GEZOND Wat als je moeder narcistisch is? Vraag het onze specialisten 20 De relatie tussen een moeder en haar dochter is vaak ingewikkeld, vooral als de moeder narcistische trekken vertoont. Wat zijn effecten daarvan en hoe werk je aan een gezonde moeder-dochterrelatie? Welke melk is het beste om te drinken? Mijn dochter (15) heeft al condooms op haar kamer om met seksualiteit Mijn vriend en ik zijn het niet eens over de inrichting Hoe weet je dat je een narcistische moeder hebt of bent? Gebrek aan empathie is het belang rijkste teken; alles draait om je moe der en niet om jouw behoeften. Voorbeeld: een depressieve dochter vertelt dat ze aan de Prozac gaat, en moeder antwoordt: 'Ben ik dan niet goed genoeg geweest? Hoe kun je me dit aandoen!' Een nareist vertoont alle negen narcistische kenmerken uit het handboek voor psychische stoornissen (DSM). Arrogant gedrag, continu bewonderd willen worden en sterke jaloezie zijn er drie van. ,,Vroeger maakten we ons zorgen over moeders met een borderline persoonlijkheidsstoornis, nu om nar cistische ouders'', zegt familiethera peut en onderzoeker ouder-kindrela- ties Else-Marie van den Eerenbeemt (73). ,,De meeste moeders zijn geen narcisten, maar willen wel dat hun dochters het beter doen dan zijzelf.'' Als het voelt alsof je nooit goed genoeg bent, kun je volgens de Ame rikaanse familietherapeut Karyl McBride slachtoffer zijn van mater- naal narcisme. Ze schreef hier een boek over dat vandaag verschijnt. Narcistische moeders zien hun doch ters als afspiegeling van zichzelf, waardoor meisjes emotionele schade oplopen. Dat heeft weer invloed op hun kinderen. Welk effect heeft een verstoorde moeder dochterrelatie? Als dochter van een narcistische moeder kun je worstelen met emoti onele verbinding. Je kunt prestatie drang hebben. Of je eigen succes juist saboteren, omdat je het toch nooit 'De loyaliteit van kinderen is ijzersterk. Maar het gaat om de balans' goed kunt doet. Depressies komen voor, net als afhankelijkheid en moeilijk grenzen stellen. „Relaties aangaan leer je van je familie'', zegt coach Mayke Smit (51), die met haar moeder workshops geeft voor betere moeder-dochterrelaties. ,,Je moeder is je allereerste relatie en voor meisjes is zij het belangrijkste rolmodel. Dat is bepalend voor je seksualiteit en hoe je omgaat met anderen.'' Ook persoonlijkheidsstoornissen van andere gezinsleden of andere factoren kunnen de verhoudingen verstoren. ,,Bij moeders met een stoornis, zie je dat vooral dochters voor ze gaan zorgen'', zegt Van den Eerenbeemt. „Hetzelfde speelt als ouders emotioneel afwezig zijn door ziekte of ongeluk. Parentificatie heet dat, het kind neemt de ouderrol op zich. Ik was bij een bruiloft van een vrouw die voor de derde keer trouwde. De dochter zei: 'Mam, in deze heb ik wel vertrouwen'. Dat meisje was 16 jaar. De loyaliteit van kinderen is ijzersterk. Maar het gaat om de balans. Dat je zegt: 'Ik houd van je mam, maar ik ga mijn eigen weg. Als je me nodig hebt ben ik er voor je'.'' Wat is een gezonde moeder-dochterrelatie en hoe werk je daaraan? Wederzijds begrip is onmisbaar, zegt Smit. ,,Eerst zorgt je moeder voor jou, daarna maak je je los van haar. Als volwassene is het de kunst om een liefdevolle, gelijkwaardige relatie te hebben. Moeders kunnen het nooit helemaal goed doen, weet ik nu ik zelf kinderen heb. Dat hoeft ook niet, maar het is goed om nega tieve patronen te doorbreken.'' Ze schreef daarover met haar moe der en therapeut Alice Altink (72) het dinsdag 5 november 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE MONICA MARS Het Voedingscentrum raadt aan om halfvolle of magere melk te drinken. Dit advies is gebaseerd op rapporten van de Gezondheidsraad. De melk die je in de winkel koopt is verhit zodat eventu ele schadelijke bacteriën gedood zijn en je het lan ger kunt bewaren. De melk is gepasteuriseerd (dagvers in de koeling), of gesteriliseerd (niet in de koeling). De melk PSYCHOLOOG STEVEN PONT Er is een lichte neiging van ou ders om in hun 15-jarige doch ter nog steeds hun 11-jarige kind te zien en een lichte nei ging bij 15-jarige meisjes om zichzelf al als 18-jarige te beschouwen. In het contact tussen beiden moet dus een relatieve leeftijd van zo'n zeven jaar worden overbrugd. Nu is het wel zo dat het normaal is voor haar op te voeden een meisje van 15 jaar met seksualiteit te gaan uit de winkel is een mengsel van melk afkomstig van ver schillende boerderijen. De hoeveelheid eiwit en vet wordt gestandaardiseerd in de fa briek. Volle melk bevat 3,5 pro cent vet, halfvolle melk 1,5 tot 1,8 procent en magere melk minder dan 0,5 procent. Rauwe melk, direct van de boer, bevat zo'n 4,4 procent. Al deze melksoorten bevatten calcium, eiwitten (caseïne of wei-eiwitten), melksuiker (lac tose) en B-vitamines. Andere factoren dan gezond heid kunnen een rol spelen bij voedselkeuzes, zoals smaak, prijs en gemak. Ik vind zelf gepasteuriseerde melk lek kerder dan gesterili seerde. bezig te zijn. Ze is inderdaad geen 11 jaar meer, al is ze er ook wel wat vroeg bij (de ge middelde leeftijd waarop Ne derlandse kinderen met seks beginnen is ruim 18 jaar). Maar dat is niet het punt. Waar het om gaat is dat u het gesprek met uw dochter opent en dan haar mate van vrijwilligheid, veilige seks en zelfstandigheid bespreekt. Ook zou ik het ge vonden condoom aan de orde laten komen, want u heeft nog geen idee waarom ze die in haar bezit had. Het gaat er uiteindelijk niet om uw dochter van seks af te houden, het gaat erom haar op te voeden hoe om RELATIEFILOSOOF JAN DROST Onenigheid over de inrichting van het huis lijkt slechts een praktisch probleem of een kwestie van smaakverschil. Maar toch kunnen dergelijke verschillen tot grote botsingen leiden en zelfs tot het besluit van het samenwonen af te zien. Dit komt omdat er onder al dat gehakketak over servies, bankstel en behang vaak andere verlan gens schuilgaan. Zoals het basale menselijke ver langen naar een plek waar je je thuisvoelt en waar je geac cepteerd wordt. Als de ander schamper lacht als jij enthou siast naar een tapijt wijst kan dit voelen als een afwijzing, en nog wel door degene met wie je op het punt staat de voordeur te delen. Het helpt je hiervan bewust te zijn en tijdens het winkelen naar el kaar te luisteren als twee men sen die, ook al wil de een dit en de ander dat, met elkaar gemeen hebben dat zij er een thuis van willen maken, waar zij veilig en zichzelf zijn. Vanuit die gedachte het huis inrich ten vergroot de kans dat wonen echt samenwonen wordt. Zo begrijp je je moeder beter (en dus ook jezelf) BINA AYAR -ELSE-MARIE VAN DEN EERENBEEMT Zal ik ooit genoeg Zal ik ooit genoeg goed genoeg zijn van Karyl McBride ver schijnt vandaag bij Ankh-Hermes 25). Ins outs van het moeder-dochter- gesprek van Mayke Smit Alice Altink verschijnt vrijdag bij De Brouwerij 10).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20