II Zoutelandse burgerslachtoffers oorlog krijgen een gezicht 7 HOTEL RESTAURANT PICCARD ZESTIG JAAR In zes decennia Hotel Restaurant Piccard is veel veranderd. Maar de gastvrijheid en de verse waren in het restaurant blijven de uithangborden van het Vlissingse viersterren- etablissement. Piccard is een begrip in Vlissingen. Veel ou dere inwoners vierden er hun bruiloft. Voor een huwelijksjubileum of bijzonder kroonjaar komen ze nog steeds graag terug naar de Badhuisstraat. Hetzelfde geldt voor buitenlandse (bad)gasten. De meeste twee, drie weken va kantie vierende gasten zijn met de oprichters van het hotel-restau rant verdwenen, maar ook Piccard profiteert van de populaire week- einduitjes en korte vakanties van de huidige toerist, weet Jet Koke laar. Kokelaar is hoofd receptie en leidt met haar man René van Ol- denbeek, die het restaurant aan stuurt, en hoofd van de keuken brigade Anthon Langeveld het ho tel-restaurant. Samen met Stijnie Wieringa, weduwe van André Pe- kaar, is het trio eigenaar van Hotel Restaurant Piccard. De vader van André, Philippus Leendert Pekaar, nam met zijn vrouw Elizabeth Neeltje Pekaar- Lokerse in 1959 pension Beekman over en herdoopte het logement al snel tot Hotel Restaurant Piccard. Piccard was een wat speelse, inter- nationaal en deftig klinkende ver sie van Pekaar, vond de van oor sprong Yersekse familie. ,,De Pekaars waren na de waters nood hun voormalige mosselhan- del kwijt en hadden in 1953 het nachtcafé Victoria, beter bekend als De Vic, overgenomen", vertelt kok Anthon Langeveld. Het echtpaar Pekaar ruilde De Vic waarschijnlijk voor een hotel restaurant om zich meer op logies en eten te richten. Het trio huidige bedrijfsvoerders dacht dat Philip- pus de dancing aan de boulevard verkocht vanwege de dijkverzwa ring, maar die blijkt pas in 1973 - twee eigenaren na Pekaar - tot sluiting van De Vic te hebben ge- leid, meldt Vlissingen Dronk. Hoewel ze het begin van Piccard niet meemaakten, zijn Langeveld, Van Oldenbeek en Kokelaar ver groeid met het fameuze hotel-res taurant. Langeveld staat al 36 jaar in de keuken en Van Oldenbeek en De gemeente moet niet roepen dat de stad ruimte heeft voor 2000 extra bedden Kokelaar zijn er respectievelijk ruim 32 en ruim 30 jaar werkzaam. Ze hebben een groot deel van de uitbreidingen van het bedrijf mee gemaakt. Van de jaren zeventig tot begin jaren negentig had Piccard een dependance aan de overkant van de straat. Na de aankoop van (in diverse fases) drie buurpanden ontstond het huidige hotel met 45 kamers, waarvan een aantal fami lievertrekken. Enkele Duitse families komen al decennia elke zomer een paar we ken naar Piccard. Maar ook zake lijke gasten - die tijdelijk bij bij voorbeeld Damen, haven- of off shore-bedrijven moeten zijn - en mensen die een weekeindje weg zijn, weten het hotel te vinden. Ze waarderen de gastvrijheid en de versheid. Groenteboer Adri Trimpe ging er tot de sluiting van zijn zaak prat op dat Piccard alleen verse waar van een echte groente man wilde hebben. Het nieuws dat Vlissingen door beoordelaars op Zoover tot tweede aantrekkelijkste stad in den lande is verkozen, verheugt de huidige eigenaars. ,,Maar", waarschuwt Kokelaar ,,dan moet het gemeente bestuur niet gaan roepen dat de stad ruimte biedt voor tweedui zend extra bedden. De mensen waarderen Vlissingen juist, omdat de kust niet stampvol is ge bouwd." ZOUTELANDE De oorlogsslacht offers van Zoutelande hebben een gezicht gekregen. Het lukte Rogier Koppejan (79) en enkele andere inwoners van het kustdorp om fo to's op te sporen van alle dertig burgerslachtoffers. Daarbij hoorde hij vaak schrijnende verhalen. Over David Wijkhuijs (foto) bij voorbeeld. Deze inwoner van Zou- telande werkte vanaf 1942 ge dwongen in het Duitse Dresden. Zes weken na thuiskomst was de 26-jarige man betrokken bij een noodlottig munitieongeval. We gens de inundatie hielp hij met het leeghalen van schuren. Daarbij stootte hij met een vaarstok tegen een mijn, raakte zwaargewond bij de daaropvolgende explosie en overleed enkele dagen later in het ziekenhuis. Koppejan: ,,Zo kort na terugkeer al." Het boekje met foto's en verha len van de burgerslachtof fers werd gisteren ge presenteerd bij de 75-jarige herden king van de be vrijding van Zoutelande. Daar worden elk jaar de namen van de slachtoffers voor gelezen. Maar Kop pejan vond dat zij ook een gezicht moes ten krijgen. „Want er zijn steeds minder mensen die weten wie het waren." Ko Dominicus behoorde ook bijna tot de burgerslachtoffers, vertelde hij voorafgaand aan de presentatie. Hij ging 29 november 1944 van Zoutelande naar Westka- pelle om de schade op te nemen aan het familie bedrijf. Om daar te komen stak de toen 15-jarige jongen met een klein bootje het stroomgat bij Westkapelle over. Na de inspectie, 'al les was vernield', bleek dat vijftien mensen terug wilden met het bootje. „Te veel, maar het was het laatste bootje van die dag dus iedereen mocht mee. Ik moest roeien en alle passagiers stonden. Eén vrouw raakte halver- wege in paniek waardoor het bootje omsloeg." Hij probeerde sa men met twee 18-jarige vrou wen, Pieternella Janse en Jacoba van Sluis (foto), zich te red den. „Maar wij kwamen in een draaikolk terecht en zij werden als een tol naar be neden gezogen waarbij hun mut sen van het hoofd schoten. Ik zat meer aan de buitenkant en werd net niet omlaag gezogen." Voor zijn gevoel worstelde hij nog uren om de kant te bereiken. ,,Ik was zo moe, ik had het bijna opge geven. Heb zelfs gebeden tot God dat Hij mijn ouders zou troosten." Het lukte uiteindelijk de kant te bereiken. Daar hoorde hij dat maar liefst zes mensen wa ren verdronken. Tijdens de herden kingsdienst in Zou telande werd ook stilgestaan bij de militairen van het 48e Royal Marine Commando die stierven in de strijd om de bevrijding van Walcheren en Zoute lande. Dat waren er 31 waar van het merendeel nog geen 24 jaar oud was. Leon DeWitte las hun namen voor en zei dat tijdens de strijd niet alle helden overle ven. dinsdag 5 november 2019 Piccard klonk deftiger dan Pekaar René Hoonhorst Vlissingen de roem van het Vlissingse Hotel Restaurant Piccard. Jet Kokelaar, Anthon Langeveld FOTO DIRK-JAN GJELTEMA en René van Oldenbeek verlengen -Jet Kokelaar, Piccard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39