ONDERWIJSPROTEST 8 Ouders staan achter de actievoerende leraren. Maar zelf de straat op? Daar is weinig animo voor. Op basisschool WSV snappen ze dat niet: ,,Het voelt raar om niets te doen.'' J Ik snap er niets van. Die ouders moeten de straat op, zich laten zien. Neem de kinderen mee Ouders zijn nauwe lijks bereid actief mee te staken met de leraren van hun kinderen. Slechts 4 procent van de ouders onder neemt morgen zeker actie. 80 pro cent heeft al besloten niets te doen. Dat blijkt uit onderzoek onder het EenVandaag Opiniepanel. Hoewel een meerderheid van de ouders op basisscholen hun leraren steunen bij de staking, zijn ze zelf minder bereid om zich bij de acties aan te sluiten. Als ze al iets doen, spreken ze hun steun uit via sociale media. Op de Amsterdamse basisschool de Watergraafsmeerse Schoolvereniging (WSV) snappen ze daar niets van. De ouders en leerlingen op deze school zijn al dagen bezig met het bedenken van leuzen voor op spandoeken én protestbriefjes die ze aan een bloem hangen. Want morgenochtend vroeg verzamelen niet alleen de leraren zich op het schoolplein van de WSV voor een actie. Ouders en leerlingen gaan mee in een protestmars naar het stadsdeelkantoor Oost. Daar wacht onderwijswethouder Marjolein Moorman de stoet op om ze toe te spreken. ,,Ik was zo blij dat we eindelijk gingen actievoeren", vertelt Char lotte Smit, moeder van Boet (6, groep 3) en Philippa (4, groep 1). ,,We stu ren steeds die leraren naar het Malie veld voor ónze kinderen. Het voelt raar om niets te doen.'' Ongerust Vorig schooljaar werd het groeiende lerarentekort ook op deze basisschool voelbaar. Er vielen enkele leraren door privéomstandigheden uit en de invalpoule was leeg. ,,Ouders hebben dat in bepaalde klassen wel gemerkt. Zij maakten zich vreselijk ongerust'', vertelt directeur Hanneke Kampen. Daarom is de WSV met de klassen- ouders om de tafel gegaan om de si tuatie te bespreken. En zo groeide ook het besef bij de ouders: er moet iets gebeuren. ,,Ze vroegen direct wat zij konden doen om te helpen. Het voelt heel fijn dat ouders nu meedoen en we met elkaar de school draaien. De ouders staan naast je'', ervaart ze. Nu de ouders zélf ondervinden dat het lerarentekort ook hun kinderen raakt, zijn ze meer bereid de school te steunen. ,,Een school is natuurlijk een kleine gemeenschap, dus veel ouders zijn bereid om mee te doen. Het raakt ons. We staan echt achter deze actie", constateert Anoeshka Overbeek-Sankatsing, die zelf vier kinderen op de school heeft en in de medezeggenschapsraad zit. Ook een nabijgelegen school doet mee. De actiebereidheid blijkt op andere plekken een stuk kleiner. Hoewel 9 procent van de ouders nog over weegt om actie te ondernemen, zegt een overgrote meerderheid (80 pro cent) niets te doen. Jeroen de Glas, een ouder uit Zaandam die al sinds begin dit jaar actievoert, merkt dat al langer. ,,Als je kind zes keer naar huis is gestuurd, moet je toch zeggen: we gaan de leraren steunen, onze kinde- ren zijn de sigaar? Maar veel ouders lijken een laconieke houding aan te nemen en te denken dat het zich wel laat oplossen.'' Deze vader kwam 'uit zijn stoel', zoals hij het zelf noemt, toen de school van zijn kinderen overstapte op een vierdaagse lesweek, omdat er niet genoeg leraren waren. Ze gingen met kinderen en spandoeken naar het gemeentehuis om te protesteren én kwamen aan tafel bij de wethou der. Sindsdien benadert De Glas, sa men met een clubje actieve ouders, ook vaders en moeders elders in het land. Maar die geven nauwelijks ge hoor. ,,Ik snap er niets van. Die ou ders moeten de straat op, zich laten zien. Neem de kinderen mee naar de staking. Laat zien dat niet alleen een beroepsgroep een probleem heeft.'' Uit het onderzoek van het EenVan daag Opiniepanel blijkt dat 60 pro cent van de ouders de staking wél steunt. 45 procent heeft te maken met problemen door het lerarente kort. Ze zien regelmatig meer kinde ren in de vaste klassen én hun kinde ren krijgen vaker les van onderwijs assistenten of stagiaires. Ruim de helft van deze ouders maakt zich zor gen over de kwaliteit van het onder wijs dat hun kinderen krijgen. Vol gens 29 procent is die daadwerkelijk achteruit gegaan. Bij Ouders Onderwijs herken- nen ze dat beeld, maar merken ze ook dat ouders weinig actie ondernemen, los van het thuishouden van hun kinderen. ,,Maar wat moeten ze doen hè? Er is niet echt iets waar ze zich makkelijk bij kunnen aansluiten, en kele plekken daargelaten, en ze zijn niet georganiseerd'', aldus directeur Lobke Vlaming. Protestmars In het geval van WSV heeft de school het voortouw genomen. Zij heeft de protestmars bedacht en samen met de leerlingen, vaders en moeders op getrommeld. Om de lat iets lager te leggen, hebben ze voor een actie dichtbij school gekozen én gaat de school om 10.00 uur alsnog open voor de kinderen. ,,Als ouders wer ken, kunnen ze misschien toch een uurtje meelopen en iets later komen. We willen met zijn allen laten zien hoe mooi en belangrijk ons beroep is'', zegt directeur Kampen. Moeder Charlotte was het afgelo pen weekend al driftig in de weer met het verzamelen van grote stuk ken karton. Vanmiddag gaat ze sa men met haar schoolgaande kinde ren kreten bedenken, zodat ze gewa pend met een actiebord in de protest mars kunnen meelopen. Daar heb ben Boet en Philippa al zo hun ideeën over: ,,Geef meester Simon meer geld en hij is een superheld!'' dinsdag 5 november 2019 GO Meeste ouders laten acties Ellen van Gaaien Amsterdam —Jeroen de Glas, ouder uit Zaandam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8