Giovanni Caprara moet volleybalvrouwen naar Spelen leiden 27 VDP kopman voor EK Italië Clijsters niet in Melbourne Na een teleurstellend seizoen presenteerde de Nederlandse volleybalbond gisteren de nieuwe vrouwenbondscoach. Aan Giovanni Caprara de lastige taak om in januari het ene olympische ticket binnen te slepen. Oranje opent toernooi tegen Azerbeidzjan Ten Cate coach van Al-Ittihad Vergelijk hem niet met succescoach Giovanni Guidetti, zo benadrukt Giovanni - 'It's better to call me Gi anni' - Caprara (56) tegen het einde van de middag. De Italiaan wordt in Utrecht op het bondsbureau van volleybalbond Nevobo gepresen teerd als nieuwe bondscoach. Hij staat voor de lastige taak om de Ne derlandse vrouwen in januari in ei gen land via het laatste Olympisch Kwalificatie Toernooi (OKT) naar de Zomerspelen van Tokio te lood sen. Caprara wil met niemand verge leken worden, behalve met zichzelf, zegt hij in zangerig Engels. Hoewel hij even later toch een vergelijking opgooit: ,,Ik voel me relaxed, ik weet zeker dat we straks goed spe len. Al weet ik niet of we winnen. Ik ben geen Harry Potter." Kortom: de Italiaan is geen tove naar. Wel was hij de eerste keuze op de lijst die technisch directeur Joop Alberda de afgelopen maand op stelde nadat het contract met de Amerikaan Jamie Morrison, de op volger van Guidetti, werd beëin digd. Enige toverkunst lijkt toch wel nodig. ,,Het zelfvertrouwen is misschien nu niet zo hoog, maar als je iets oppoetst, kan het weer gaan stralen", zegt Caprara over het Ne derlands vrouwenteam. De nummer 4 van het WK een jaar geleden en de nummer 4 van de laatste Spelen stelde het afgelo pen seizoen teleur. Eerst werd in augustus met duidelijke cijfers van gastland Italië verloren in de strijd om één olympisch ticket op het eer ste OKT, terwijl dat als belangrijk ste toernooi van het jaar was aange merkt. Daarna volgde een deceptie in de kwartfinale van het EK, toen Turkije een maat te groot bleek. Investering Turkije, met Guidetti aan het roer, is naar alle waarschijnlijkheid de belangrijkste tegenstander van Ne derland bij het OKT waar de beste nog niet geplaatste Europese lan den strijden om het laatste ticket. ,,Winst is haalbaar, zeker. Maar we moeten moment voor moment kij ken. Niet naar één land", aldus Caprara. De druk is groot, voor het OKT OKT is een investering gedaan van rond de 1,25 miljoen euro. Hij is geen coach die springend langs de zijlijn staat, zo zegt Caprara. Eerst: ,,Daar ben ik te oud voor." Daarna serieuzer: ,,Ik wil de spelers wat leren, daar gaat het om." Zijn palmares is lang. In 2006 werd Caprara wereldkampioen met de Russische vrouwen. Als clubcoach schreef hij twee keer de Champions League op zijn naam. In voorbereiding op het toernooi in januari heeft de Italiaan door clubverplichtingen van de speel sters slechts elf dagen met zijn nieuwe team. Zijn voordeel is dat hij bij zijn huidige club Il Bisonte Firenze dagelijks werkt met Laura Dijkema en Nika Daalderop en in het verleden met Robin de Kruijf. ,,Ik ken de spelers erg goed." Dat hij duidelijkheid en de waar heid niet schuwt, blijkt als hem wordt gevraagd naar zijn keuze voor de eerste spelverdeelster: de ervaren Dijkema, of talent Britt Bongaerts, die het afgelopen sei zoen steeds vaker binnen de lijnen stond. ,,Britt speelt goed, maar een ervaren setter is bij dit toernooi waarschijnlijk handiger. Boven dien: ik werk elke dag met Laura." Het contract dat de Italiaan te kende is voor slechts acht wedstrij den: de oefeninterlands tegen Duitsland begin januari en vervol gens het OKT, mits Nederland de finale haalt. Bij plaatsing voor Tokio blijft Caprara sowieso tot en met de Spelen, zo niet dan is zijn toekomst onzeker. ,,Dan moet ik een keuze gaan maken: clubcoach of bonds coach. Allebei vind ik teveel." DEVOLDER dinsdag 5 november 2019 GO VELDRIJDEN Titelverdedi ger Mathieu van der Poel is de kopman van de Neder landse ploeg voor het EK, komend weekeinde in het Italiaanse Silvelle. Naast Lars van der Haar, Corné van Kessel en Joris Nieu- wenhuis krijgt Van der Poel ook hulp van zijn broer David. Bij de vrouwen komen titelverdedigster Annemarie Worst, Maud Kaptheijns, Yara Kastelijn, Geerte Hoeke en Sophie de Boer aan het vertrek. Ceylin del Carmen Alva- rado rijdt bij de beloften. Giovanni Caprara voor het kantoor van zijn nieuwe werkgever, de Nevobo. ,,Ik wil spelers wat leren.'' foto anp HALL OF FAME 'Of we winnen? Ik ben geen Harry Potter' Lisette van der Geest Utrecht UTRECHT De Nederlandse volleybalsters openen het olympisch kwalificatietoernooi (OKT) in Apeldoorn op dins dag 7 januari tegen Azer beidzjan. Oranje speelt de dagen erna in de groep tegen Bulgarije (8 januari) en Polen (9 januari). De nummers 1 en 2 van de poule gaan door naar de halve finales, die op 11 januari in Omnisport worden gespeeld. Een dag later is de eindstrijd, met als inzet één ticket voor de Spelen. De andere groep bestaat uit Turkije, Duitsland, België en Kroatië. De volleybalsters hadden dit jaar al de kans om een ticket voor Tokio 2020 te bemachti gen, maar op het OKT in Italië bogen ze voor het gastland. Nadat ook het EK op een te leurstelling was uitgedraaid, besloot de Nederlandse bond afscheid te nemen van bonds coach Jamie Morrison. Juist de nieuwe bondscoach Giovanni Caprara leidde tot voor kort de volleybalsters van Azerbeidzjan. Hij gaat zijn oude ploeg dus begin volgend jaar treffen in Apeldoorn. TENNIS Kim Clijsters (36) doet niet mee aan de Aus tralian Open in januari 2020. ,,Ik ben nog niet klaar voor mijn rentree omdat ik herstel van een knieblessure", maakte de Belgische via sociale media bekend. Clijsters blijft naar eigen zeggen 'vastberaden' om na ruim zeven jaar afwezigheid weer mee te doen op het hoogste niveau. De Belg Stijn Devolder (40) stopt met wielren nen. De tweevoudig win naar van de Ronde van Vlaanderen was prof sinds 2001. VOETBAL Henk ten Cate is de nieuwe trainer van Al- Ittihad. De Saoedische club uit Djedda meldt de komst van de Nederlander op so ciale media. Ten Cate (64) treft bij zijn nieuwe club onder anderen oud-Feyen- oorder Karim El Ahmadi. Ten Cate was al vaker werkzaam in het Midden Oosten. Zijn laatste dienst verband was bij Al-Wahda in Abu Dhabi. Hij neemt Denny Landzaat en Piet Hamberg mee als assisten ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27