Schone oorlogen bestaan niet Negende en tiende arrestatie in zaak-Hrieps Krant Installatiebedrijf Synto overgenomen door Unica 2 Na een chaotisch weekend is de stakingsbereidheid onder de Zeeuwse leerkrachten nauwelijks afgenomen. Meer dan honderd scholen sluiten morgen de deuren. ONDERWIJS DEUREN MORGEN DICHTA Commentaar Iinister Ank Bijleveld van Defensie heeft gisteren toege geven wat vorige maand werd onthuld door de NOS en NRC Handelsblad. Bij een luchtaanval op een auto- bomfabriek van Islamistische Staat in Hawija in de nacht van 2 op 3 juni 2015 zijn naar schatting zeventig doden gevallen, onder wie veel burgers. Zonder de publicaties in de pers had den we dit waarschijnlijk nooit geweten. Drie weken na het bombardement stelde Bijlevelds voorganger, Jeanine Hennis, dat er voor zover bekend geen Nederlandse betrokkenheid was bij burgerslachtoffers, terwijl ze al beschikte over aanwij zingen van het tegendeel. Twee jaar geleden werd wel de Tweede Kamer vertrouwelijk geïnformeerd en het Openbaar Ministerie deed onderzoek naar de missie. Meer openheid was niet mogelijk, aldus Bijleveld, onder meer omdat de veiligheid van de Nederlandse militairen in het geding was en men IS niet in de kaart wilde spelen. Daarop valt wel iets af te dingen. Dat Nederland mee bom bardeerde, wist iedereen. Het is een illusie dat dit kan zonder onschuldige doden. De aanvallen in Irak en Syrië lijken op com puterspelletjes, waarbij altijd met grote precisie alleen de vijand wordt geraakt, maar schone oorlogen bestaan niet. Een demo cratisch land dat gevechtsvliegtuigen inzet, is ook verplicht zijn burgers te informeren over negatieve gevolgen. Al is het maar om de onmenselijkheid te tonen van een vijand die bomfabrie- ken en wapendepots bewust verstopt in woonwijken met on schuldige burgers. Wie gevechtsvliegtuigen inzet, is verplicht zijn burgers te informeren over negatieve gevolgen Justitie denkt dat het tweetal een rol heeft gespeeld bij de overval in Grijpskerke na afloop van muziek festival Hrieps. Drie gemaskerde mannen gingen er met de dagop brengst van 500.000 euro vandoor. De politie heeft na de recente aan houdingen een huis doorzocht. Zaterdag deed de politie ook al een huiszoeking in 's-Heer Arends- kerke. Twee bewoners werden aan gemerkt als verdachte, maar ze wor den pas later verhoord. Het aantal verdachten dat na de overval is aan gehouden komt met de arrestatie ALMANAK van de nieuwe verdachten op tien. Eerder werden een 20-jarige vrouw uit Goes, een 22-jarige man uit Goes, een 24-jarige Vlissinger, een 54-jarige vrouw uit Goes en een 22-jarige man uit Nijmegen aange houden. De zesde verdachte, die vo rige week werd opgepakt, is een 22- jarige man uit Domburg. Bij de aan houding van de man is een alarm pistool gevonden en in beslag geno men. De vrouwen zijn vrijgelaten maar ze blijven wel verdachten. Een dag voor de huiszoeking in 's Heer Arendskerke vroeg de politie om tips over een opvallende sport tas die na de overval was achterge laten. Dat leidde tot zeven tips. Of één van de tips heeft geleid tot de aanhouding van de twee nieuwe verdachten is niet bekend. De moeder van kleine Esra werkt bij de PZC. Dat betekent dat het thuis nogal eens over nieuws gaat. Eén van de eerste woordjes van het meisje luidde dan ook 'krant'. Op maandag gaat haar moeder altijd naar de redactievergadering. ,,Mama krant geweest", zegt het meisje steevast, als ze haar moeder op wacht in de deuropening. ,,Krant nat", zei ze pas, wijzend naar de krant die buiten lag voor de buren. ,,Mama's billen ook nat?" Het kwartje viel. De peu ter denkt al haar hele leven dat de redactie zich buiten op een bankje bevindt. En opnieuw een recordschip Kunst te koop voor elke portemonnee VLISSINGEN Gezocht: uw reddende engel Wel staken, niet staken, alsnog sta ken, of toch weer niet? De verwar ring rond de onderwijsacties was de afgelopen dagen compleet. Vrij dag sloten ministerie, bonden en schoolbesturen een akkoord en werd de staking van morgen afge blazen. AOb, de grootste bond, ver wierp in het weekend alsnog de deal en riep op het werk toch neer te leggen. Nu de stofwolken zijn opgetrok ken, blijken weinig Zeeuwse leer krachten te zijn teruggekomen op hun plan te staken. Voor zover be kend gaat het om 12 scholen die als nog open gaan, zo leert een rond gang langs de koepelorganisaties. Ongeveer 110 Zeeuwse scholen blij ven morgen gesloten. Dat is ruw weg de helft van het totaalaantal in de provincie. Jeanette van Loo, directeur van Het Vlot en de Ichtusschool in Vlis- singen en lid van het actiecomité bij scholengroep Onze Wijs, be treurt de commotie en verwarring van de afgelopen dagen. ,,Dat is echt heel vervelend en het doet het imago van onze beroepsgroep geen goed." Gisteren besloten de leerkrach ten van 10 van de 11 Onze Wijs- scholen het werk morgen neer te leggen. ,,Dit is hét moment om te laten zien dat er meer moet ge- Het Zeeuwse installatiebedrijf Synto is overgenomen door tech nisch dienstverlener Unica. Synto, gevestigd in Goes, telt ruim 50 me dewerkers. Met de overname krijgt Unica voet aan de grond in de Zee land. Het in Goes gevestigde Synto is specialist in duurzame installaties voor gebouwen. Dat varieert van elektrotechniek, klimaattechniek tot sanitair en beveiligingsinstalla ties. Ook kan het bedrijf installaties beheren en onderhouden. Volgens Unica Building Services past Synto perfect in het pakket. Bovendien heeft Synto ook de Unica-speciali- saties brandbeveiliging en security in huis. Unica breidt met de overname van Synto het aantal Nederlandse vestigingen uit tot vijftien. Het be drijf wordt ermee een speler op de Zeeuwse markt. Op haar beurt ziet Synto de aansluiting bij Unica als een mogelijkheid om sneller te groeien. Het bestaande manage mentteam van Synto blijft op zijn post en relatief autonoom werken. Unica is een allround technisch dienstverlener. Het is bedrijf is van vele markten thuis, zoals oplossin gen op het gebied van installatie techniek, energie, ict, internet of things en slimme gebouwen die bij dragen aan functionele, gezonde en veilige leef- en werkomgevingen. beuren dan wat er nu is toegezegd. Dus we laten de staking alsnog doorgaan", zegt Van Loo. Het belangrijkste argument is dat het gesloten akkoord slechts tijde lijk voor extra geld zorgt. ,,Wij ver wachten dat vanuit Den Haag meer wordt gewerkt aan structurele op lossingen", zegt Van Loo. Morgenoch- dinsdag 5 november 2019 II De politie heeft gisterochtend twee nieuwe verdachten aange houden in de zaak-Hrieps. Het gaat om twee mannen van 32 jaar die in Goes wonen. Er zijn nu in totaal tien verdachten. Eldridge Pentury Vlissingen Kijk op de site bij /video Dit is wat weten we van de overval bij Hrieps Tip? redactie@pzc.nl ANTWERPEN Het gaat maar door, op nieuw heeft Antwerpen een recordcontainer schip mogen ontvangen, de MSC Leni. Antwerpen stond niet in het originele vaarschema. Zondag kwam de MSC Leni (399,9 meter lang; 61,5 meter breed) toch over de Westerschelde. Giste ren is die weer vertrok ken De MSC Leni is een zusterschip van de eer dere recordhouder MSC Isabella die 2 oktober voor het eerst in Antwer pen was. Het verschil: de MSC Leni kan 23.756 standaardcontainers ver voeren, 100 meer dan de MSC Isabella. TERNEUZEN KULT, de Kunstuitleen Terneuzen, doet zaterdag mee aan de Dag van de Kunstuitleen met om 14.30 uur de opening van de expositie Kleintje Kunst met kunst voor elke portemonnee. Vijftien kunstenaars doen mee. De kunstwerken hebben een verkoopprijs tot maximaal 300 euro. Uitleenabonnees kunnen dit ook voldoen met hun spaartegoed. Op de Dag van de Kunstuitleen zijn bij KULT, gevestigd aan de Bellamystraat 26a, van 13.00 tot 16.00 uur ook nog allerlei activitei ten onder de noemer Proef Kunst. Voor het kerstnummer van ons magazine van 21 december zijn we op zoek naar verhalen over uw reddende engel. Had u een juf die ervoor zorgde dat u tóch die opleiding kon doen, trok een buur vrouw net op tijd uw kind voor die scooter weg of bracht iemand uw verwarde moeder veilig naar huis? Schrijf ons uw verhaal in maximaal 200 woorden en stuur het vóór 25 november met naam en telefoonnummer naar engel@dpgmedia.nl. Ruim 100 Rolf Bosboom Vlissingen Personeel van basisschool De Stroming in Middelburg is klaar voor de staking. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA Frank Balkenende Goes PASSCNO onderwijs MAC DAAR OOK PASSEND LOON Bi l-Anr! ie ai*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34