ECONOMIE 19 Opruimen met zand Boerderijen op zee De missie is om met natuurlijke methoden CO2 uit de lucht te halen OLIVIJN ZEEWIER door CO2 'onschadelijk' te maken. Ideeën genoeg, blijkt in het Natural Climate Solu tions-lab in de Amsterdamse haven, thuis basis van de stichting. Zo ligt er een strandje van gemalen olivijn, een mineraal dat voorkomt in vulkaangesteente en CO2 opslaat. En wordt er in bakken zeewier ge kweekt, ook een grote opruimer van CO2. Jense overhandigt een betonnen pla quette: grasfalt. Dat is asfalt waarbij het teer is vervangen door stof uit olifantsgras. Grasfalt kan daardoor op lagere tempera turen geproduceerd worden, waardoor er minder broeikasgas wordt uitgestoten. Ook olifantsgras neemt veel CO2 op. 37 gigaton Zetten al die oplossingen wel zoden aan de dijk? De hoeveelheid CO2 die moet wor den opgeruimd, is enorm. Vorig jaar stoot ten we met zijn allen wereldwijd 37 giga ton - 37 miljard ton - van het broeikasgas uit, 3 procent meer dan het jaar daarvoor. ,,Wij hebben berekend dat je met natuur lijke oplossingen zo'n 1500 gigaton kan verwijderen", aldus Jense. Daarbij is een grote rol weggelegd voor zeewier. Dat zou 1000 gigaton moeten opruimen. Bomen en zand respectievelijk 500 en 400 gigaton. Dat is een toekomstdroom, want voorals nog wordt er maar weinig CO2 opgeruimd. De Climate Cleanup Foundation heeft daar geen cijfers over. Waarom zetten politiek en milieuorga nisaties hier niet vol op in? ,,Er zijn allerlei verschillende belangen. Milieuorganisaties willen vol voor zonne- en windenergie gaan. Het opruimen van CO2 past lastig in dat verhaal en wordt daarom vaak tot taboe verklaard", stelt Leemans, deskundige op het gebied van duurzaam gebruik van de oceanen. ,,Het klinkt zo simpel dat veel mensen het wantrouwen. Het is hard no dig dat er meer over bekend wordt'', vult Jense aan. CO2 opruimen heeft ook een slechte naam, omdat vaak wordt gedacht aan 'Car bon Capture and Storage' (CCS). Daarbij wordt CO2 rechtstreeks vanuit de kolen centrale opgeslagen onder de grond, bij voorbeeld in lege aardgasvelden. De tech nologie is omstreden, omdat hij extra brandstofkost en het risico op lekken be staat. Onder meer milieuorganisatie Greenpeace is fel gekant tegen CCS omdat het vervuilende processen als oliewinning door de fossiele industrie, in stand houdt. Een vergelijkbaar risico bestaat bij CO2 opruimen met behulp van natuurlijke me thodes. Als het CO2 toch wordt opge ruimd, zijn mensen wellicht minder snel bereid hun levensstijl aan te passen. ,,Wij zijn ook groot voorstander van het omlaag brengen van onze CO2-uitstoot. Maar we kunnen het ons niet permitteren om op één oplossing te focussen. De opwarming van de aarde blijkt alsmaar sneller te gaan dan we verwachten. Minder uitstoten is hard nodig, net als overschakelen naar zonne- en windenergie. Zonder het oprui men van CO2 zal het niet lukken om de kli maatcrisis op te lossen", stelt Leemans. woensdag 6 november 2019 GO Eddy Wijnker (69), oprichter en directeur van Greensand: ,,In 2008 woonde en werkte ik in China en zag ik na een aardbeving groen gekleurde stenen van hellingen afrol len. Het bleek olivijn te zijn, een stollingsge steente. Ik wilde er meer van weten en stuitte op onderzoek van Olaf Schuiling, emeritus hoogleraar geochemie verbonden aan de Utrecht University, waaruit bleek dat olivijn CO2 opruimt. Ik had net mijn bedrijf in profes sionele audio verkocht en zag na een gesprek met Schuiling mijn nieuwe missie: CO2 uit de lucht halen met olivijn. Ondanks een investering van 2,5 miljoen, kwam Wijnkers bedrijf niet echt van de grond. ,,Maar sinds een jaar of twee is er een andere wind gaan waaien: duurzaamheid staat ineens op de agenda. Ik word overspoeld met op drachten van onder meer gemeentes, provin cies, en ProRail. Langs de Hoekse Lijn, de me trolijn tussen Schiedam en Hoek van Holland, ligt nu bijvoorbeeld een pad gemalen olivijn. Ook particulieren kunnen zakken olivijn kopen voor hun tuin, als pad of als kalkvervanger Het voordeel van olivijn boven bomen is dat de reactie met het zand definitief is, terwijl er bij bomen weer CO2 vrijkomt als ze sterven. En er is genoeg olivijn. ,,Er is twintig maal zo veel oli vijn op aarde aanwezig dan nodig is om onze hele CO2-uitstoot te binden." Joost Wouters (49, foto), oprichter The Seaweed Company: „Zeewier kent zoveel toepassingen: je kunt het verwerken in voe ding voor mensen en dieren, er bioplastic van maken en als bio brandstof gebruiken. Het mooie is dat ze al lemaal minimaal kli maatneutraal zijn. Zee wier ruimt CO2 op als het groeit en het komt weer vrij als het wordt verbrandt, verwerkt of gegeten. De winst zit hem erin dat zeewier ei witbronnen zoals vlees kan vervangen, of fos siele brandstoffen, waarbij er veel meer broei kasgassen worden uitgestoten.'' Het is ook mogelijk om permanent CO2 op te ruimen met zeewier. ,,Je moet het dan laten af zinken naar de bodem. Nu zijn er nog onvol doende partijen bereid om daarvoor te beta len, maar ik ben ervan overtuigd dat dat gaat veranderen. Zeewier maakt het water namelijk schoon, het kan bijvoorbeeld stikstof en zware metalen verwijderen. En dat schoonmaken is geld waard. Als overheden beter bekend raken met de voordelen van zeewier, gaan ze over de brug komen. Tussen windmolenparken kun nen uitstekend zeewierboerderijen worden aangelegd, we werken nu aan een eerste pro ject op de Noordzee.'' Anderhalf jaar geleden richtte Wouters met twee partners The Seaweed Company op. ,,Daarvoor had ik een adviesbureau voor ver duurzaming in het bedrijfsleven. Met wat ik nu doe, lever ik een veel concretere bijdrage aan het oplossen van het klimaatprobleem. Het be drijf zit nu nog in de start-up fase, er moet nog geld bij. Maar ik ben ervan overtuigd dat zee wier een rendabel product is. Om grote stap pen te maken met het opruimen van CO2, moeten we anders durven denken. Je kunt je vertwijfeld afvragen wie geld wil betalen voor het opruimen van CO2. Dat rendementsden- ken heeft ons juist in de problemen gebracht.'' M The Seaweed Company houdt zich bezig met kweken van zeewier. - Sven Jense, oprichter Climate Cleanup Foundation

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19