Oran emolen 'Toen hij sprong, keek ik gelukkig net de andere kant op' Geen hoger beroep bij roofmoord in Rilland 2 WENDY WAGENMAKERS Column Vraag me niet waarom, maar mijn jongste dochter heeft een obsessie voor molens. Waar andere kinderen slepen met een knuffelkonijn, sjouwt zij met een houten miniatuurmolen en het 128 pagina's tellende naslag werk Molens in Nederland. Elke avond, als het eten nog niet klaar is maar de moeheid toeslaat, fietsen we even naar de molen op de Oranjedijk. Die molen staat op een voor mo lens unieke plek: aan zee. Al meer dan driehonderd jaar. Het water dat het land talloze malen over spoelde, de kanonskogels die vanaf Engelse schepen werden afge vuurd, de geallieerden die met honderden bootjes vanuit Bres- kens aan land kwamen, de Duit sers die op de dijk stonden om ze gelijk weer neer te knallen: de Oranjemolen heeft alles gezien. zo veel meer. Mensen laten hun hond uit, schepen varen heen en weer met containers, fietsers trap pen voorbij. Als het water laag ge noeg staat, dalen we nog wel eens af naar het strandje. We komen dan weer boven met jaszakken vol schelpen en gestreepte veertjes. Krabbenschildjes in de hand. dochter genoeg rondjes om de molen heeft gerend, staar ik naar de kraan die eindelijk weer boven de oranje daakjes uit torent. Pro beer mij voor te stellen hoe de sky line er met stenen draaikolk uit zal zien. De toeristen die bij me ko men staan, kijken naar de andere kant. Naar de zon die in de zee zakt en de lucht plotseling paars- rozeoranjegeel doet kleuren, naar de loodsbootjes die stuiven over het schijnsel op het water. het nog ver lopen is naar het sta tion. Nog zeker een kilometer tot het einde van de zeedijk, leg ik uit, en dan de sluizen nog over. De toeristen trekken hun telefoon. Die trein gaan we niet halen, luidt de conclusie. Ze glimlachen. Op luchting over een gemiste trein, dat kan alleen in Vlissingen. Toeristen kijken naarde andere kant DE STELLING Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters ZorgSaam legt het werk neer Vantoortelboom komt naar Groede MIDDELBURG Joris' Kerstboom naar Abdijplein Het ongeval gebeurde rond kwart over zeven. Volgens de politie was de man overleden. De goederen trein bleef op het station vanwege onderzoek. De omgeving was afge zet. Veel omstanders zagen het on geluk gebeuren. Een van hen, een vrouw, kwam rond kwart over negen uit de sta tionsrestauratie. ,,Dat was niet niks wat ik net heb meegemaakt", zei ze. ,,Zo stond-ie naast me en zo lag-ie onder de trein. Ik had al wel gezien dat hij helemaal in zichzelf gekeerd was. Maar toen hij sprong, keek ik gelukkig net de andere kant op." Ze zweeg even. ,,En nu wil ik naar huis." Bij het station stond gisteravond een heel bataljon aan politiewa gens, busjes van spoorbeheerder ProRail en ook een busje van de brandweer. Ook kwam de Mare chaussee erbij om de politie te as sisteren. In stationsrestauratie De Huiskamer voerden agenten ge sprekken met ooggetuigen. De ooggetuigen waren hevig geëmo tioneerd. Een jonge Roosendaler was erbij toen het ongeluk gebeurde. ,,Ik heb de aanrijding zelf niet zien gebeu ren, omdat ik net even in mijn tas aan het rommelen was. Maar ik hoorde hoe de goederentrein vol op de rem ging. En daarna zo'n doffe klap. Mensen barstten in huilen uit. De man naast mij hield zijn handen voor zijn gezicht. Ik weet niet precies waarom, maar ik stapte naar voren om te zien wat er gebeurd was." SOS-knop Hij vertelde dat hij de SOS-knop op het perron in drukte en meteen een vrouw aan de lijn kreeg. ,,Welk perron, vroeg ze nadat ik het ver teld had, en of er nog ambulance nodig was. Later vroegen agenten of ik hulp nodig had. Nee, zei ik, dank j e wel. Ga die andere mensen maar helpen." Het betekent ook dat ze geen ver schoningsrecht meer heeft en dus in een verhoor onder ede precies zou moeten vertellen wat er is gebeurd. Dat is de reden dat met name advo cate Susan Koster van een van de an dere verdachten gisteren bij het ge rechtshof in Den Bosch vroeg haar opnieuw als getuige te horen. Drie mannen van 40, 40 en 48 jaar uit Bulgarije zijn in november vorig jaar veroordeeld tot zeventien jaar cel. Hun hoger beroep loopt nog wel. Van Schaik werd op 19 maart 2017 overvallen in zijn woning. Hij werd vastgebonden aan armen en benen en kreeg een plastic prop in zijn mond. Die werd met tape vastge plakt. Daarna is hij geschopt en ge slagen. Een deel van een gebroken kunstgebit stak achter in zijn keel. Hij was zo toegetakeld dat zijn zoon hem later bij de identificatie nauwe lijks herkende. Het motief van de Bulgaren zou de wietkwekerij zijn geweest, die hij boven in zijn woning had staan. Ze kwamen voor de hennep. De man nen zijn veroordeeld vanwege ge kwalificeerde doodslag. Volgens ad vocaten is er hooguit sprake van een diefstal met geweld, met dood tot gevolg, een feit waarop veel minder straf staat. Ook is er discussie over wie van de drie het dodelijke geweld toepaste. Koster stelde dat de vrouw wis selde in haar verklaring. ,,Als ik haar verklaring zo lees, is het net of ze van niets wist en dat ze onschuldig is. Maar dat is toch niet te rijmen met het intrekken van haar hoger be roep?" 20% SCHOLEN SAAT MORSEN NIET STAKEN dinsdag 5 november 2019 Vandaag de dag gebeurt er niet Terwijl ik sta te wachten tot mijn Ik weet wat ze gaan vragen: of Vandaag: Een autoloze zondag per maand is een prima idee Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik ben bang voor een inbraak 933 reacties TERNEUZEN Het personeel van zie kenhuis ZorgSaam in Ter- neuzen doet op 20 no vember mee aan de lan delijke staking van zie kenhuizen. Dat heeft vak bond FNV bekendge maakt. Ook de Bravis zie kenhuizen in Bergen op Zoom en Roosendaal doen mee aan de acties. Het is nog niet bekend of het ADRZ mee zal doen aan de staking. De vakbonden FNV, CNV, FBZ en NU '91 riepen vo rige maand op het werk op 20 november neer te leggen. Patiënten die met spoed hulp nodig heb ben, worden wel gehol pen. GROEDE Jan Vantoortelboom komt naar Groede. Zater dag 9 november staat hij centraal tijdens de Groese Schrijversavond. Vanaf 20.00 uur gaat PZC-verslaggever Jan van Damme in Galerie De School met hem in ge sprek. Zijn laatste boek Jagersmaan speelt kort na de Eerste Wereldoor log in zijn geboorteplaats Elverdinge en in Ierland. Zijn debuut De verzonken jongen (2011) was goed voor De Bronzen Uil en de Prijs Letterkunde West-Vlaanderen. Met De man die haast had won hij de Zeeuwse Boeken prijs. Televisiemaker Joris Linssen komt zaterdag 7 december voor zijn pro gramma Joris' Kerst boom naar Middelburg. De provincie laat voor de opnames van het KRO-NCRV-programma een zeven meter hoge kerstboom neerzetten op het Abdijplein en be taalt de nodige kerstbal len. De kerstboom van Joris Linssen dient als ontmoetingsplaats. Ie dereen die een vriend, familielid of geliefde in het zonnetje wil zetten, kan dat doen. De opna mes op het Abdijplein zijn van 15.00 tot 20.00 Tussen Vlissingen en Kruinin- gen-Yerseke hebben gister avond lange tijd geen treinen gereden. De oorzaak was een aanrijding tussen een man en een goederentrein op het sta tion in Goes. Volgens omstan ders sprong hij voor de trein. Op het station waren tientallen mensen gestrand. Wendy Wagenmakers Jeffrey Kutterink Goes De 22-jarige Bulgaarse die is veroordeeld tot twaalf jaar cel straf vanwege de roofmoord op Rillander Kees van Schaik heeft haar hoger beroep ingetrokken. Dat betekent dat haar veroorde ling definitief is geworden. Pieter van Klinken Den Bosch Het hof beslist op 18 november of de vrouw moet worden gehoord. EM WIE MOCHT HET AAN ÏSE LEERLINSEN VERTELLEN?... hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2