CPB: inzameling afval kan beter en een stuk goedkoper 'Miljarden zijn nodig voor goede huisvesting ouderen' STIP stipreizen.nl Onderzoek ANBO en ActiZ: situatie nijpend )AG NU EOjiÉiF tot korting AATSTE DAG NU ECHT DE LAATSTE DAG NU ECHT DE LAATSTE 12 NIEUWS 8 dagen lang 'Spooktaculaire' deals V reizen enl V Geldig t/m 05-11-19 23:59 uur ll De financiële impact van vergrij zing op het woningbeleid van ge meenten is enorm. De kosten van aanpassingen aan woningen, zodat mensen er op een prettige manier kunnen blijven wonen, worden ge raamd op ruim 13 miljard euro. Zo kost het volgens de organisa ties 7,5 miljard euro om woningen aan te passen die al nabij voorzie ningen voor ouderen liggen, zoals zorg, ondersteuning en toeganke lijke horeca en winkelcentra. Daar komt nog 6 miljard bij om huizen geschikt te maken voor ouderen die willen verhuizen vanwege een ge brek aan zulke voorzieningen. Nijpend De situatie is nijpend, vertelt ANBO-directeur Liane den Haan. ,,De markt zit in veel gemeenten compleet op slot. Of er zijn weinig voorzieningen. De route naar het verpleeghuis is ondertussen ook verstopt. En dan zouden ouderen niet bereid zijn te verhuizen!'' Ouderenwoningen aanpassen is gewoon 'niet sexy' voor lokale be stuurders, aldus Den Haan. ,,Ze willen allemaal grote vastgoedpro- jecten uit de grond stampen. Dat is kortzichtig. Want er ontstaan cri sissituaties: mensen die vallen, compleet gedesoriënteerd in het ziekenhuis belanden en waar hele maal geen plek voor is in een te huis.'' Er zijn in Nederland nu al tien duizenden seniorenwoningen en zo'n 15.000 verpleeghuisplekken te weinig, constateren de organisaties. Steeds meer ouderen komen in de problemen omdat gemeenten niet goed voorbereid zijn op de vergrij zing. Niet snel genoeg Rick Hogenboom, bestuurder De Posten/lid ActiZ Kerngroep Wonen en Zorg: ,,Het aantal thuiswonende ouderen verdubbelt de komende jaren en daarmee ook de behoefte aan zorg en ondersteuning. We zien veel mooie voorbeelden van wijken die 'vergrijzingsproof' wor den, van hofjes of bejaardenhuizen 2.0, maar het gaat niet snel genoeg'', aldus Hogenboom. ANBO en ActiZ pleiten voor haast bij het ontwikkelen van nieuwe woonzorgconcepten voor ouderen. Hun onderzoek moet ge meenten daarbij helpen. Die suggesties doet het Centraal Planbureau (CPB) in een vandaag verschenen publicatie over afval scheiding en recycling. Volgens de onderzoekers wordt er in Neder land steeds meer gerecycled, maar overtreffen de kosten in veel ge vallen de baten. Ook kan de kwa liteit van de recycling omhoog, als gemeenten in contracten met in zamelaars meer focussen op de kwaliteit van het afval in plaats van de kwantiteit. Vooral de inzameling van plas tic afval kan volgens het CPB veel efficiënter. Zo gaat plastic afval soms gewoon de grens over waar bij het alsnog wordt gedumpt en niet hergebruikt. Een exportver bod, zoals in Noorwegen, of een exportheffing kan dat tegengaan. Het CPB stelt ook dat statiegeld op flessen en blikjes niet alleen de hoeveelheid zwerfafval kan te gengaan, maar er ook voor zorgt dat hoogwaardig plastic (bijvoor beeld een petfles) niet meer in de zelfde bak belandt met laagwaar dige plastics (cellofaan). Nu is dat in veel gemeenten bijvoorbeeld wel het geval, waardoor de kwali teit van de recycling veel lager is dan in de praktijk mogelijk is. Sowieso is de kwaliteit van het aangeboden afval nog vaak het probleem, stellen de onderzoe kers. Behalve de vermenging van i De kwaliteit van het aangeboden afval is vaak nog een probleem hoog- en laagwaardig plastic blij ken de afvalbakken voor papier en textiel vaak vervuild. In de onder grondse containers wordt bijvoor beeld regelmatig restafval of nat textiel gegooid, waardoor de op brengst van de afvalinzameling en de milieuwinst onder druk staan. Een van de maatregelen die ge meenten kunnen nemen is de in formatievoorziening aan burgers te vergroten en de inzameling minder te richten op kwantiteit en meer op kwaliteit. P-P- Grand Voyage van Florida naar Venetië Costa Luminosa 21 dagen Semi All Inclusive Canarische Eilanden Hoogtepunten van Vietnam Cruise Magisch IJsland Cruise van Italië naar Nederland Costa Fortuna 11 dagen 088 - 70 70 600 H WINACTIE! Kans op Fl-reis voor 2 personen dinsdag 5 november 2019 Gemeenten moeten haast maken om genoeg woningen ge schikt te krijgen voor ouderen. Dat vinden ouderenorganisatie ANBO en de organisatie van zorgondernemers ActiZ. Zij on derzochten de situatie en uiten hun zorgen. Edwin van der Aa Utrecht/Woerden Door een verbod of heffing op de export van kunststofverpak kingen, kan Nederland veel meer milieuwinst halen uit de recycling van afval. Ook statie geld op kleinere plastic flessen en blikjes kan het hergebruik vergroten Laurens Kok Den Haag Bekijk alle kortingen op stipreizen.nl i zie stipreizen.nl/crqmb zie stipreizen.nl/crcuvb AIDAstella 8 dagen zie stipreizen.nl/vnhwb 1 Groepsrondreis 17 dagen a zie stipreizen.nl/crcfib^l Costa Fortuna 13 of 15 dagen 0n-5 ook. 0p [j Doe mee met deze waanzinnige winactie. Je maakt kans op een 6-daagse compleet verzorgde Fl-reis voor 2 personen naar Abu Dhabi. I Scan de QR code of ga naar www.stipreizen.nl/winactie-fl f-CT Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hul/kamer excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. "Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Voor de korting van €600,- p.p. zie sfipreizen.nl/crnreb ïtSS Veel ouderenwoningen moe ten worden aangepast. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12