Maar wat willen de docenten dan wel? I 4 dagen Duitse Eifel 582 59; 9 Moeder Thijs H. leverde mes in I Dat geld is opgeknipt in allerlei I delen. Er gaat in 2019 14,2 mil- I joen extra naar de begeleiding van mensen die van baan wisselen en in het onderwijs gaan werken. Om de lerarenopleidingen beter op de lespraktijk aan te sluiten, trekt het ministerie voor 2020 tot en met 2022 10,6 miljoen euro extra uit. Dat geld is onder meer bedoeld om startende le raren te begeleiden. Voor de basis schoolleraren die al langer op scholen werken, komt 21,2 miljoen voor 2020 en 2021 voor scholing. Om de werkdruk op de basisscho len te verlagen is geld uitgetrokken dat lerarenteams zelf mogen uitge ven. Ze kunnen er bijvoorbeeld een onderwijsassistent of conciërge voor aannemen. Dat budget is eerder dan gepland opgehoogd met 97 miljoen euro voor 2020 en 2021. Dan is er nog een bedrag van 300 miljoen euro extra dat wordt ver deeld over basis- en middelbare scholen. De 150 miljoen euro voor ba sisscholen gaat waarschijnlijk als eenmalige uitkering naar al het on derwijspersoneel. De helft die naar middelbare scholen gaat, komt in 2020 en 2021 op de rekening van de schoolbesturen. Scholen kunnen zelf beslissen waar zij het geld aan uitge ven, bijvoorbeeld werkdrukverlich ting, onderwijsinnovatie of begelei ding van startende docenten. Het enige geld dat structureel is, is 16,5 miljoen euro voor het salaris van leraren die in het voortgezet speciaal onderwijs (vso) werken. Zij vallen onder de cao van het basisonderwijs, maar werken met een zware groep leerlingen. De leraren die lesgeven op het vso waar daadwerkelijk naar een diploma wordt toegewerkt, kunnen op extra salaris rekenen. Vooral basisscholen kampen met een groeiend leraren tekort, waardoor de werkdruk groeit. Zij zijn boos, omdat het grootste deel van de 460 miljoen euro eenmalig geld is. Daarmee kunnen ze het pro bleem van het lerarentekort niet op lossen, stellen ze. Al voor de zomer legden onder wijsbonden en schoolbesturen een noodpakket neer van structureel 423,5 miljoen euro extra. Een deel van dat geld is bedoeld voor de verlaging van de werkdruk en daaraan heeft minister Slob gehoor gegeven. Het extra geld voor werkdrukverlaging komt eerder vrij. Maar daarnaast wilde het onder wijs een bedrag van 185 miljoen euro om de salariskloof tussen leraren op basis- en middelbare scholen te dich ten. De salarissen liggen bij het begin van hun carrière nauwelijks uit el kaar. Een leraar in het basisonderwijs die in de laagste schaal start, verdient 3030 euro bruto per maand, inclusief vakantiegeld en eindejaarsuitkering. Op middelbare scholen ligt dat be drag op 3150 euro bruto. Maar docenten op middelbare scholen gaan al snel meer verdienen. Basisschoolleraren kunnen maxi maal 5665 euro bruto per maand gaan verdienen. Bij docenten in het voort gezet kan dat bedrag oplopen tot maximaal 6400 euro bruto. Met die 185 miljoen zijn ze er nog niet. Er is 560 miljoen nodig om de eindsalarissen gelijk te trekken en een miljard euro voor volledige ge lijkheid van loon (ook toeslagen etc.). In het noodpakket vragen de bon den en werkgevers ook om 182 mil joen euro extra voor verlaging van de werkdruk en om de kwaliteit van het onderwijs op middelbare scholen te verbeteren. Het geld is nodig om het aantal lesuren per week terug te brengen, waardoor docenten meer tijd hebben om lessen voor te berei den en eigen lessen te maken. Een ander deel van het bedrag moet naar een betere beloning van personeel op middelbare scholen in achterstands wijken. Voor de scholen is de ko mende twee jaar 75 miljoen euro be schikbaar, ook dat is niet structureel. De bonden en schoolbestu ren lieten het salaris in 2017 onderzoeken door SEO Economisch Onderzoek. Tot hun 35ste verdienen leraren nagenoeg evenveel als men sen in het bedrijfsleven. Daarna loopt het verschil echter op. In 2017 hadden leraren een 14 procent lager gemid deld bruto uurloon. Dat bedrag lag in 2015 op ongeveer 26 euro, 4 euro min der dan het gemiddelde bruto uur loon van vergelijkbare werknemers in de marktsector. In 2017 heeft minister Slob 270 mil joen euro extra uitgetrokken voor salarissen. Daarmee groeide het maandelijkse loon met gemiddeld rond de 8 procent. Volgens de onder wijsbonden en schoolbesturen was dat hard nodig, omdat de salarissen jarenlang op de nullijn hadden ge staan. Hoe de lonen zich nu verhou den ten opzichte van soortgelijke banen in het bedrijfsleven is niet opnieuw onderzocht. De kloof met docenten op middelbare scholen zou gemiddeld 18 procent zijn. De moeder van Thijs H. over handigde de politie zelf een mes uit haar huis, waarmee haar zoon vermoedelijk twee men sen op de Brunssummerheide heeft gedood. Gisterochtend stond H. voor de tweede keer voor de rechter, vanwege het plegen van drie moorden. H.'s moeder nam het mes mee tij dens een verhoor. Het is afkom stig uit het messenblok van de ouders. H. heeft de drie moor den - de eerste in Den Haag, de tweede en derde op de Bruns- summerheide - bekend. Het Nederlands Forensisch Insti tuut onderzoekt nog of de won den bij de slachtoffers door het mes uit het ouderlijk huis zijn veroorzaakt. Een ander mes, waarmee het Haagse slachtoffer waarschijnlijk is omgebracht, werd in H.'s eigen woning aan getroffen. H. stak de drie wan delaars begin mei dood. In au gustus deed de 27-jarige Lim burger een bekentenis, maar hij gaf aan dat 'stemmen' hem 'op drachten' gaven om te moorden. Ik hoop niet dat er nog tien jaar bij komt, want dan is er iets grondig misgegaan Or-voorzitter politie terecht ontslagen De korpschef van politie heeft de ex-voorzitter van de centrale ondernemingsraad van de Nationale Politie op juiste gronden ontslagen. Dat bepaalde de bestuursrechter gisteren. Frank G. (58) werd in december 2017 definitief ontslagen wegens ernstig plichtsverzuim. Hij raakte onder meer in opspraak door dure etentjes en feesten van de ondernemingsraad. Ook zou hij duizenden euro's hebben opgenomen van de zakelijke creditcard. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 Halfpensionj Kerstmarkt Düsseldorf 3 dgn Drenthediner 0 50 dinsdag 5 november 2019 GO aan de leraren Charlotte Smit met een van de leerlingen van de WSV. Ze gaan morgen ook actie voeren. FOTO MARCO Leraren zijn woedend over het ak koord van onderwijsbonden, schoolbesturen en het ministerie van Onderwijs waarin ze 460 mil joen euro krijgen. Waarom? En wat willen ze dan? Drie vragen over de ontstane situatie. j Wat kan het onderwijs met die 1 460 miljoen euro extra? 2 Leraren zijn dus niet blij met dit geld, maar wat wil len ze dan? 3 Is het salaris van basis schoolleraren echt zo slecht? MAASTRICHT Bij het politiebureau in Zuidhorn in Groningen hebben zich gisteravond zo'n honderd boeren verzameld. Ze protesteerden tegen de arrestatie van een collega, eerder op de avond. Moge lijk gaat het om de man die tijdens het boerenprotest in okto ber een politiepaard aanreed. foto de vries media UTRECHT Derwin Schorren, vicevoorzitter van de Groninger Bodem Beweging. Die bestaat tien jaar. Geen reden voor een feestje, vindt de actiegroep voor Groningers met aardbevings- schade. Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaameid, exclusief reserveringskosfen en toeristen be 70 cpg 1 toeristenbelasting Voor maar: 3* Hotel Katharinenhof, Schleiden-Gemünd (7,5) 3 nachten incl. uitgebreid ontbijtbuffet 3 keer een 3-gangen diner in buffetvorm Gratis wifi, parkeren en een welkomstdrankje 4* Hl Düsseldorf Neuss (8,1) 4* Best Western City de Jonge (8,3) 2 nachten incl. ontbijt late checkout 1 keer een 3-gangen diner en wifi Incl. fietshuur en sauna £0 2 nachten incl. ontbijt In centrum van Assen J Kerstmarkt: 21/11 - 30/12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9