'Illegale abortus, dood door schuld' Stafchef van Donald Trump opgeroepen te getuigen NIEUWS 13 Hartoperatie is via livestream voor iedereen thuis te volgen woensdag 6 november 2019 Patiënt Wim Engels (69) uit Lim burg: ,,Ik voel me eigenlijk helemaal geen patiënt. Ja, ik werd de laatste ja ren steeds langzamer met tennissen, maar verder voelde ik me prima. Toen ik in 2016 uit het niets omviel, ging ik toch maar eens naar de dok ter. Bleek dat ik een licht verkalkte hartklep had. 'Komt u over twee jaar maar terug.' Van de zomer kreeg ik slecht nieuws: de klep was ernstig verkalkt. Ik schrok enorm, dit had ik niet zien aankomen.'' Engels ondergaat vanmiddag een openhartoperatie. Voor patiënten een ingrijpende ingreep: hartchirurg Ka Yan Lam opent zijn borstbeen met een precisiezaag, sluit zijn hart aan op een hart-longmachine, legt het stil en verwijdert het verkalkte weefsel. Vervolgens plaatst ze de ver vangende biologische klep - afkom stig van een rund. Daarmee kan Engels weer zo'n vijftien tot twintig jaar vooruit. Vertrouwen Engels heeft er niet wakker van gele gen. ,,Als jurist moesten mensen er altijd maar op vertrouwen dat ik mijn werk goed deed. Dat vertrouwen geef ik nu ook aan mijn artsen. Makkelijk gedacht misschien, maar ik kan toch niets beïnvloeden. Dit moet gewoon gebeuren. Niets doen is geen optie.'' Bovendien zou je het een routine klus kunnen noemen. ,,Dit is een van de meest uitgevoerde operaties bin nen de hartchirurgie'', zegt Lam, die er zelf enkele honderden heeft uitge- voerd. ,,De sterftekans binnen dertig dagen is 1 a 2 procent. Daarbij is de in greep qua pijn relatief patiëntvrien delijk.'' Broos Toch is deze operatie niet voor ieder een weggelegd. 75-plussers wordt meestal afgeraden de behandeling te ondergaan vanwege hun brozere ge stel. Voor hen is sinds tien jaar de Tavi-procedure beschikbaar. Via de lies wordt de vervangende klep in het verkalkte weefsel geduwd. Een soort dotteren. De 81-jarige Brabander Jos* die lie ver anoniem blijft (,,Zo meteen sta je op YouTube''), ondergaat vanochtend die procedure. Hij is al tien jaar hart patiënt. Hij raakte steeds vermoeider. ,,Een blokje om werd me al te veel.'' In september werd besloten tot een hartklepoperatie via de lies. Hij heeft volgens cardioloog Pim Tonino 'mooie vaten'. Hoewel het niet direct logisch lijkt, wordt de betrekkelijk lange liesroute naar het hart genomen vanwege de lage kans op bloedlekkage. De Tavi- sterfkans is overigens de laatste jaren van 8,9 procent teruggebracht naar 2,9 procent door vernieuwde tech nieken en materialen. Inmiddels wordt de techniek ook ingezet voor lagererisicopatiënten, want er zijn aanzienlijke voordelen: Zo hoeft Jos maar vier in plaats van tien dagen in het ziekenhuis te blij ven, en is een plaatselijke verdoving afdoende. Spannend Zenuwachtig zijn de mannen niet, een beetje spannend vinden ze het wel. Ze zijn benieuwd naar de beel den. Engels: ,,Ik zag ooit een oogope ratie op televisie. Dat vond ik hele maal niks. Toch ben ik nieuwsgierig naar mijn ingreep.'' Door zichzelf letterlijk open te stellen, hopen ze de wetenschap vooruit te helpen. En straks, als het allemaal voorbij is, wil Engels weer op volle sterkte op de tennisbaan staan. ,,Ik stond be kend om mijn backhand en snelheid, haalde alle ballen.'' Jos wil weer in de tuin werken. ,,Die ligt vol bladeren.'' Hij heeft ook alvast wat rondgekeken voor een wandelweekendje met zijn vrouw. ,,Misschien de Veluwe of de Achter hoek, maar we hebben ook nog ge noeg te zien in Brabant.'' *Jos is een gefingeerde naam Twee weken geleden werd bekend dat Van E. was aangehouden van wege de vondst van twee overle den personen in zijn appartement in Diemen, enkele dagen eerder. Onduidelijk was wat er precies was gebeurd. Buren vertelden dat Van E. daar al jaren woonde, maar dat de vrouw (32) in zijn woning er nog maar kort geleden was inge trokken. Ook werd een overleden baby aangetroffen. Onduidelijk is hoeveel maanden oud het kindje was en of het om een voldragen baby ging. Justitie wil daar nu nog niks over zeggen. De 48-jarige Van E. heeft een lange carrière in de financiële we reld. Als pensioendeskundige ver scheen hij zelfs regelmatig in di verse media en op televisie. Beken den van Van E. waren geschokt door zijn aanhouding en konden het nauwelijks geloven. Vondst Van E. werd niet meteen na de vondst van de lichamen aange houden. Eerst werd even gedacht aan een natuurlijke dood van de vrouw en de baby. Nu wordt Van E. er van verdacht illegaal abortus te hebben uitgevoerd en dat de vrouw daarbij is overleden. Di verse omwonenden begrijpen dat agenten in het huis 'een bloedbad' hebben aangetroffen. Het is nog onduidelijk of Van E. de vader is van de dood gevonden baby. Justitie wil ook daar nog niks over zeggen. Van E. stond bekend bij zijn buren als een vriendelijke man, een 'sportschooljongen' met veel wisselende contacten. De 48- jarige Diemenaar bouwde een suc cesvolle carrière op in de financiële wereld, maar was enige tijd gele den tijdelijk gestopt met werken 'omdat hij genoeg had verdiend'. Een oud-collega bevestigt dat. Het Openbaar Ministerie laat weten dat Van E. langer in voorlo pige hechtenis blijft. WASHINGTON Onderzoekers van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben giste ren de stafchef van president Donald Trump, Mick Mulvaney, opgeroepen te getuigen in het onderzoek naar afzetting van de president. Reden is een verkla ring waarin Mulvaney zei dat hij 'aanzienlijke kennis uit de eer ste hand' heeft van Trumps in spanningen om Oekraïne onder druk te zetten. Mulvaney is de hoogste func tionaris van het Witte Huis die wordt opgeroepen in het impe- achment-onderzoek. Het is ove- rigens onwaarschijnlijk dat hij vrijdag zal getuigen zoals ge vraagd, gezien het Witte Huis zich verzet tegen medewerking aan het onderzoek. Mulvaney zou volgens de onderzoekers mogelijk recht streeks betrokken zijn geweest bij een poging van president Trump, diens persoonlijke ad vocaat, Rudolph Giuliani en anderen om bijna 400 miljoen dollar aan bijstand in te houden om druk uit te oefenen op Oekraïne. Dit om de politieke belangen van Donald Trump te dienen. Met een (bijna) liveverbinding kan ook thuis worden meegekeken. De stream is beschik baar via de site van deze krant, de Hartstichting en Hartenraad. Twee artsen beantwoor den binnenko mende vragen op telefoonnummer 06-17508100. Best een beetje spannend: 'Ik ben nieuwsgierig naar mijn ingreep' Iedereen, zowel behandelaars als geïnteresseerden kunnen vandaag meekijken met de hartoperatie van twee Nederlandse mannen in het Catharina Hart- en Vaatcentrum. Patiënten van wie de verkalkte aortakleppen hard aan vervanging toe zijn. De een hoopt straks weer over de tennisbaan te rennen, de ander ziet uit naar bladeren ruimen in de tuin. Virginia Groenendijk Eindhoven Live meekijken tijdens een bypass- operatie. FOTO JEAN PIERRE REIJNEN Links Pim Tonino, cardioloog, rechts Ka Yan Lam, hartchirurg. FOTO'S WIM HOLLEMANS Pensioendeskundige Dennis van E., in wiens huis in Diemen een dode vrouw en een dode baby werden aangetroffen, wordt verdacht van 'illegale abortus en dood door schuld'. Victor Schildkamp Diemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13