NYNKEDEJONG Nederland baalt: ww-export lijkt toch onontkoombaar 6 madeira dinsdag 5 november 2019 Column ^0 @Nynke Nederland moet waarschijnlijk toch slikken dat arbeids migranten die hier hebben gewerkt tot zes maanden ww kunnen opstrijken in hun eigen land. Laurens Kok Den Haag Het voorstel, dat door D66-minis- ter van Sociale Zaken Wouter Koolmees eerder nog een 'graat in de keel' werd genoemd, is in Brussel uit de ijskast gehaald. Koolmees meldde gisteren aan de Tweede Kamer dat het Europees Parlement (EP) onlangs heeft be sloten het dossier te heropenen, nadat het voor de zomer op de lange baan was geschoven. De onderhandelingen worden binnenkort hervat. Koolmees is er niet in geslaagd om te zorgen dat het hoofdstuk over werkloosheid helemaal opnieuw wordt uiton derhandeld. Dat gebeurt slechts met een beperkt deel van de con ceptafspraken, wat volgens de mi nister 'nadelig' is voor Nederland. De verruiming van de ww-mo- gelijkheden voor arbeidsmigran ten is in Den Haag zeer omstre den. Nederlandse politici zijn bang dat hier ontslagen werkne- mers in bijvoorbeeld Polen hun Nederlandse ww-uitkering zul len opstrijken, zonder dat er con trole is op de voorwaarden die Nederland daaraan verbindt, zo als de sollicitatieplicht. Omdat Nederlandse ww-uitkeringen veel hoger zijn dan Poolse salaris sen, ontbreekt de prikkel om ac tief op zoek te gaan naar werk, zo wordt gevreesd. Volgens Kool mees tart het voorstel 'het recht vaardigheidsgevoel'. W Na ontslag mag de uitkering maanden mee de grens over Daarin staat hij niet alleen. Ook Duitsland, Oostenrijk, Denemar ken, België en Luxemburg verzet ten zich eerder tegen het voorstel, dat deel uitmaakt van een veel uitgebreidere verordening waar mee de socialezekerheidsstelsels in Europa beter op elkaar afge stemd moeten worden. Volgens de woordvoerder van Koolmees blijft de minister met gelijkgezinde lidstaten optrekken om 'de uitkomst onze kant op te krijgen'. ,,Maar we gaan niet op alle punten onze zin krijgen, dat is zeker.'' Als ze allemaal helemaal zou den stoppen met werken. Een week, een maand, net zolang tot het kabinet belooft om structureel meer geld in het on derwijs te pompen. Als ze allemaal eens thuis zou den blijven, dan zou dat geld er snel genoeg zijn. Een Malieveld vol trekkers is indrukwekkend, maar een land vol wanho pige ouders die hun schoolgaande kinderen nergens kwijt kunnen, is nog indrukwekken der. Eén stakingsdag is nog wel te regelen. Papa neemt ook een vrije dag, of opa en oma passen op. Maar een maand lang geen school? Heel het raderwerk zal stilstaan. Misschien ko men we dan eindelijk uit deze impasse. Deze einde loze tijd van pappen en Docenten willen helemaal niet staken, hun leerlingen missen al te vaak een les nathouden, van halfslachtige con- venanten over eenmalige bijdra gen, geld dat bij lange na niet ge noeg is om de problemen in het onderwijs ook maar enigszins op te lossen. Het kabinet loopt het dun door de broek wanneer er een agrariër op een Massey Ferguson zijn ongenoegen komt uiten, of wanneer Maxime Verhagen de graafmachines naar Den Haag dirigeert omdat hij boos is op het beleid dat hij zelf jaren geleden heeft vormgegeven. Maar de docenten protesteren en staken al zo lang, en nog worden ze zoetgehouden met doekjes tegen het bloe den. Doekjes waar de AOb, de Algemene Onderwijsbond, eerst nog mee ak koord gaat ook. Maar staken tot het geld er is, dat künnen die docenten helemaal niet. Die zitten niet lekker thuis als ze weten dat groep 6 al een week geen rekenen heeft gehad, dat Sterre en Dylan die breuken nou nóg niet snappen. Die willen helemaal niet staken, want hun leerlingen missen al vaak genoeg een les omdat er geen docent be schikbaar is. Die docenten willen gewoon voor de klas. En dat er dan een vakbond - ik noem maar een in stelling - hun belangen behartigt en er eindelijk eens een fatsoenlijk akkoord uitsleept. Geen eenmalig zakje geld, maar een structurele fi nanciële oplossing voor de proble men in ons onderwijs. De docenten zijn veel te lief en te betrokken om wekenlang te sta ken. Ik hoop dat het kabinet door heeft dat het hen een enorme gunst verleent door de zaak niet zo op de spits te drijven. Calheta Savou Saccharum Resort A Spa Logies Ontbijt Funchal Four Views Monumental Lido Appartementen Logies Ca. 300 meter van het strand Four Senses Spa (inclusief 25% korting*) Ontbijt of Halfpension ook mogelijk Gratis badhanddoekenservice Gratis wifi Beoordeeld met een 8.4 Super-de-luxe resort Unieke ligging vlak bij het zandstrand Buffet- a-la-carterestaurant Grootste Spa Center van het eiland Halfpension of Volpension ook mogelijk Beoordeeld met een 9.1 ©023 7510606 \WW, Center. Bekijk alle voorwaarden op corendon.nl/acties. *Voorwaarden zie website. Druk- en zetfouten voorbehouden. 9*m t Ê0Èm W GO Stake corendon Bij vertrek vanaf 5 november t/m 31 januari TURISMO DE PORTUGAL Prijzen zijn per persoon en gebaseerd op een 2-persoonsbez6tting bij 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten B I /fS3> €25 per boeking. De crazy korting tot €50 geldt per boeking, is nog niet in bovenstaande prijzen verwerkt en alleen geldig op corendon.nl of via ons Contact ^0 rAfr\ fw A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6