SMA e^^mÊÊrnm I 'Het was een mooie erkenning' NIEUWS 15 MANTELZORG WAARDERING MmsÊÊÈt' Een op de acht gemeenten beloont mantel zorgers niet meer persoonlijk. In gemeenten die nog wél geld of cadeaubonnen uitdelen, verschillen de hoogtes enorm, van 20 euro tot zelfs 300 euro. De grote verschillen tussen gemeen ten zorgen volgens Mantelzorg NL, de landelijke vereniging voor mantelzor- gers, voor onvrede onder mensen die dag in, dag uit voor hun naaste zorgen. ,,Zij zien de jaarlijkse attentie als er kenning van hun inzet. Maar de grote verschillen helpen niet om je erkend te voelen'', zegt directeur Liesbeth Hoog- endijk. Ze pleit voor een gelijke belo ning. ,,Zodat niet de één een bloemetje krijgt en de ander, in naastgelegen ge meente, een paar honderd euro.'' Vier jaar geleden kregen mantelzor gers 200 euro vanuit het rijk. Sinds de invoering van de wet maatschappe lijke ondersteuning in 2015 zijn ge meenten weliswaar wettelijk ver plicht om mantelzorgers jaarlijks in het zonnetje te zetten, maar op welke manier ze dat doen, staat hen vrij. Uit onderzoek van MantelzorgNL blijkt dat de individuele waardering in 42 van de 355 gemeenten sindsdien is afgeschaft. In de gemeenten waar nog wel geldbedragen of cadeaubonnen worden uitgedeeld, ligt de gemiddelde waarde met respectievelijk 115 en 72 euro een stuk lager dan bij de oude re geling. De Drentse gemeente De Wol den is een van de weinige positieve uitschieters met een jaarlijkse schen king van 300 euro per mantelzorger. Een aantal gemeenten zegt de hoogte van het geldbedrag te laten af hangen van het aantal aanmeldingen. Des te meer mantelzorgers zich aan melden, hoe lager het bedrag per indi vidu. Nederland telt 4,4 miljoen mantel- zorgers. De meest zwaarbelaste groep bestaat uit 750.000 mensen, die zowel langdurig (langer dan drie maanden) als intensief (meer dan 8 uur per week) hulp geven aan een ander. Voor deze groep werd het mantelzorgcom pliment in het leven geroepen. Groepsactiviteit In veel gemeenten is het persoonlijke compliment ingewisseld voor een groepsactiviteit. Lang niet iedereen heeft zin in een high tea of filmmid dag met onbekenden, bekritiseert Hoogendijk. Uit eerder onderzoek van MantelzorgNL bleek het gros van de mantelzorgers liever een geldbedrag te willen. ,,Een individuele waarde ring zet j ou als mens centraal. Een col lectief aanbod laat zien dat je als on derdeel van een groep gewaardeerd wordt'', zegt Hoogendijk. Ze vindt bo vendien dat gemeenten meer infor matie moeten geven over de jaarlijkse waardering. Bij één op de vijf gemeen ten was de informatie gebrekkig of de aanvraagprocedure ingewikkeld. ,,Als je als mantelzorger een ware zoek tocht af moet leggen om de waarde ring aan te vragen, dan kun je je afvra gen of het gevoel van waardering nog overeind blijft.'' dinsdag 5 november 2019 GO Mantelzorgers worden even in het zonnetje gezet met een ontbijtje. foto roel dijkstra De een krijgt 300 euro, de ander hooguit een bloemetje Hanneke van Houwelingen Zeist Komende zondag is het de lande lijke dag van de mantelzorg. ZEELAND4 A Vader Martijn met dochter Lotte. •V,ï\v .v.' m gawJS RENKUM Zodra Lotte (19) 's ochtends haar ogen open doet, begint ook de dag voor moeder Inge Kerkhoven en stiefvader Martijn Bos uit Renkum. Hun dochter heeft het zeld zame Rett-syndroom, een aan geboren ontwikkelingsstoornis waardoor ze niet kan praten, lopen of haar handen gebrui ken. Daar komen de vele epi- lepsieaanvallen bij. „Onze dag bestaat uit verschonen, drin ken en eten geven, even naar buiten met de rolstoel, en ga zo maar door'', somt Martijn op. Stilte. ,,Als ik alles achter elkaar opnoem is dat best veel en zwaar, maar we staan daar nooit lang bij stil. We gaan ge woon door." In Renkum kregen mantelzorgers tot vorig jaar een geldbedrag van 150 euro. Die attentie is afgeschaft. „Jammer", zegt hij. ,,Dit is zo'n makkelijke bezuiniging. Man- telzorgers nemen al zo vrese lijk veel zorg, kosteloos, op zich.'' Financieel heeft hij de geld- cheque echt niet nodig. ,,Maar het was een mooie erkenning van de gemeente dat je als gezin iets bijzonders door maakt.'' Vorig jaar gaf Martijn de cheque aan Lottes oudere zus Suzanne, die hier een nieuw horloge van kocht. ,,Ze had het verdiend. De tijd die Suzanne in een bijbaantje kan stoppen, steekt zij in de zorg voor haar zusje. Ze is er bo vendien ook voor ons. Door haar kunnen mijn vriendin en ik soms een avondje naar de bioscoop.'' De gemeente Renkum houdt deze week overigens wel tal van andere groepsactiviteiten voor mantelzorgers, zoals een dia-avond over Oud-Renkum, natuurwandelingen of een ochtend lasergamen. Daar heeft Martijn niet direct be hoefte aan. ,,De gemeente or ganiseert ook middagen voor mantelzorgers, maar dat wordt al snel een wedstrijdje 'wie heeft het erger thuis'.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15