8 J Een veugel op m'n rik m m 9 POELKAPELLE WAPENSTILSTANDSDAG Een werkgroep uit het West-Vlaamse Poelkapelle werkte jarenlang aan een replica van een Britse Mark IV-tank. Om de herinnering aan de Eerste Wereld oorlog in hun dorp levend te houden. Het oorlogsvoertuig is nu zo <goed als af. En wie wil, kan er dit weekend in rijden. Zuiderburen Streektaal Hij is haast niet van echt te onderscheiden. De Britse Mark IV-tank, die werkgroep 'De Tank van Poelkapelle' maakte op basis van een originele blauwdruk uit 1917. Met behulp van gesponsorde ma terialen en een heleboel vrijwilli gers. Allemaal om de herinnering aan de Eerste Wereldoorlog in het West-Vlaamse Poelkapelle levend te houden. Tijdens de oorlog diende het dorp als een bolwerk van de Duit sers. Daarom werd de plaats in de Slag om Ieper, in 1917, bijna volle dig van de kaart geveegd. Slechts een paar bunkers bleven overeind. In een ultieme poging om het grondgebied te veroveren, kwa men de Britten met een nieuwe troef: de tank. Het imposante oorlogsvoertuig bleek echter minder veelbelovend dan verwacht. De meeste tanks bleven steken in de modder of kre gen voltreffers van de Duitsers te verduren. Een spoor van tank- - fe "eV-.v.- mi wrakken tussen Sint-Juliaan en Poelkapelle bleef achter. Waarvan één in het hart van het dorp. Op de markt, net voor het huidige Café de Zwaan. Het merendeel van de wrakken werd na afloop van de Eerste We reld opgeruimd. Het ijzer ver kocht. Maar de tank op de markt bleef staan ter herinnering aan de oorlog. ,,Het werd een toeristische trekpleister. Van heinde en verre kwamen er mensen naar het dorp om ernaar te kijken en ermee op de foto te gaan", vertelt vrijwilliger Jurgen van Ecke. De kinderen die in het wrak speelden, kregen zelfs de bijnaam 'pennykinderen'. Vanwege de pennies die de Engelse toeristen hun gaven. Maar toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak en België opnieuw werd bezet door de Duit- sers, werd de tank meegenomen als oorlogsbuit. ,,Om het te ver schroten en het metaal te gebrui ken voor wapens en kanonnen", aldus Van Ecke. De tank raakte in de vergetel- De meeste tanks bleven steken in de modder of werden geraakt door voltreffers heid. Tot een aantal dorpsbewo ners aan begin van de 21ste eeuw tijdens een zogenaamde 'oudstrij- dersvereniging' op het idee kwa- men om de tank na te maken. Dat werd in eerste instantie een dummy. Maar in 2013 ontving de tankwerkgroep zo'n grote schen king dat zij er een rijdende replica van konden maken. Vijftien jaar bloed, zweet en tra nen later, is de tank bijna af. ,,Op het dak willen we nog een rails be vestigen met een balk erop; die werd vroeger gebruikt als de rups vast kwam te zitten. We willen de plastic kanonnen vervangen door exemplaren van ijzer. En vervol gens nog een heleboel details aan pakken om het geheel mooi af te werken. Maar daar hebben we mo menteel geen geld voor", vertelt Van Ecke. Crowdfund Daarom organiseert de werkgroep in het weekend van 9 en 10 no- vember rondritten met de tank. Niet geheel toevallig zijn dat pre cies de dagen voor de Wapenstil standsdag, waarop het einde van de Eerste Wereldoorlog wordt ge vierd. ,,Het is een 'once in a life time-experience'. Nergens anders kun je rijden in een replica van een Britse Mark IV-tank", weet Van Ecke de ervaring te verkopen. In het exemplaar uit Poelkapelle zijn er speciaal bankjes in de tank gemaakt. Zodat er naast de twee chauffeurs nog eens tien personen kunnen meerijden. Tijdens de rondrit van ongeveer tien minu ten, legt de tank een afstand af zo'n 650 meter. Op het terrein van de Pondfarm in Langemark-Poel- kapelle. Tickets kosten online 16,30 euro en op de dagen zelf 18 euro. Bestellen kan via deze link: https://bit.ly/31Mtfdv Aje vroeger mie autootjes speeld'n en j'ao toevallig een peliesie-auto, dan riep je tatoe, tatoe om deur 't verkeêr te kun nen. Noe je mensen die a nie tatoe roepe, mae d'r eên Daè bin mensen die a zó getatoeëerd bin da ze enkel mae d'r aerm op te steken en de rest gaèd' a an de kant. Dat is nog es wat aars as dat gestun tel mie de plakplaetjes die a destieds bie de kauwgom zate. Die most je eêst in 't waeter legge en dan voor zichtig ondersteboven op j'n aerm legge, andrukke en dan 't bovenste papier d'r aftrokke. Dan ao je een ta- toeage. Lank bleef 'n d'r nie opzitte. Nae een paer wasbeurten was t'n ver- dwene. Mae dan ao je je kauwgom nog. A je die een steutje wig lei, dan kwam d'r ok wee een bitje smaeke an. Mae de weke daèrop koos je toch mae voe een rolletje drop of een zakje peperzout van je wekelijkse zakgeld in plekke van kauwgom. Dan mae gin tatoeages. Je lief Van de zummer kreeg je bie Albert Hein ok plaetjes van insecten die a je as tatoe kon gebruke. Dat was succes vol, mae 't was ok gauw wee over. Mae oe dan ok tatoeages bin eêl erg in de mode. En nie alleêne op j'n aerm, mae over eêl je lief. Soms zie 'k m'n eigen in gedach ten ok a lópe. Ik zou een groate veugel op m'n rik laète zette mie z'n vleugels uut'espreid toet over m'n schoeren en z'n kop in m'n nikke. Op m'n bost liet ik strepen zette in verschillende kleuren net zóas m'n pyjama. Dan ka je in je bloate lief naè bède. Op m'n billen wil 'k een bergtafe- reêl en m'n beênen laèt ik voorzieë van sliengerplanten. Op m'n rechte- raerm zou 'k m'n naegeslacht ta- toeëre en op m'n lienkeraerm de naem van m'n vriendin omgeve mie moaie versiersels en een paer dicht regels. ,,Je sier mien m'n leven lang, je bin mien liefdevol behang, mae gaè de liefde over de kop, rol 'k m'n mouwe noait mi op." Wan uutvaege gaè nie. Je mot 'r toch nie overdienke oe a dat 'r over vuuftig jaer uutziet a je noe dertig bin. A 'k zelf vroeger een tatoeages laète zett'n ao op m'n buuk, bevoorbeeld een appeltje, dan zou dat 'r noe uutzieë as een pompoene. Oendervel Wien a wat bedienkt om het op een eênvoudige meniere wig te aelen, die kan rieke worre. Wan op een dag za die mode overgae en dan zit je daè mie die prenten op je rik en je bost of op je veuroad. Dan zou je wè glad een nieuw vel motte kunne kriege. Mis schien ka je tegen dien tied dan wè een transplantatie kriege van een verkensvel of oendervel. Dat leste me soms a wè es een bitje. dinsdag 5 november 2019 GO Ritje in rijdende replica van tank Om geld in te za melen voor het afma ken en onderhouden van de tank, organi seert de werkgroep dit weekend rondrit ten. FOTO GEERT SAMYN In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De Tank van Poelkapelle. Elodie Kint Poelkapelle - s «A 'V SS.fevB! E ?.-: -Jurgen van Ecke, vrijwilliger Engel Reinhoudt In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt in het Bevelands. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 41