splijtzwam zijn d Aandelen voor zijn trouwe medewerkers ESai 21 Waarvan akte Hooguit 5 jaar alimentatie Hij wil zijn mensen belonen voor hun inzet en ze tegelijk aan zich binden i*" -."ZU' ■f r 8 SS:A 7£«?V %"s«fOE m Familie- en erfrecht Advocaten (VAS), betwist dat niet, maar vindt dat stellen die willen scheiden ook goed bij een lid van zijn vereniging terecht kunnen. ,,Wij zijn allen ook opgeleid als scheidingsmediator. Bij scheidingsmediation heb je samen één advocaat met wie je probeert goede afspraken vast te leggen in een echtscheidingsconvenant. Daar heb je dan dus helemaal geen notaris voor nodig.'' Communicatie Van Kruijsdijk gaat met de partners om tafel zitten en probeert ze vooral met elkaar in gesprek te brengen en te houden. ,,Het is geen huwelijks therapie, maar communicatie is wel het sleutelwoord voor een goede echtscheiding. Wat wij nastreven is een toekomstgerichte scheiding, zo dat je ook na het huwelijk nog op een redelijke manier met elkaar kunt blij ven omgaan.'' Meestal lukt het met beide partners tot overeenstemming 'Soms zitten mensen zo opgesloten in hun eigen gelijk dat er geen redden meer aan is' te komen. ,,Maar in een beperkt aan tal gevallen zitten mensen al zo op gesloten in hun eigen gelijk dat er geen redden meer aan is.'' Het resultaat van een geslaagde interventie door de notaris is een scheidingsconvenant waarin beide partijen zich kunnen vinden en dat als notariële akte kracht van wet heeft. Dan nog hebben de schei dende partners een advocaat nodig om een verzoekschrift tot echtschei ding in te dienen bij de rechter. Maar die zal veel sneller zijn fiat geven als er een notariële akte ten grondslag ligt aan de scheiding. NIEUWE REGELS 1. Mensen met jonge kinderen houden recht op partner alimentatie tot het jongste kind 12 jaar is. 2. Mensen van 50 jaar of ouder die minimaal 15 jaar zijn ge trouwd hebben recht op 10 jaar partneralimentatie. Deze rege ling geldt tot 1 januari 2028. Let wel: de regelingen voor kin deralimentatie veranderen niet en de verkorting van de part neralimentatie geldt ook alleen voor nieuwe echtscheidingen. Een bedrijf bouw je nooit in je eentje op. Je hebt goede medewerkers nodig. Slimme, hardwerkende mensen op wie je kunt bouwen. Van die werk nemers die je soms moet dwingen om thuis uit te zieken, omdat ze ook met koorts nog willen komen werken. De ondernemer aan mijn bureau kent het belang van zulke medewerkers. Vanuit het niets heeft hij een florerende groothandel op gebouwd. Dankzij en met de mensen die hij om zich heen heeft verzameld. Zijn eerste mede werker is nog steeds bij hem in dienst, net als veel anderen van het eerste uur. En tussen zijn personeel zitten een paar veelbelovende jonge ren die hij, zeker in deze krappe arbeidsmarkt, graag voor het bedrijf behoudt. Die mensen wil hij belonen voor hun inzet én tegelijk aan zich binden. Hij denkt eraan, vertelt hij, ze aandelen in zijn bedrijf te ge ven. Zodat het ook een beetje hun CjrO bedrijf wordt en zij bovendien meer financieel voordeel hebben van hun inzet dan alleen een sala ris. Tegelijk wil hij wel de baas blijven in zijn bedrijf. Zelf de koers kunnen bepalen zonder toestemming van anderen no dig te hebben. En aandeelhou ders hebben zeggenschap in het bedrijf waarvan ze mede-eigenaar zijn. Dus: wel aandelen, geen zeggen schap. Kan ik dat regelen? juridische constructie waarbij hij wel aandelen kan geven aan zijn mede werkers en toch de volle dige zeggenschap houdt: de Stichting Administra tie Kantoor, kortweg STAK. In de STAK wor den alle aandelen van het bedrijf ondergebracht, dus ook de aandelen die zijn medewerkers krijgen. De aandelen van de medewerkers worden omgevormd naar certifi caten. De werknemers blijven daar eigenaar van, maar de zeggenschap erover - en dus over het bedrijf- berust bij het bestuur van de STAK. En dat is de ondernemer zelf. Het is een constructie die ook vaak wordt ge kozen voor familiebedrijven waarvan de vader/ eigenaar overlijdt of door bijvoorbeeld dementie wilsonbekwaam wordt. Zo houdt de familie de zeggenschap en houdt ze de kantonrechter, die bij wilsonbekwaamheid van de bedrijfseigenaar moet worden ingeschakeld, buiten de deur. We maken samen een mooie regeling, waarbij de werknemers ook hun belang in het bedrijf kunnen vergroten door jaarlijks extra aandelen te kopen, bijvoorbeeld met een deel van hun va kantiegeld. Bij vertrek uit het bedrijf moeten ze wel hun aandelen terugverkopen aan de STAK. Het is een regeling met alleen winnaars: de ondernemer kan er vrijwel zeker van zijn dat hij de goede mensen voor zijn bedrijf behoudt, de werknemers worden eigenaar van het bedrijf waarvoor ze zich met hart en ziel inzetten. woensdag 6 november 2019 GO - vv. - ?- - <Arr/ir-/ SS W# BSfar* JsJgg^S&tt v> ÜJ - HENK VAN KRUIJSDIJK Per 1 januari 2020 verandert de duur van partneralimentatie van maximaal 12 naar maxi maal 5 jaar. In principe heeft de minst verdienende ex-partner vanaf het moment van de echt scheiding recht op alimentatie gedurende de helft van het aantal huwelijksjaren, met een maximum van 5 jaar. Wel zijn er twee uitzonderingen: Minder aftrek De hoogte van de alimentatie wordt bepaald op basis van de inkomens van de scheidende partners en de kosten van le vensonderhoud. De keerzijde is dat vanaf 1 januari de belas tingaftrek vermindert voor mensen die partneralimentatie betalen. Dat gebeurt in stap pen, van bijna 52 procent nu naar 37 procent in 2023. Het gevolg is dat de kosten van alimentatie voor de betalende partij flink zullen oplopen. Ex perts verwachten dat deze groep massaal naar de rechter stapt om verlaging van de ali mentatie af te dwingen. Splijtzwam De Vereniging van Familie- en erfrecht Advocaten juicht het terugbrengen van de duur van de partneralimentatie toe, zegt VAS-voorzitter Alexander Leuf- tink. ,,Met zijn lange alimenta- tieduur is Nederland internatio naal een vreemde eend in de bijt.'' Leuftink constateert in zijn eigen praktijk een grotere toe loop van mensen die nog voor 1 januari 2020 willen scheiden. Zij hopen nog te profiteren van de huidige, langere partnerali mentatie. ,,Maar aan de andere kant zien we minder aanmel dingen van mensen die alimen tatie moeten betalen. Die wachten liever tot na 1 januari. Het kan best zijn dat we het rond de jaarwisseling nog extra druk krijgen, als mensen zich de gevolgen van de nieuwe wetgeving realiseren.'' Zo kan scheiden voor of na 1 januari nog een extra splijt zwam worden in een schei dingsprocedure, vreest Leuf- tink. ,,Laat ik het zo zeggen: het komt de onderlinge verhoudin gen zeker niet ten goede.'' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Ja, dat kan ik. Via een Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21