'Iets wat zoveel kost, is alles waard' 6. Commerciële bijlage 5 november 2019 Het abstracte werk van Piet Mondriaan is wereldwijd gewild. Zeker nu de 'nieuwe rijken' aan het verzamelen zijn geslagen en recordprijzen betalen. Grote compositie A €413,- Tableau No. IV €475,- Compositie in rood, blauw en geel €413,- „Wie herinnert zich niet dat de Nederlandse staat in 1998, destijds voor 80 miljoen gulden, het werk Victory Boogie Woogie van Mondriaan kocht, en alle ophef die daarover ontstond? Met de kennis van nu is dat opeens een goedkoop schilderij geworden", zegt Jop Ubbens met een lach. De kunstkenner, oud-directeur van veilinghuis Christie's Amsterdam, heeft de prijzen voor de abstracte schilderijen van Mondriaan de afgelopen jaren zien exploderen. Voorlopig hoogtepunt: de veiling in mei 2015 bij Christie's in New York, waar Compositie No. Ill (Compositie met rood, blauw, geel en zwart) uit 1929 voor 50,5 miljoen dollar van eigenaar verwisselde. Niet eerder werd zoveel neergeteld voor een Mondriaan. „Dit soort Mondriaans is zeer zeldzaam op de markt, het is bijna niet meer te krijgen", aldus Ubbens. „Zijn vroegere werken nog wel, hoewel die ook al kostbaar zijn, tussen 50.000 en 250.000 euro. Maar dan verschijnt er ineens zo'n geometrisch abstract schilderij in een hoogstaande markt en bieden alle miljardairs tegen elkaar op. Zo kan de prijs tot astronomische hoogte stijgen." 'En dan ineens bieden alle miljardairs tegen elkaar op' Met miljardairs doelt hij vooral op de 'nieuwe rijken'. Ubbens: „Mensen in China, Rusland, Azerbeidzjan, Saoedi-Arabië, de Golfstaten, die de afgelopen tien, twintig jaar extreem rijk zijn geworden. De huizen en boten en auto's hebben ze allemaal al, dus schakelen ze over op kunst en kopen ze het beste wat op dat moment beschikbaar is. Zij willen iets wat ze nog niet hebben en zijn bereid daar fors voor te betalen. Maar wel alleen de categorie Rembrandt, Van Gogh, Mondriaan, Picasso. Top of the bill." Voor een museum is een abstracte Mondriaan daardoor niet meer te betalen. „Klopt, maar gelukkig heeft het Gemeentemuseum Den Haag er al heel veel, dus wat is de toegevoegde waarde van nóg een Mondriaan? Dat geldt ook voor Rembrandt en Van Gogh; onze musea zijn zeer goed bedeeld. En particulieren lenen hun aangekochte werken vaak uit voor tentoonstellingen, dat is ook wel weer mooi. Of Mondriaan het waard is? Zoals in de kunstwereld wordt gezegd: iets wat zoveel kost, is alles waard." Bekijk het complete aanbod op pzc.nl/kunst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54