Onbekende vrouwen die iedereen kent Commerciële bijlage 5 november 2019 Mona Lisa, het meisje met de parel en Adèle Bloch-Bauer: drie iconische portretten. Wie waren deze vrouwen en waarom zijn juist zij geportretteerd? Mona Lisa Leonardo da Vinei werkte tussen 1503 en 1506 aan wat inmiddels het beroemdste portret ter wereld is. Wij kennen het als Mona Lisa, in Italië heet het La Gioconda. Dat staat voor 'de echtgenote van Giocondo', de Florentijnse zijdehandelaar Francesco del Giocondo. Lisa Gherardini, zoals haar meisjesnaam luidde, trouwde hem al op 15-jarige leeftijd. Of zij ook daadwerkelijk Da Vinci's model is geweest, staat niet voor honderd procent vast, maar er zijn teksten uit die tijd die in die richting wijzen. Er is ook een hardnekkige theorie dat Mona Lisa eigenlijk een man is en wel Salai, Da Vinci's assistent en vermoedelijk ook minnaar. Het meisje met de parel Zijn er bij Mona Lisa nog aanwijzingen die wijzen richting de identiteit van de geportretteerde, bij Johannes Vermeers Het meisje met de parel tasten we vrijwel volledig in het duister. Het is gemaakt in de periode 1665-1667 als een zogenaamde tronie, een studie van een gezichtsuitdrukking. De vrouwen De VrOUWen die model die modelstonden voor een stonden voor een tronie bleven vrijwel altijd anoniem. In dit geval zou het tronie bleven vrijwel Vermeers oudste dochter Maria altijd anoniem kunnen zijn, maar daarvoor ontbreekt bewijs. In haar boek Girl with a pearl earring (in 2003 verfilmd met Scarlett Johansson in de hoofdrol) geeft de Amerikaans-Britse schrijfster Tracy Chevalier haar de identiteit van Griet, het dienstmeisje van Vermeer. Adèle Bloch-Bauer I Van dit schilderij van Gustav Klimt, gemaakt tussen 1904 en 1907, weten we wél precies wie erop te zien is, omdat het naar haar is genoemd. Adèle Bloch-Bauer was als kunstliefhebber een spilfiguur in de Weense kunstenaarsscene tijdens het fin de siècle. Ze organiseerde een wekelijkse salon die bekende bezoekers trok, onder wie de componisten Gustav Mahler en Richard Strauss en ook Klimt. Geziens Klimts reputatie als rokkenjager was zij wellicht meer dan zijn model alleen. De Weense meester was in ieder geval zeer op haar gesteld, want zij is de enige vrouw die hij tweemaal heeft geportretteerd: in 1912 schilderde hij Adèle Bloch-Bauer II. Leonardo da Vinci Mona Lisa Johannes Vermeer Het meisje met de parel Gustav Klimt Adèle Bloch-Bauer I €385,- €405,- €505,- BEKIJK NU HET VOLLEDIGE AANBOD IN ONZE WEBSHOP Bekijk het complete aanbod op pzc.nl/kunst "w - - t y."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52