Overname Sandd levert nog niets op Prijs van postpakketje gaat met 30 cent omhoog ECONOMIE 17 Opstellen lijst verzandt in taaie discussie W Mensen met zware beroepen werken langer, raken vaker arbeidsongeschikt en sterven eerder het vervoer kennen een hoge werkbelasting en veel uitval. Een tweede probleem is dat het arbeidsverleden vaak gebrekkig gedocumenteerd is. Het is voor iemand moeilijk aan te tonen dat hij of zij al op zijn zestiende jaar is begonnen met werken en altijd in een zwaar beroep heeft gewerkt. Vrijwel niemand zal bijvoorbeeld nog loonstrookjes hebben uit die tijd. Volgens de onderzoekers is dat probleem wel te ondervangen. Ook in het buitenland is de admi nistratie vaak gebrekkig. Maar oud-collega's kunnen getuigen wanneer iemand daar werkte en ook oud-werkgevers willen best verklaren dat iemand bij hen in dienst was. In de praktijk blijkt het daardoor goed mogelijk een arbeidsverleden aan te tonen. Dan speelt nog wel de vraag hoelang iemand een zwaar beroep moet hebben uitgeoefend om voor vroegpensioen in aanmerking te komen. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat iedereen op zijn zes tigste bouwvakker wordt om na een paar jaar vervroegd met pen sioen te kunnen. Het EIB pleit ervoor dat iemand zeker de laatste tien tot twintig jaar een zwaar beroep heeft gehad. Het is ook een vorm van recht vaardigheid om mensen eerder te laten stoppen. Mensen met zware beroepen hebben vaak een lage opleiding en zijn veel vroeger be gonnen te werken dan mensen die hebben gestudeerd. Ze betalen dus veel langer AOW-premie dan hoogopgeleide mensen. Aan de andere kant gaan ze drie jaar eer der dood dan de gemiddelde Nederlander. Ze betalen dus lan ger premie, maar ontvangen kor ter AOW. Praktisch is het dus uitvoerbaar om een lijst met zware beroepen te maken en te bepalen wanneer iemand met vroegpensioen kan. Dan rest de vraag of het financieel haalbaar is. De AOW-leeftijd is immers verhoogd, omdat de AOW onbetaalbaar dreigt te worden als de levensverwachting blijft stijgen en de pensioenleeftijd niet. Haalbaar Het EIB nam de Oostenrijkse lijst met zware beroepen als uitgangs punt. Op basis van die lijst heeft bijna 6 procent van de werkenden in Nederland een zwaar beroep. Die mensen na 45 jaar met pensi oen laten gaan kost 1,2 miljard euro per jaar extra. Dan gaat het om AOW en aanvullend pensioen. Daar staan echter besparingen van ruim 500 miljoen tegenover. Dat zijn bijvoorbeeld besparingen op arbeidsongeschiktheidsuitkerin gen of bijstand. Netto kost de rege ling zo'n 700 miljoen euro per jaar extra, heeft het EIB becijferd. De onderzoekers hebben ook gekeken naar de extra kosten als (alle) mensen met een lage oplei ding na 45 jaar werken kunnen stoppen. Dan gaat het om een gro tere groep, want dan zijn de netto uitgaven 2,6 miljard per jaar extra. Iedereen na 45 dienstjaren met pensioen sturen zou 8,6 miljard euro extra per jaar kosten. Maatwerk in de AOW en het pensioen is dus praktisch haalbaar én betaalbaar, concludeert het EIB. Maar er moet wel het een en ander wettelijk geregeld worden. Zware beroepen zijn over het algemeen niet de bestbetaalde beroepen. Mensen met een zwaar beroep moeten daarom extra pensioen kunnen opbouwen, anders is eerder stoppen met werken finan cieel niet haalbaar. Daar moet extra fiscale ruimte voor komen, zegt het EIB. PostNL sloot het kwartaal af met 636 miljoen euro omzet, 2 mil joen minder dan een jaar eerder. foto robin utrecht PostNL maakte gisteren bekend dat het voor het slotkwartaal rekent op een negatieve impact tussen de 15 miljoen en 25 miljoen euro. Ver der heeft het bedrijf bij zijn pakket diensten te kampen met trage groei. Die leidde mede tot een lagere omzet. Het postbedrijf gaat nu uit van een zogeheten onderlig gend cash bedrijfsresultaat van 150 miljoen tot 180 miljoen euro. Eer der rekende PostNL op een bedrag tussen de 170 miljoen en 200 mil joen euro. Topvrouw Herna Verhagen be nadrukte in een toelichting dat het niet om een bijstelling gaat. Vol gens haar zijn de markten eerder geïnformeerd over de impact van de Sandd-deal. PostNL sloot het kwartaal af met een omzet van 636 miljoen euro, hetgeen 2 miljoen euro minder is dan een jaar eerder. Op de financiële markten werd door de bank genomen rekening gehouden met een omzetstijging. Het onderliggende cash bedrijfsre sultaat steeg met 2 miljoen euro naar 25 miljoen euro. Tegenover de daling van de postvolumes met 10,6 procent stond een stijging van de pakketvolumes van 11 procent. Dat laatste was minder dan voorzien. Volgens PostNL drukken onder meer de mindere economische vooruitzichten de volumegroei bij de pakketten. Verder kopen klanten slimmer in door meerdere bestel lingen in één doos te verpakken. Daarnaast maken ze werk van min der retourzendingen, wat PostNL logischerwijs minder werk op levert. Groen licht De winst uit voortgezette activitei ten kwam in de meetperiode op 13 miljoen euro. Verder realiseerde PostNL 9 miljoen euro kostenbe sparingen. De tragere groei van de pakkettendivisie drukt volgens Verhagen op de marges. De overname van Sandd, waar de minister dit jaar groen licht voor gaf, is ondertussen afgerond. De integratie van de activiteiten van Sandd gaat in december van start en moet in de eerste helft van vol gend jaar worden afgerond. Postbe zorgers van Sandd krijgen een baan aangeboden bij PostNL en overig personeel is uitgenodigd op open staande vacatures te solliciteren. DEN HAAG Een postpakketje versturen wordt vanaf volgend jaar 30 cent duurder. Dat is de eerste prijsverhoging in 5,5 jaar. Wie via PostNL een pakketje wil versturen, betaalt straks geen 6,95 euro meer, maar 7,25 euro. Ook de andere tarieven van de postbezorging gaan omhoog. Op de postzegelprijs komt nog eens 4 cent extra (van 87 naar 91 cent), terwijl op een brief naar het buitenland mini maal 1,50 euro moet worden ge plakt, ofwel 5 cent meer dan nu. Volgens PostNL zijn de tariefs verhogingen noodzakelijk om de dienst rendabel te houden. Elk jaar wordt er minder post verstuurd, tegelijkertijd is PostNL wettelijk verplicht vijf dagen in de week post te bezor gen en duizenden brievenbus sen in de lucht te houden. dinsdag 5 november 2019 GO Wat maakt een beroep nu zwaar? En hoe toon je aan dat je op je zestiende bent begon nen met werken? FOTO ROBIN UTRECHT De overname van Sandd heeft PostNL eerder nadeel dan voor deel opgeleverd. De samenvoe ging van de twee postbedrijven drukt overduidelijk op het resul taat van de nationale postbe zorger. Economieredactie Den Haag Zware beroepen zijn al tij den een hoofdpijndossier. De onrechtvaardigheid is iedereen duidelijk. Men sen in zware beroepen werken langer dan gemid deld, raken vaker arbeids ongeschikt en genieten korter van het pensioen, doordat ze gemiddeld eerder sterven. Maar een oplossing is nog steeds niet gevonden. Enkele jaren geleden leek een oplossing nabij. De vakbonden stemden in met een verhoging van de AOW-leeftijd in ruil voor een regeling waarbij be oefenaren van zware beroepen toch eerder met pensioen konden gaan. De verhoging van de AOW- leeftijd kwam er vlot. De regeling voor de zware be roepen is echter nooit tot stand gekomen. In de prak tijk bleken werkgevers en vakbonden het niet eens te kunnen worden over de definitie van een zwaar be roep. ,,Als je het de mensen vraagt, heeft iedereen een zwaar beroep'', verzuchtte een van de onderhande laars eens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17