Mantelzorgers zijn in Zeeland karig bedeeld Arrenslee Campveerse Toren gaat naar Watersnoodmuseum Zeebaarsfilet van krulbolclub gestolen 4 Vlissingen wordt zenuwcentrum voor bouw windpark Borssele 1 en 2 Dat betekent dat 0rsted in Vlissin gen op twee plekken te vinden is: de nieuwe onderhoudsbasis aan de Buitenhaven die bijna gereed is én het kantoor tegenover het NS-sta- tion waarin voorheen Radio Hol land was gevestigd. Vanaf de Bui tenhaven zullen de komende 25 jaar drie schepen naar het windpark vertrekken om de 94 windmolens te onderhouden en zo nodig te re pareren. Op één na grootste Het andere kantoor, pal aan de keersluis, wordt het zenuwcen trum tijdens de bouw van het op één na grootste windpark dat 0r- sted ooit heeft gebouwd. Steven Engels, directeur van 0rsted Ne derland. ,,We hebben er bewust voor gekozen om een coördinatie centrum voor de bouw van Borssele 1 en 2 in te richten. Dat er vlakbij - aan de Buitenhaven - ook mede werkers van turbineleverancier Sie mens Gamesa worden gestatio neerd, vereenvoudigt de overdracht van technische kennis. Juist dat is vaak het kritieke punt bij de bouw van windparken op zee." Ook andere bedrijven die betrokken zijn bij de bouw strijken neer aan de Buitenhaven Daar blijft het niet bij. Naast Sie mens Gamesa strijkt op verschil lende plaatsen in Vlissingen, ook in de onderhoudsbasis van 0rsted aan de Buitenhaven, personeel neer van andere bedrijven die betrokken zijn bij de bouw. GeoSea, een on derdeel van de Belgische DEME Group, en Van Oord bouwen het windpark dat 23 kilometer uit de Walcherse kust verrijst. Ook kabel leverancier Nexans zal Vlissingen als springplank gebruiken. Rotsblokken Van de windmolenonderdelen krijgt Zeeland weinig te zien. De draagconstructies van producent Sif en EEW gaan rechtstreeks vanaf fabriek naar de bouwlocatie. Dat geldt ook voor de torens met de tur bines en de rotorbladen die uit Duitsland en Denemarken worden aangevoerd. Wel zal in Vlissingen een deel van de rotsblokken wor- den verzameld die rond de voet van elke windmolen worden gelegd. Personeel Tijdens de bouw zijn dagelijks hon derd mensen in touw. Als het park in november 2020 klaar is, blijven in Vlissingen 50 tot 100 mensen de komende 25 jaar op hun post voor het dagelijkse onderhoud. Borssele 1 en 2 telt 94 turbines van 8 megawatt. Het windpark heeft een vermogen van 752 mega watt, ongeveer het stroomverbruik van één miljoen huishoudens per jaar. De stroomproductie bedraagt zo'n 3 miljoen megawattuur. 0r- sted krijgt afhankelijk van de stroomprijs tot ongeveer 75 miljoen euro rijkssubsidie per jaar. Claudia Sondervan Veere De slee, eind achttiende-eeuws, werd destijds door eigenaar Henk van Cranenburgh gekocht voor zijn hotel-restaurant. Hij liet de slee met een zeilboot overbrengen naar Veere. ,,Mijn vader hield van mooie spullen. De eigenaar van de slee wilde die niet meer hebben. Die had waarschijnlijk wat anders aan zijn hoofd", denkt dochter en opvolgster Hendrina van Cranenburgh. De arrenslee kreeg nieuwe bekle ding en is verder in originele staat. Op sommige plekken wat wankel in de verbindingen en van de mee kraprode en blauwgroene beschil dering zijn slechts flarden over. Het voertuig is de familie dierbaar. Hen- drina kent de slee haar hele leven. ,,Ik weet nog dat ik er in mocht zitten toen ik vier was. De slee is een keer echt gebruikt voor een rondje Veere, ik denk in de winter van 1964, met de chauffeur van commis saris van de koning De Casembroot als menner. Opa Castel, noemden we die altijd." Maar al jaren mag nie mand meer in de kwetsbare arren slee zitten. Zelfs de meest verliefde gast niet, en er hebben er door de ja ren heel wat geboden op de slee. Er is heel wat water door de Schelde gegaan voor de familie overstag ging voor de wens van het Watersnoodmuseum. ,,Ik weet dat ik dit niet eeuwig blijf doen en nie mand in de familie wil opvolgen. Dan komt er iemand die alles koopt en wat gebeurt er dan mee. Ik wil dat ze naar een veilige plaats gaat waar ze de rest van haar leven mag staan." Laatste rustplaats Maar dat valt niet licht. ,,Mijn vader zou 'goh' gezegd hebben. Is het zo ver. Ze hoort bij de familie. Nu gaat ze naar haar laatste rustplaats", vindt Hendrina. In het museum krijgt de arrenslee woensdag een onthaal bij de jaarlijkse Oral Histo- rydag. Hendrina en moeder Jo zijn er bij. Met een waarschuwing: de ar renslee gaat niet in depot. ,,De slee moet het museum meerwaarde ge ven. Anders haal ik haar terug." De gemeenten Middelburg en Veere zijn het gulst. Daar kan de mantelzorger rekenen op een ex traatje van 100 euro. In de derde Walcherse gemeente, Vlissingen, moet iemand die zorg verleent aan een familielid, buur of vriend het met 25 euro minder doen. Terneuzen, Tholen en Noord- Beveland kiezen ervoor om een mantelzorger een attentie aan te bieden. Op Tholen wordt dat ge daan op 10 november tijdens de Dag van de Mantelzorg. In de ge- Vis bij een bolclub klinkt mis schien wat gek maar dat is het niet, legt voorzitter Andy de Schipper uit. ,,We hebben prijzen voor de bolling en dat zijn vaak prijzen in natura. In dit geval had den we een voorraad zeebaarsfilet, meente Kapelle krijgen inwoners die mantelzorg ontvangen de kans om hun mantelzorger(s) te waarderen met een financiële te gemoetkoming van 75 euro. MantelzorgNL bekeek hoe de gemeenten omgaan met de opste ker voor mensen die mantelzorg verlenen. Gemeenten hebben de wettelijke taak om mantelzorgers te 'waarderen en ondersteunen', maar mogen zelf bepalen hoe ze dit doen. Het overgrote deel geeft een geldbedrag of een cadeaubon. Van de gemeenten die een geld bedrag geven scoort De Wolden met 300 euro het hoogst. Een groot deel van de gemeenten geeft een waardebon. Mantelzorgers op Goeree-Overflakkee en Wester- wolde (Groningen) kunnen met 200 euro de waardevolste cadeau bon verwachten. In Borsele is dat 'slechts' 45 euro. Volgens de meest recente cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau geven circa 4,4 miljoen Nederlanders mantel zorg. Daarvan voelt bijna negen procent zich 'zwaar belast'. ter waarde van zo'n tweehonderd euro. Dat is een groot bedrag voor een club." Ook zijn er zo'n tien kratten ge stolen met Coca Cola, Jupiler rood en blauw, Heineken en Sloeber. Sloeber, een biermerk dat niet veel wordt geschonken in de regio, valt met name op. Het bier zit in lang werpige, rode kratten. De club heeft aangifte bij de po litie gedaan maar roept omwo nenden via Facebook op om goed rond te kijken en bruikbare infor matie door te geven. ,,We hebben al wat tips binnen gekregen, we zijn er mee bezig." De inbraak vond plaats in de nacht van vrij dag op zaterdag. dinsdag 5 november 2019 0rsted betrekt kantoor bij station Een kantoor recht tegenover het NS-station in Vlissingen wordt het zenuwcentrum voor de bouw van windpark op zee Bors sele 1 en 2. Ontwikkelaar 0r- sted, de Deense groene energie reus, heeft het onlangs betrok ken. Ook leveranciers voor het windpark gaan vanuit Vlissingen aan de slag. Frank Balkenende Vlissingen De oude arrenslee die in 1953 wegspoelde uit een Schouwse schuur en gevonden werd bij Ouwerkerk, is maandag uit de Campveerse Toren in Veere ge takeld. De slee sierde 66 jaar de receptie. Nu gaat ze naar huis: het Watersnoodmuseum mag de slee eindelijk hebben. Een bloemetje, verwendag of gewoon cash? Gemeenten gaan verschillend om met de de zogeheten 'mantelzorg waardering'. In de meeste Zeeuwse gemeenten krijgt de mantelzorger een geldbedrag. Wel vaak een schijntje vergele ken met de rest van het land, zo blijkt uit onderzoek van MantelzorgNL. Maurice Steketee Vlissingen Krulbolclub Molenzicht in IJ- zendijke is afgelopen weekend bestolen. Een grote hoeveel heid aan zeebaarsfilet en drank is buitgemaakt. De club vraagt IJzendijkenaren op te letten als hen zeebaars te koop aan wordt aangeboden. Sophie Stockman IJzendijke Kijk op de site bij /video Arrenslee verhuist naar Watersnoodmuseum Hendrina van Cranenburgh bij de arrenslee die 66 jaar bij de receptie van de Campveerse toren stond. Maandag is de slee door het raam achter Hendrina getakeld. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36