II 8 ZEELAND ZELFZWICHTER ENIGE IN ZEELAND Na meer dan vijftig jaar is de zelf- zwichter, zo heet zo'n molen met kantelbare kleppen, terug in Zee land. „Daarmee heb je er een unieke molen in de provincie bij", zegt eigenaar en molenaar Martin van der Steen. Hij kocht het oude bedrijfsgebouw van de gemeente Schouwen-Duiveland om 'm op te knappen én in oude luister te her stellen. Een foto die omstreeks 1930 van De Lelie is gemaakt, diende daarbij als uitgangspunt. Ooit hebben er meer van die zelfzwichters in de provincie ge staan. In ieder geval op de Beve- landen en Schouwen-Duiveland. De tussen Scharendijke en Elker- zee gelegen molen De Lelie kreeg rond 1900 kleppen. Bij een zware storm in september 1944, die aan meerdere molens schade toe bracht, waaiden de kleppen eruit. ,,Het was een duurder en ingewik kelder systeem dan het werken met zeilen. Dat is waarschijnlijk de reden geweest dat het, zeker in die tijd, niet is hersteld", denkt Van der Steen. Kleurtjes Het rood-wit-blauw dankt de mo len aan molenaarsfamilie Dijk man, van wie de korenmolen vroeger was. ,,Die waren erg van de kleurtjes. En zo'n molen was dan wel gewoon een werktuig, maar ze waren er denk ik toch wel trots op." Molen De Lelie trekt anno 2019 in ieder geval veel be kijks. Bij het naast de molen gele gen pannenkoekenrestaurant van de Van der Steens kijken ze niet eens meer op van automobilisten en fietsers die plots op de rem gaan staan om de molen te foto- graferen. ,,Zo'n restauratie doe je niet alleen voor jezelf, maar voor het hele eiland. En dan is het ook leuk als het wel wordt gewaar deerd." De meeste mensen vinden de korenmolen met z'n rood-wit- blauwe kleppen, het oude model kruirad en de raampjes zoals ze ooit waren, prachtig. ,,En er zijn er ook die vinden het kitsch. Maar het is wel historisch verantwoorde kitsch. Er zit geen fantasie bij." Wel koos hij bewust voor het te rugbrengen van de molen in de staat van omstreeks 1930. Daarmee kon de molenaar het verdwenen kleppensysteem weer terug naar Zeeland halen. „Toeristisch gezien voeg je dan ook wat toe." Voor zo ver bekend verdwenen de klep pen, van oorsprong een Engelse uitvinding, in 1967 uit Zeeland. De laatste Zeeuwse molen die van zelfzwichting was voorzien was De Haan in Brouwershaven. Molens zijn ooit puur als werk tuig gebouwd. ,,En zeker niet be doeld om het landschap te stoffe ren. Het geluk van molens is dat mensen ze mooi vinden. Dat heeft ervoor gezorgd dat er best wat mo lens behouden zijn. De maalderij, de opvolger van de molen, had dat geluk niet. Die zijn ook veel zelda- Sommigen vinden het kitsch, maar het is wel historisch verantwoorde kitsch mer." De kleppen maken De Lelie nog wat specialer. En het werk van de molenaar nét iets relaxter. ,,Het is een stuk makkelijker geworden. Normaal gesproken moest ik om een uur of elf 's avonds de zeilen nog wegtrekken. Dan sta je soms in de kou en de regen. Nu trek ik in één keer de kleppen open en ben ik in drie seconden klaar." Molen De Lelie draait bijna da gelijks en haalt daarmee ruim 1,2 miljoen omwentelingen per jaar. BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 Verkiezingen Dat de AfD ondanks de interne machtsstrijd in Thüringen een enorme overwinning boekte bij de deelstaatsverkiezingen, komt allerminst als een verrassing (28 oktober). De toegenomen wel vaart heeft hier namelijk geen einde gemaakt aan de ontevre denheid onder de bevolking. Vele 'Ossies' ergeren zich aan de arro gantie van de 'Wessies' die in hun ogen op hen neerkijken en dank baarheid verwachten voor de steun die ze hebben gekregen. Dat veel oosterlingen als gevolg van de eenwording van het land en de privatisering van de econo mie hun baan, en daarmee ook een deel van hun identiteit heb ben verloren, gaat aan hen echter voorbij. Uit recent Duits onderzoek blijkt zelfs dat meer dan de helft van de de oosterlingen het gevoel heeft onder Merkel net zo weinig vrijheid te hebben als onder de vroegere DDR-leiders. En uit dit reservoir van rancuneuze men sen kan de rechts-extreme AfD dankbaar putten. Albert Kort, Spanjaardstraat 8, 's-Heer Hendrikskinderen VAR De VAR is uitgevonden om het voetbalspel eerlijker te maken. We zien echter een frequent fa len en willekeur. Een penalty te gen als een verdediger onopzette lijk een bal tegen de arm krijgt. Bij hockey probeert men vaak niet om een velddoelpunt te ma ken maar om de bal tegen de voet te spelen: strafcorner. Moet het zo ver komen dat men bij voetbal de bal tegen de arm probeert te spelen in plaats van een goal te maken? Het doelpunt van Promes bij Ajax-Chelsea (24 oktober) werd afgekeurd wegens buitenspel. De bal was echter al lang vertrokken van de voet van Ziyech toen het beeld werd stilgezet! Absoluut geen buitenspel dus. Mijn conclusie: afschaffen deze verschrikkelijke VAR. Of enkel gebruiken om doodschoppen te beoordelen. Of het simuleren van zware blessures te bestraffen ter wijl er niets aan de hand is bij bij voorbeeld Neymar en Dumfries. Dat zou beter zijn! F Steijaert Buitenhovelaan 203, Middelburg Kolen Biomassa is vuiler dan kolen, meldde de krant (30 oktober). Laat ik nou blij verrast zijn dat de zogenaamde hoger opgeleiden nu al doorhebben dat het spreek woord 'Houtvuur is koudvuur' (vrij vertaald). Het stoken van hout levert minder energie op dan het stoken van kolen en dat is een waarheid als een koe. Ons wordt wijsgemaakt dat we met de door ons te nemen maat regelen zuinig zijn op ons milieu. Daarom is het een discrepantie om elders, in Zweden en de USA bomen te kappen en de restanten hier te verstoken voor het opwek ken van energie die dan weer ge bruikt wordt door voertuigen die gevoed worden door onveilig en milieu-onvriendelijk gefabri ceerde accu's. Gelukkig las ik enige dagen gele den dat er circa 3 miljoen is uitge trokken voor bijlessen Neder landse taal en rekenen voor ho gere ambtenaren. Er is dus nog hoop voor de toekomst. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg dinsdag 5 november 2019 Kijk op de site bij /video Scharendijkse molen heeft zijn kleppen terug Kleppen maken De Lelie speciaal Hij zou makkelijk op het schap van een souvenirshop kunnen staan. Zo perfect en kleurrijk oogt molen De Lelie in Scharen- dijke. De molen is niet alleen een plaatje, hij is ook uniek. Het is de enige molen in Zeeland met hou ten kleppen op de wieken. Esme Soesman Scharendijke Martin van der Steen bij molen De Lelie. foto dirkjan gjeltema -Martin van der Steen, molenaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40