Nog tien procent van de Zeeuwse aardappels in de grond 5 JP DE KLERK NIEUW ALBUM Voor zijn nieuwe album Rock Roll Principal heeft Rob Marinissen de Middelburgse zanger/gitarist JP de Klerk gefotografeerd op het dak van het Toorop Talent College, waar hij afdelingsleider is. On top of the world. I en swingende schoollei der. ,,De benaming komt van de Ameri- kaanse singer/songwri- I ter Shane Alexander", vertelt De Klerk. ,,We waren in Los Angeles om mijn vorige album te mixen. Hij vroeg me van alles. Ik vertelde hem dat er twee grote dingen zijn in mijn leven. Ik ben afdelingsleider op een school én muzikant. 'So, you're a rock roll principal', zei hij. Ik wist meteen dat dat een liedje moest worden. Het geeft weer wat ik ben. Er zijn tijden geweest dat ik dacht dat ik die twee dingen moest scheiden, maar dat is niet zo. Als ik met een band op het podium sta, leid ik ook een team. En mijn podiumer varing neem ik mee naar mijn werk. Daar heb ik geleerd dingen wat swingender te presenteren." Bruce Springsteen In het gelijknamige liedje, dat doet denken aan No Surrender van zijn idool Bruce Springsteen, bezingt De Klerk hoe hij als jochie van 13 van de school werd gestuurd waar hij als afdelingsleider is terugge keerd. ,,Het feit dat ik geen makke lijk pubertje was en te weinig hulp kreeg, heeft me ook gevormd als onderwijsman. Ik probeer wat te betekenen voor jongeren bij wie het niet vanzelf gaat, eerst in het speciaal onderwijs en nu op het vmbo. Juist daar zitten jongeren met enorme talenten, de mensen die we nodig hebben als onze ver warmingsketel kapot is, of in de zorg, maar die talenten worden vaak ondergewaardeerd." Dochter Net als op zijn vorige album Old Cold Church Road, genoemd naar de straat waar hij woont, gaan zijn liedjes - hoe Amerikaans ze ook klinken - over onderwerpen die Er zijn tijden geweest dat ik dacht dat ik mijn werk en muziek moest scheiden, maar dat is niet zo dicht bij hem staan. De albumhoes zou ook een verwijzing kunnen zijn naar Top of the world, een liedje dat hij schreef naar aanlei ding van een stedentrip naar New York. Met zijn dochter Lonneke, die ook deel uitmaakt van zijn band, stond hij op de Brooklyn Bridge te zingen. Mooi schilderij In Indian Summer zitten herinne ringen verwerkt aan een trip naar Parijs, met zijn vrouw Ria. ,,JP See- ger the Session Band was toen op zijn top. We speelden in Dene marken en Noorwegen. Ik ging de studio in voor mijn eerste plaat. Ik was voorbij de vijftig. Je wordt wel ouder, maar je realiseert je ook wat een mooie tijd het is, wat je hebt opgebouwd en ontwikkeld, zowel in de muziek als in je relatie. De Indian Summer, de nazomer, staat voor een mooie fase in mijn leven. Zowel tekstueel als qua sfeer vind ik het liedje goed gelukt. Voor mijn gevoel heb ik daar iets blij vends gevangen, zoals een schilder met een mooi schilderij." Strijkkwartet Afgezien van het titelnummer staat de muziek op het in alle op zichten professionele album iets dichter bij de Americana van Neil Young dan bij de spierballenrock van Springsteen, mede door het gevarieerde instrumentarium van De Klerks vijfkoppige begelei dingsband. Voor het liefdesliedje Light of my life werd zelfs een strijkkwartet opgetrommeld naar de gloed nieuwe Middelburgse Fuzztone Studio van drummer en mede producer Marc Blom. Dat komt zondag 24 november ook mee naar de Oostkerk in Middelburg (14.30 uur), voor een concert dat van klein (solo) wordt opgebouwd naar groot (band met strijkers). ,,Ik wil gewoon mooie muziek maken", besluit De Klerk, ,,en dat aan zoveel mogelijk mensen laten horen. Is dat alleen in Zeeland, dan is dat prachtig. Wordt het meer, dan is dat meegenomen." In een normaal jaar begint de aard appeloogst vroeg in oktober. Een deel van de boeren heeft het oogst- moment echter uitgesteld omdat de akkers te droog waren. Daarna was het weken veel te nat voor de rooimachines. Daardoor staan be gin november op sommige perce len de aardappels nog op het land. Akkerbouwer Jos van Duyse uit Nieuw-Namen moet nog 11 hec- tare consumptieaardappels rooien. Dat is uitzonderlijk laat, geeft hij aan. Lelieblank ,,Het was lang te droog, zeker om pootgoedaardappels te oogsten. Ze moeten lelieblank zijn, maar als de Het was lang te droog. Daarna was het weer te nat voor de rooimachines grond te hard en te droog is, heb je snel beschadigingen aan het poot- goed. Gelukkig heeft onze loon werker vorige week 12 hectare pootaardappels onder goede om standigheden kunnen rooien. De consumptieaardappels moeten er nog uit. De afgelopen dagen was het net te nat. Als je dan oogst, smeert de grond sneller dicht en kun je de aardappels beschadigen. Dan komt er blauw in." Het wordt iets droger in de loop van de week, zegt Duyse. ,,Ik wacht dus nog een dag of twee. Als ik nu zou forceren wordt de grond kapot gereden en verdien ik minder aan mijn aardappels." Kwaliteit Volgens Gerard Mangnus van de ZLTO afdeling Hulst zijn vorige week 'vreselijk veel aardappels ge oogst'. ,,Het was er goed weer voor. In de omtrek van Ossenisse is bijna alles gerooid. De kwaliteit lijkt re delijk goed, al blijkt dat pas als ze zijn ingeschuurd. Ik hoor dus geen dramatisch verhalen." dinsdag 5 november 2019 GO Schoolleider 'on top of the world' Ernst Jan Rozendaal Middelburg JP de Klerk tijdens de fotosessie voor zijn nieuwe album Rock Roll Principal. foto rob marinissen - JP de Klerk Hoewel erg laat in het seizoen valt de aardappeloogst niet in het water. Zeeuwse boeren heb ben vorige week enorm veel aardappels van het land ge haald. Naar schatting zit zo'n 10 procent nog in de grond. Frank Balkenende Nieuw-Namen Aardappels rooien onder ideale omstandigheden. foto cor de kock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37