Hoe een bom het leven van Basim Razzo verwoestte 5 Meeste vliegers zijn blij met meer transparantie, enkelen zijn bezorgd Ook nu de missie is afgelopen, nam Bijleveld het besluit niet lichtvaardig om toch meer openheid van zaken te geven. Afgelopen donderdag is ze daarover eerst in gesprek gegaan met de vliegers. ,,De meesten waren blij dat er meer transparantie kwam, want nu kunnen ze het er ook in hun om geving makkelijker over hebben. Al waren er ook enkelen die zich zorgen maakten over hun persoonlijke veilig heid en ik snap dat'', zei Bijleveld. Nu het kabinet er openlijk voor uit komt dat Nederland verantwoordelijk is voor twee bombardementen waar bij burgers zijn gedood, betekent dat volgens de minister niet dat nabe staanden recht hebben op een schade vergoeding. In strafrechtelijke zin is niemand aansprakelijk, omdat niemand ver wijtbaar heeft gehandeld. Toch wil het kabinet nu bekijken hoe ze in Ha wija en Mosul iets terug kunnen doen voor de gemeenschap. ,,We gaan daar over in gesprek'', aldus Bijleveld. Hoe het gaat met Basim Razzo vier jaar nadat een bom zijn huis ver nielde, zijn heup verbrijzelde en vier familieleden doodde? 'Het zijn lange, treurige en vermoei ende jaren geweest', zo laat hij via e-mail aan deze krant weten. Wat zestiger Razzo in 2015 over kwam, is nauwelijks te beschrij ven. Het leven was al moeilijk in de door IS bezette stad Mosul, maar in de nacht van 20 op 21 sep tember neemt zijn leven een gru welijke wending. Razzo wordt midden in de nacht wakker, de smaak van bloed in zijn mond. Als hij omhoog kijkt, ziet hij niet het dak van zijn huis, maar de bomen in zijn tuin. Dan valt hij weg. Als hij later bijkomt in het zie kenhuis, dringt door wat er is ge beurd: vliegtuigen van de westerse coalitie hebben zijn vrijstaande huis aan de rand van Mosul ge bombardeerd. Het huis is ver woest, zijn vrouw Mayada en zijn dochter Tuqa (21) zijn op slag dood. Een tweede bom vernielde tegelijkertijd het huis van Razzo's broer, dat op het zelfde stuk grond Basim Razzo wordt midden in de nacht wakker, de smaak van bloed in zijn mond staat. Zijn broer en diens zoon (18) hebben de inslag niet overleefd. Razzo zelf is zwaargewond: een verbrijzelde heup, een gebroken schaambeen. Familie smokkelt hem vanuit IS-gebied naar Turkije voor behandeling. Tussen de tranen en de wan hoop door, vraagt de Irakese ac countmanager bij telecombedrijf Huawei zich af: waarom mijn huis? Met IS heeft hij niets te ma ken. Sterker nog: Razzo genoot zijn opleiding in de VS, woonde er jaren en was nog steeds bevriend met een hoogleraar aan de univer siteit van Pennsylvania. Een keer in het kwartaal gaf hij via een videoverbinding les aan diens klas over de culturele ver schillen tussen Irak en de VS. Na een jarenlange zoek tocht van Razzo, gehol pen door familie in de VS en verslaggevers van The New York Ti mes komt in 2017 een deel van de gruwelijke waarheid aan het licht: het bombardement was simpelweg een vergissing. De coalitie, die onder leiding staat van de VS, dacht dat de woning van Razzo en zijn broer een hoofd kwartier van IS was. Verwisseling Als deze krant begin dit jaar aan wijzingen krijgt dat de coalitie- aanval werd gecoördineerd door de VS, maar werd uitgevoerd door de Nederlandse luchtmacht, geeft het ministerie van Defensie geen commentaar. Gisteren kwam de bevestiging alsnog. Maar waarom de coalitie dacht dat de huizen van de Razzo's een IS-hoofdkwartier was, wil Defensie nog steeds niet zeggen. Basim Razzo zelf ver moedt een vergissing: dat zijn huis is gezien voor voor een gebouw verderop in de straat, dat een tijdje door IS is gebruikt. Maar toen al lang weer verlaten. Minister Bijleveld van Defensie zei gisteren de mogelijkheid te on derzoeken iets te doen voor de ge meenschap. Razzo heeft de infor matie doorgestuurd naar zijn ad vocaat, meldt hij, maar heeft er weinig vertrouwen in. 'Alle rap porten en alle interviews hebben tot nu toe niets opgeleverd.' En vervolgt hij: 'Het verlies van levens is niet te repareren.' Inmiddels woont Razzo in Erbil, Irak. In de buurt van zijn zoon, die tijdens het bombardement niet thuis was. Na een serie opera ties kan hij weer lopen maar het verlies van zijn gezin doet nog elke dag pijn. Soms geeft hij weer gastcollege aan de universiteit van Penn sylvania, waarbij hij praat over empathie. 'Ik heb niets tegen de gewone Ameri kaan', meldt hij. 'Want zij zijn, net zoals de gewone Irakees, slachtof fers van oorlog.' dinsdag 5 november 2019 GO Schade na de bombardementen op Hawija. foto afp veiligheid. Maar met dat antwoord nemen diverse politieke partijen geen genoegen. Ze willen snel in gesprek met de minister. —Minister Bijleveld Een Nederlandse bom, afgewor pen na verkeerde inlichtingen, doodde in 2015 de vrouw, doch ter, broer en neef van Basim Razzo uit Irak. ,,Het verlies van levens is niet meer te repare ren." Basim Razzo verloor vier familie leden. PRIVÉFOTO De huizen van de familie Razzo worden compleet ver woest. FOTO TERRASERVER, DIGITALGLOBE Cyril Rosman Rotterdam/Erbil Minister Ank Bijleveld en kolonel-vlieger Peter Tankink tijdens de persconferentie over de burgerdoden in Irak. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5