En toch zit ik de volgende avond weer te kijken In die twee maanden heeft ze ruim 120 uur aan Netflix verspeeld. Drie volle werkweken 21 René Diekstra dinsdag 5 november 2019 Mayke Smit (rechts): ,,Mijn moeder en ik waren hecht, maar hielden te veel rekening met elkaar.'' boek Van je moeder moet je het hebben, van je dochter kun je het krijgen. ,,Mijn moeder en ik waren hecht, maar hiel den te veel rekening met elkaar. Zij heeft op jonge leeftijd haar vader ver loren, ik had daardoor soms het ge voel dat ik voor haar zorgde. Mijn moeder zat weer vast in de verzor gende moederrol. Door onze relatie open te onderzoeken hebben we nu een betere band.'' De schuldvraag achterwege laten is essentieel. Smit: ,,Het gaat erom dat je elkaars gevoelens onderkent. Als je dochter zegt dat je er niet was voor haar, kun je het daarmee oneens zijn, maar wel het gevoel van gemis eron der erkennen. Op die manier naar elkaar luisteren levert begrip op.'' Elkaar begrijpen vergt empathie, iets wat ontbreekt bij narcisten. Voor dochters van narcistische moeders is begrip van de situatie vooral belang rijk, voor het verwerken van emotio nele schade. Welke rol spelen generatieverschillen of trauma's? Minstens zo belangrijk is de histori sche context van moeder-dochterre- laties, zeggen de experts. ,,Moeders die moeizaam liefhebben kunnen kampen met trauma's of een gemis aan liefde in hun jonge jaren. Won den werken lang door. Kijk maar naar kinderen van wie ouders een oorlog hebben meegemaakt'', zegt Van den Eerenbeemt. Generatieverschillen spelen ook een rol. ,,Sommigen hebben zelf nooit carrière kunnen maken en zijn teleurgesteld dat hun dochter niet haar kansen pakt. Of ze zijn kerkelijk en hun dochter niet. Maar dan blijkt zij wel actief te zijn voor een goed doel. De ouderlijke waarden zitten er wel in, maar zijn verpakt in een an dere levensstijl.'' Smit: ,,Mijn moeder heeft de flo- werpowertijd waarin open relaties de norm waren volop meegemaakt. Af grenzen was daardoor een thema in mijn leven. Nu ik een betere band heb met mijn moeder kan ik dat in al mijn relaties beter.'' ,,Voor echt begrip is het zaak om je moeder in het licht van haar moeder te zien, om een generatie verder te kijken'', zegt Van den Eerenbeemt, zelf oma van drie kleinkinderen. ,,Als je ergens tegen aanloopt in je relaties, kijk dan in de achteruitkijk spiegel.'' En als je moeder er niet meer is? De dag dat je moeder er niet meer is komt onvermijdelijk. Mayke Smit: ,,In de laatste fase draaien de rollen om. Als moeder hulpbehoevend wordt kunnen mensen die eerdere fases niet goed hebben doorlopen, in conflict komen met zichzelf. Ze wil len zorgen maar zijn ook boos of rou wen nog om de moeder die ze nooit hebben gehad.'' De twee grootste angsten van dochters zijn dat ze op hun moeder lijken én dat hun moeder doodgaat, zegt Else-Marie van den Eerenbeemt. ,,Die tegenstrijdigheid kenmerkt moeder-dochterrelaties. Moeders zijn de grootste bron van vreugde én verdriet, maar je verbintenis met haar is voor het leven. Die band helen is wezenlijk. Als je wrok hebt, ben je niet vrij, kun je geen liefdevolle rela ties aangaan. Wie je bent is waar je vandaan komt. Ik spreek vrouwen van 60 jaar die zeggen: 'Ik zou goud geven om nog tegen mijn moeder te kunnen zeggen: 'Je hebt goed voor me gezorgd'. Met je moeder heb je een existentiële band. Die kun je niet verbreken, hooguit onderbreken.'' ijdens een reünie onlangs biechtte een oude vriendin, nog altijd actief in de landelijke politiek, op dat ze al twee maanden vrijwel iedere avond naar de serie Vis a Vis op Netflix kijkt. Die serie, vertelde ze, gaat over een Spaanse vrouwengevangenis vol gruwelijkheden en vul gariteiten. ,,Van negen tot elf uur 's avonds laat ik me erdoor bestoken, zodat wat relaxte voor bereiding op de slaap er vaak bij inschiet.'' En toen, me uit de nabijheid van anderen wegvoerend, bekende ze fluisterend: ,,Dat ik steeds weer uren vergooi met het kijken naar pulp - waar ik niks van leer en waar ik niks zin vols of moois aan vind - begint me steeds meer dwars te zitten. En toch zit ik de volgende avond weer te kijken. Ik móét weten hoe het verdergaat.'' In die twee maanden heeft ze ruim 120 uur aan Netflix verspeeld. Dat zijn drie volle werk weken. Uitzonderlijk? Netflix heeft in Neder land ruim drie miljoen abonnees, die dagelijks gemiddeld twee uur kijken. Stel, geen onrede lijke schatting, dat ze dat driekwart van het jaar doen. Dat betekent landelijk 1.642.500.000 uur. Maar omdat niet-abonnees dikwijls meekijken, lijkt ten minste twee miljard Netflix-uren een reëlere schatting. Hoeveel andere, zinvollere, gezondere, relaxtere en socialere dingen zouden we met die gigan tische hoeveelheid tijd kunnen doen? Als we bijvoorbeeld slechts 10 procent daarvan beste den aan (vrijwillige) zorg voor ouderen in onze omgeving, dan zou het zorgprobleem voorgoed zijn opgelost. Toegegeven, er zit ook zinvolle, bewust makende of charmante inhoud in het aanbod van Netflix. En met jezelf af en toe belonen voor inspanningen of verstrooien met een leuke film of serie is niets mis. Maar het meeste is kauwgom voor de ogen. En het achter elkaar wegkauwen van afleveringen, het zogenaamde comakijken, maakt, zo blijkt uit onderzoek, on rustig, gespannen, verstoort de slaap, doet te lang zitten, en creëert achteraf vaak een gevoel van leegheid dat weer, typisch voor verslavin gen, om een volgend shot vraagt. Kortom, voor mijn vriendin en voor ons aller welbevinden is Netflix netnix. Kunnen we geen betere tijdbesteding vinden dan naar series kijken op tv, vraagt René Diekstra zich af. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl FOIOINGRID VtNIt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21