Daa Stop Toch straf voor brandmerken jonge scouts Maker van Typisch Hulst: Kabbelende tv werkt niet 2 JAN VAN DAMME Ror op1. Column DE STELLING Vandaag: Robots zijn een uitkomst voor de zorg Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK STEUNEN t>E L.ERARENACTIE - incident op HZ met chemische stof Expositie Seelt in geboortestad VLISSINGEN In 2000 geslaagd voor vwo? Meld je! B. werd vorig jaar vrijgesproken, omdat de rechtbank vond dat hij de kinderen niet bewust mishandelde. Volgens het gerechtshof heeft hij dat echter wel gedaan.De nu 24-ja- rige man was in augustus van 2017 als leider mee op een zomerkamp van scouting Frans Naerebout uit Goes. Hij begeleidde kinderen van 11 tot 15 jaar. Het ging mis tijdens het ontgroe ningsritueel. De kinderen werden daarbij'gestempeld': met een brandijzer werden met inkt de ini tialen FN (Frans Naerebout) op hun rug gedrukt. Om het echt te laten lijken, werd er ook een vuurtje bij gestookt. Bij drie kinderen van 11, 11 en 13 jaar oud bleek het ijzer gloei end heet. Volgens de verdachte had een andere leider mogelijk met het stempel het vuur opgestookt. Het gevolg: de drie kinderen liepen flinke brandwonden op. Nog gevoeld B. had voor hij stempelde nog wel gevoeld of het ijzer heet was. Voor zijn hand leek het niet zo heet, maar blijkbaar voor de tere kinder huid wel. Omdat de kinderen was opgedragen te schreeuwen alsof ze echt werden gebrandmerkt, werd niet meteen opgemerkt hoe ernstig de situatie was. De kinderen rea geerden ook lacherig na het stem pelen, zo bleek uit beelden die tij dens de rechtszitting werden ge toond. Omdat B. nog had gevoeld, had de rechtbank vorig jaar gesteld dat B. het niet expres had gedaan en moest worden vrijgesproken. Het gerechtshof was het daarmee niet eens en veroordeelde de scouting- leider wel. Typisch Land van Hulst, over zowel markante als alledaagse inwoners van de gemeente, gaat de laatste week in op NPO 2. Gemiddeld kij ken dagelijks (maandag tot en met donderdag rond 19.15 uur) zo'n drie- a vierhonderdduizend men sen. De reacties op het programma zijn wisselend in Hulst. Waar de een het een karikatuur van de Hul stenaren vindt, noemt de ander het vertederende, vrolijke televisie. Vermeer krijgt er af en toe wat van mee. ,,Het maakt wat los en dat is hartstikke leuk. Als je tv-pro- gramma ongemerkt voorbij kab belt, is het natuurlijk niet goed. De onderwerpen zijn niet extra dik aangezet, wel geregisseerd. We ge- ven de mensen geen opdracht iets geforceerd te gaan doen." Sommigen zouden liever beel den van grote evenementen willen zien, blijkt uit reacties op sociale media. ,,We zijn niet op zoek naar bijzonderheden als Vestrock. Ze zeggen wel wat over de streek, maar wij zoeken gewone en bijzondere mensen die in Hulst wonen, die al ledaagse dingen doen. Zoals Piet uit Clinge die Belgische buren krijgt. Dat hij op Funda kijkt, dat hebben we geregisseerd, maar dat hij ver volgens zegt dat het huis veel te duur is, dat is levensecht." En dat de personages niet representatief voor de Hulstenaren zijn? ,,Dan zouden we een heel wetenschappelijke be nadering moeten hebben, met even veel mannen als vrouwen." Positieve kritieken zijn er ook meer dan genoeg. De serie roept sympathie voor de mensen op en er zijn prachtige beelden van de om geving te zien. Ook Vermeer vindt het geslaagd. ,,Het is in documen tairestijl gefilmd, met mooie drone- beelden. Zeeuws-Vlaanderen is een fascinerende streek. In de zomer heb je die fraaie korenvelden, het najaar heeft iets mooi mistroostigs." Nu of nooit, anders voor eeuwig spijt. Ik begrijp het ergens diep een zaadje doen ont kiemen. Net als wij kun je best ly risch zijn over een ommetje over het Brigdamse pad of een fiets tocht langs de waterkant tussen Breskens en Groede. Maar je hang naar nieuwe, onbekende verge zichten, geuren en smaken is ster ker. Je snakt naar avontuur - an dere werelden, andere continen ten. We hoorden over het Argen tijnse Peninsula Valdés - daar zwemmen de orka's het strand op. En Patagonië. En havenstad Valpa- rnso in Chili. vonden het ver. Matthijs, kijk om je heen, zie de bergen in de wol ken boven de Noordzee, de ro mantiek in de Zeeuwse zonson dergangen. Met andere woorden: blijf een beetje onder handbereik. Maar je enthousiasme werkt aan stekelijk. Nu of nooit, anders voor eeuwig spijt. Ik begrijp het. Wij begrijpen het. Je rugzak is vol ge pakt, het is je hele hebben en hou den. Met drie verschillende ver loopstekkers, elektriciteit blijkt nationaal gekleurd. Straks, op Zaventem, gaan we zwaaien. En klinken. Op een prachtig avontuur. En op je terug keer. Lieve Matthijs, vandaag is de dag waarvan we wisten dat die zou komen. Je slaat je vleugels uit, je hebt het aangekon digd. Zuid-Amerika moet het wor den, Zuid-Amerika zal het zijn. We zwaaien je uit in Brussel. Voor hoe lang? Wij weten het niet, jij houdt alle mogelijkheden open. Een maand, een paar maanden, een half jaar. Mijn kalender reikt niet verder. Jij doet er het zwijgen toe. Met een glimlach. Vertederd waren we toen je op je zevende of achtste in de ban raakte van de or kafilm Free Willy. Foto's, posters, plakplaatjes, beeldjes, servies - de zwart-witte zeezoogdieren over spoelden je kamer. Je tekende ze zelf, we hebben je kunstwerk be waard. Omdat we zelf ook een beetje begeesterd raakten, boekten we een vakantie in Zuid-Frankrijk, waar de orka's van Antibes de grootste attractie waren. 2/3/4 dagen 4*-hotel in Bergisches Land incl. ontbijt woensdag 6 november 2019 Reageer op pzc.nl Gisteren: Een autoloze zondag per maand is een prima idee 1794 reacties - f natuurlijk VEEL LERAREN OP STRAAT VANÖAA©-. t VLISSINGEN Bij een ongeval met een chemische stof is giste ren een student onwel geworden bij de HZ Uni versity of Applied Sci ences aan de Edisonweg. Na de melding werden zowel een tankautospuit van de brandweer als twee ambulanceteams met spoed ter plekke ge stuurd. Volgens een woordvoerder raakte tij dens een les chemie een leerling onwel. Hij dacht dat hij een schadelijke stof inademde, terwijl hij een proef uitvoerde met chloroform. Voor de ze kerheid is de student ter controle naar het zieken huis in Goes gebracht. AMSTERDAM Fotograaf Ben Seelt uit Kortgene exposeert vanaf vrijdag in zijn ge boortestad Amsterdam. De afgelopen vijftig jaar legde hij projecten vast voor bedrijven in de off shore, bouw en industrie. Zijn werk werd gebun deld in het boek 50 jaar fotografie van A(mster- dam) tot Z(eeland). In de expositieruimte TADH, aan de Herengracht in Amsterdam zijn veertig foto's te zien uit zijn serie Waar ik woon, over de behuizing van mensen in allerlei landen, en Grass, too fast to focus, over de vormen en kleuren van gras in de wind. Elk jaar vertrekken hon derden Zeeuwse jonge ren met hun verse vwo- diploma uit de provincie om te studeren. De PZC wil in beeld brengen of ze terugkeerden of voorgoed uit Zeeland zijn verdwenen. De PZC neemt de klas van 2000 als voorbeeld. De resul taten van het onderzoek maken we bekend in een bijlage die tussen Kerst mis en Oud en Nieuw verschijnt. Woonde jij in 2000 in Zeeland en haalde je dat jaar je vwo-diploma? Laat ons het weten. Stuur een e mail naar c.blok@pzc.nl of t.giele@pzc.nl. Het gerechtshof in Den Bosch heeft de Goese scoutsleider M. B. (24) gisteren toch veroor deeld voor het brandmerken van drie jonge scouts. Het gerechts hof gaf hem 180 uur taakstraf. Twee van de kinderen waren elf en een was dertien. Pieter van Klinken Den Bosch De een vindt het geweldig, de ander vindt het niets. Duidelijk is dat Typisch Land van Hulst het gesprek van de dag is in Oost- Zeeuws-Vlaanderen. Maker Rolf Vermeer is blij dat het tv-pro- gramma van de Evangelische Omroep de tongen los maakt. Bob Maes Hulst Free Willy heeft misschien Droom na droom na droom. Wij hoteldeal.nl/K11061 Wyndham Garden Gummersbach hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 V 1,2 of 3 nachten in een 2-persoonskamer V1,2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet V Gevestigd in voormalig postkantoc- V Gratis gebruik Wi-Fi en zwembad V Tip! Bezoek Keulen op 30 min.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2