I Demonstratie tegen Trekdijk boekt succes 7 Inspectie beoordeelt kwaliteit van zorg als onvoldoende FtffV De inspectie heeft de beslissing gis teren bekendgemaakt. Ze bezocht Cleijenborch, onderdeel van Stich ting Ouderenzorg Noord-Beveland, al in juli 2018. Toen werd vastge steld dat de kwaliteit van zorg beter moest. In augustus van dit jaar brachten inspecteurs opnieuw een bezoek. Ondanks de eerdere tik op de vingers, was de kwaliteit van zorg niet verbeterd, maar zelfs ach teruit gegaan, blijkt uit het inspec tierapport. Onbegrepen gedrag De inspectie heeft een aantal be zwaren. Zo vindt ze dat de zorg niet altijd goed is afgestemd op de steeds complexere behandeling die cliënten nodig hebben. Dat komt doordat medewerkers niet altijd voldoende kennis hebben. Die Bij het herbezoek was de kwaliteit van zorg niet verbeterd, maar zelfs achteruit gegaan moeten bijvoorbeeld meer leren over zaken als onbegrepen gedrag. Verder moeten zorgverleners en behandelaars beter samenwerken en moeten medewerkers hun werk beter vastleggen. Zo kan achteraf precies worden gecontroleerd wat ze hebben gedaan. Ook moeten ze leren zorg aan te passen als de wen- sen van cliënten veranderen. Tot slot wil de inspectie dat het ma nagement beter in beeld heeft wat de zwakke plekken van de organi satie zijn en hoe het die gaat verbe teren. Niet gerust Hoewel de directie en de raad van toezicht van Stichting Ouderen zorg Noord-Beveland maatregelen nemen, is de inspectie niet gerust gesteld. Veel maatregelen waren al na het bezoek in juli 2018 voorgeno- men, maar worden pas na het re cente bezoek uitgevoerd. In de tussenliggende periode is de zorg achteruitgegaan, aldus de inspectie. Verder hoort ze geen door de directie gedragen en over stijgende visie. Daarom heeft de in spectie Cleijenborch onder ver scherpt toezicht gesteld. Stichting Ouderenzorg Noord- Beveland wil alleen per e-mail rea geren. Ze schrijft mede namens de raad van toezicht: ,,Wij herkennen de kritische inhoud van het inspec- Wij herkennen de kritische inhoud van het inspectierapport en zien dit als stimulans om te verbeteren tierapport en zien dit als stimulans om de kwaliteit van zorgverlening aan onze cliënten op korte termijn en structureel verder te verbete ren." Directie en raad van toezicht stel len dat 'het verscherpt toezicht ons raakt' en wijzen erop dat een plan is gemaakt hoe de zorg te verbeteren. Ze gaan ervan uit dat die maatrege len voldoende zijn. Over welke maatregelen de in stelling neemt, doet ze geen mede delingen. Bijna anderhalf uur lang maakten zo'n zeventig dorpsbewoners la waai voor de deur van het stads kantoor aan de Kanaalweg. Daar vergaderde 's avonds de raadscom missie ruimte over het plan voor de Trekdijk. Boven het gefluit en ge trommel klonk steeds die ene slo gan: „Industrie, ik dacht het nie!" Dat werd later in de raadzaal meer dere keren herhaald. Eerst door de Werkgroep Trekdijk, daarna door Jos Vastenhoud, die een petitie met 835 handtekeningen aanbood aan wethouder Carla Doorn, vervol gens door twee individuele inspre kers en niet in de laatste plaats ook door de Zeeuwse Milieufederatie, die zich nadrukkelijk liet horen. Onherstelbaar ,,Het polderlandschap aan de Trek- dijk is erg karakteristiek voor Wal cheren en zal onherstelbaar be schadigd raken", waarschuwde Robbert Trompetter van de ZMf. ,,En dat mag nooit zonder duide lijke noodzaak. Wij missen nog steeds een goede afweging. En geld alleen is onvoldoende reden. Waarom wordt bedrijventerrein Arnestein niet geherstructureerd? Waarom worden bedrijven die Industrie, ik dacht het nie! minder vervuilend zijn niet naar de Trekdijk verplaatst zodat bedrij ven in de zwaardere milieucatego rie 4.1 naar Arnestein kunnen?" De Middelburgse Bedrijven Club vond de kritiek deels begrijpelijk maar ook onterecht. Voorzitter Bram van Stel wees erop dat lande lijk een richtlijn wordt gehanteerd dat zulke bedrijven in categorie 4.1 minstens 300 meter van huizen af moeten staan. ,,Bij Dauwendaele en de Mortiere is dat 700 meter, bij de Trekdijk zelfs 900 meter. ,,Er wordt met twee maten gemeten." Toch bleek de gemeenteraad ge voelig voor de protesten. De bood schap dat Nieuwland gevrijwaard moet blijven van vervuilende be drijven klonk bij vrijwel elke frac tie door. Niet alleen bij oppositie partijen, ook bij coalitiepartijen als LPM, VVD en SGP. Minder bedrijven ,,De mogelijkheid voor categorie 4.1 is niet per se noodzakelijk", reageerde Doorn. ,,Het heeft finan cieel ook geen gevolgen als we maximaal de milieucategorie 3.2 toestaan. Maar we beperken ons- zelf dan wel: het levert mogelijk minder geïnteresseerde bedrijven op." Volgens Doorn heeft het college wel die mogelijkheid van bedrijven tot een niveau 4.1 voorgesteld, om dat de Trekdijk wordt gezien als uitbreiding van Arnestein. ,,Daar zitten bedrijven in die categorie. En op Arnestein is gebrek aan ruimte." Binnen de gemeenteraad groeit ook de neiging om een besluit over de Trekdijk uit te stellen van vol gende week donderdag tot decem ber of januari. In december komt namelijk nog een Zeeuws onder zoek beschikbaar naar de behoefte aan bedrijventerreinen in de hele provincie. Doorn verwacht daar weinig heil van voor de tegenstan ders van een bedrijventerrein. dinsdag 5 november 2019 Cleijenborch onder toezicht Zorginstelling Cleijenborch in Colijnsplaat staat onder ver scherpt toezicht van de Inspec tie Gezondheidszorg en Jeugd. De kwaliteit van zorg aan de cliënten met lichamelijke be perkingen en dementie is onvol doende, vindt de inspectie. De maatregel is ingegaan op 28 ok tober en duurt zes maanden. Jeffrey Kutterink Colijnsplaat 'V.A Stichting Oude Zorginstelling Cleijenborch in Colijnsplaat. foto marcelle davidse - Ouderenzorg Noord-Beveland De demonstratie van tientallen Nieuwlanders tegen een bedrij venterrein naast hun dorp heeft gisteravond al direct resultaat opgeleverd. Want wat er ook aan de Trekdijk komt, voor industrie die geluid en stank veroorzaakt is politiek geen draagvlak meer. Maurits Sep Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 60