11 4 BOMBARDEMENTEN BURGERSLACHTOFFERS Voor het eerst trekt het ministerie van Defensie het boetekleed aan voor burgerslachtoffers die zijn gevallen bij twee Nederlandse bombardementen in Irak Het kabinet bekijkt of ze iets kunnen terugdoen voor de gemeenschappen. Aanval Nederlandse F-16's op Mosul en Ik betreur het zeer. Maar het gaat hier wel om een oorlogssituatie Hawija dinsdag 5 november 2019 Raymond Boere Hans van Soest Den Haag De vorige hoogste baas van de krijgs macht, generaal Tom Middendorp, was nog zo trots in februari 2015. Een half jaar nadat de eerste F-16's hun bommen lieten vallen op de strijders van IS in Irak, waren er inmiddels bijna vijfhonderd missies gevlogen. Driehonderd keer vuurden ze 'slimme wapens' af en het mooiste van alles; dat had nog niet geleid tot onbedoelde nevenschade. ,,Dat zegt iets over de enorme precisie van de wapens, die tot op de meter nauwkeurig kunnen raken'', zei Middendorp destijds op een persconferentie bij het ministerie van Defensie. Drie maanden na deze mooie woor den bleek oorlog toch een 'ugly busi ness'. Want hoe slim de hedendaagse bommen ook zijn, er kan altijd iets on verwachts gebeuren, blijkt uit een brief die minister Ank Bijleveld van Defensie gisteren naar de Tweede Ka mer stuurde. Daarin gaat ze dieper in op een bombardement op de Iraakse stad Hawija in de nacht van 2 op 3 juni 2015 waarbij zeventig mensen om het leven kamen. Meer explosieven De Nederlanders moesten er een fabriek uitschakelen waar IS-strijders bommen maakten. Op voorhand werd ingeschat dat daarbij geen burger slachtoffers zouden vallen, omdat die niet woonden in de directe nabijheid van het doel. Na de aanval bleken er veel meer explosieven te liggen dan met inlichtingen was achterhaald. Het IRAK IRAN Gesprek Bijleveld stelt nu dat dit destijds door haar voorganger 'niet zo geformu leerd had moeten worden'. Het ant woord op de Kamervragen had moe ten zijn dat het ministerie er niets over kon zeggen, want zolang een operatie loopt is dat niet in het belang van de schadegebied was daardoor veel gro ter, wat leidde tot de tientallen doden, onder wie veel burgers. In dezelfde perszaal als waar Mid dendorp vier jaar geleden de nauw keurigheid prees van de Nederlandse bommen, trekt minister Bijleveld nu het boetekleed aan voor deze en nog één missie waarbij vrijwel zeker on schuldige burgers zijn gedood door Nederlandse bommen. Dat gebeurde in de nacht van 20 op 21 september in Mosul, toen een ver ondersteld hoofdkwartier van IS werd 'uitgenomen'. Later bleek dat het om woonhuizen ging, waarin vier men- sen waren toen de bom viel. ,,Laat ik helder zijn. Ik betreur het zeer dat dit is gebeurd'', zei ze. Temeer omdat de luchtmacht altijd probeert om bur gerslachtoffers te voorkomen. ,,Maar het gaat hier wel om een oorlogssitu atie waarin dit risico nooit helemaal kan worden uitgesloten.'' Inlichtingen De vliegers verwijt Bijleveld niets. Die hebben hun werk vakkundig en naar eer en geweten gedaan, waarbij ze alle noodzakelijke procedures hebben ge volgd. Iets wat het Openbaar Ministe rie vorig jaar al ook al concludeerde. Het ging mis, omdat in beide zaken de inlichtingen tekortschoten. Dat valt de vliegers niet aan te rekenen. Het is voor het eerst dat het kabinet verantwoordelijkheid neemt voor bombardementen die niet zijn gegaan zoals eigenlijk had gemoeten en daar ook meer openheid over geeft. Jaren lang is daarvoor gepleit in de Tweede Kamer. Pijnlijk in deze discussie is ook dat de voorgaande minister van De fensie, Jeanine Hennis, de Tweede Ka mer er destijds ook nog eens verkeerd over heeft geïnformeerd. Op 23 juni 2015 stelde zij in antwoord op Kamer vragen dat 'voor zover op dat moment bekend, er geen sprake was geweest van Nederlandse betrokkenheid bij burgerslachtoffers door luchtaanval len in Irak'. In werkelijkheid had het ministerie een week eerder al van de Amerikanen gehoord dat er waar schijnlijk wel degelijk burgers waren omgekomen. GO Kabinet geeft toe: burgers dood door Nederlandse bommen iANON 100km SAOEDI-ARABIË situatie sep. 2015 Mosul, 20 sep. 2015: vier burgerdoden na luchtaanval Nederlandse F-16 TURKIJE Hawija, 3 juni 2015: ca. 70 doden na luchtaanval Nederlandse F-16 Bagdad 051119 MR BRON ANP IS rebellen regerings- Koerden omstreden ^.vliegbasis troepen stad coalitie —Minister Bijleveld van Defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4