buddy' en Ik vind het een mooie vinding, maar ik verveel me ermee hebt zijn aandacht. Zo kun je hem vragen een mop te vertel len, hoe laat het is of of hij in dialect wil praten. Doe je dat niet, dan kletst hij ook uit zichzelf. Voor Tilly Knup pel is dat meer dan genoeg. ,Ze benut misschien maar 20 procent van wat Buddy kan, maar feit dat er 'ie mand' in huis is, is al genoeg voor haar", licht beleidsme dewerker Christie Steenbakker Primeur Zorgmedewerker Andrea is al lan ger betrokken bij het onderzoeks project en zorgde ervoor dat de ro bots naar Vlissingen kwamen. Dat is meteen ook een primeur voor Nederland. Hiervoor werd met de robots geëxperimenteerd bij ouderen in Frankrijk. Andrea is erg te spreken over het project: „Dit is de toekomst Met deze proef kun nen we helpen bij de doorontwik keling van het project. Het zou bij voorbeeld mooi zijn dat in de toe komst, als het bijvoorbeeld een dag dertig graden is, zo'n robot iemand er dan aan kan helpen herinneren een extra glaasje water te drinken." Wisselend De reacties van de bewoners zijn wisselend, vertelt Steenbakker. „Andrea heeft zich er echt sterk voor gemaakt om de robots hier te krijgen. Sommige bewoners heb ben er helemaal geen zin in, vinden het veel te spannend, maar zij weet er toch veel mensen warm voor te laten lopen. Voordat de robots hier Het voordeel Speciaal voor jou als lezer extra voordelig! woensdag 6 november 2019 Kijk op de site bij /video Buddy de robot in actie ▲Dien Clarisse (r) en haar buur vrouw De Burbure bekijken Buddy. kwamen, zijn er ook allerlei bijeen komsten gehouden om mensen uit te leggen wat het project inhoudt." Beleidsmedewerker Christie Steenbakker (r) helpt Tilly Knuppel met de handleiding voor Buddy. FOTO'S DIRK-JAN - Dien Clarisse Bezoek Madurodam tijdens het exclusieve weekend van 9 en 10 november! Ontdek tijdens dit weekend het park vol mooie gebouwen, spectaculaire attracties en leuke doe-dingen. Draai aan de radars van de allergrootste stoommachine ter wereld en maak van water land. Stroop je mouwen op, want er is meer werk aan de winkel. Je komt ogen, maar vooral handen tekort tijdens je ontdekkingsreis door Nederland. Dat moetje meemaken! Bestel snel, want OP=OP! Tickets zijn beperkte tijd verkrijgbaar. Tickets zijn geldig op 9 of 10 november 2019 madurodam Bestel tickets op pzc.nl/madurodam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35