II Verplichte buffer moet medicijntekorten oplossen 7 Voetbaljournalist legt in boek misstanden van Premier League bloot Ajax speelt morgen tegen Chelsea. Dat is een grote club uit de mooiste competitie ter wereld, toch? Voetbalschrijver John Nicholson wil dat we uit die droom ontwaken. „We zijn gebrainwasht door jarenlange marketing." dub jaarlijks 115 tot 175 miljoen euro overgemaakt Het is alsof je een winkel opent in een dure straat en alleen daarvoor al geld krijgt. Het gekke is dat slechts een minderheid van de bevol king een abonnement heeft op de betaalzenders, terwijl heel veel mensen van voet bal houden. We hebben dus een product gecreëerd waarvoor de gewone fan krom ligt en dat veel mensen links laten lig gen, maar dat wordt ver kocht als een enorm succes." „Als iedereen zijn abonnement opzegt, haal je zo'n bak geld uit de markt dat het systeem zal instorten." „Als mensen zich realiseren dat ze de macht in handen hebben, ge loof ik dat veel mensen ertoe be reid zijn. Je kunt nog altijd de sa menvattingen bekijken of radio luisteren. En als je het echt wilt zien, zoek dan op internet een ille gale stream op. Zo moeilijk is het niet. Daarna kunnen we weer toe naar normale salarissen en entree prijzen. Je kunt voetbal live en gra tis op het open net uitzenden. Zo wordt de sport weer van het volk. We denken dat het onmogelijk is, omdat we gebrainwasht zijn door jarenlange marketing. Maar we moeten ons gewoon afvragen: vin den we het echt leuk zoals het nu gaat? Vinden we het normaal? Ethisch verantwoord? Nee? Nou, we hebben zelf de sleutel in han den." Uitgerekend in die hosannatij den werkte schrijver en journalist John Nicholson aan zijn boek Can we have our football back? In plaats van euforisch voor de buis te zit ten, schreef hij een kritisch en ac tivistisch boek. Waarom? ,,Ik liep al jaren rond met een kna gend gevoel. Ik had het idee dat het spel waarvan ik zo houd, van me werd afgepakt. Vroeger zat ik op de tribune in Middlesbrough gewoon lekker voetbal te kijken. Soms was het goed, meestal dra matisch. En iedereen accepteerde dat. Het ging erom dat je er was. Nu zie ik dat voetbal verkocht wordt als een Hollywoodfilm, als topentertainment. Spelers die eens in de drie weken een geniale pass versturen, krijgen miljoenen. Jeugdspelers die nog geen wed strijd gespeeld hebben, hebben al een salaris waarvoor ik mijn hele leven moet werken. Het is onge zond. Uiteindelijk concludeerde ik dat de Premier League ons voetbal kapot maakt." Jeugdspelers hebben al een salaris waar ik mijn hele leven voor moet werken waarom? Ze worden uitgebuit om mee te betalen aan het salaris van Alexis Sanchez, die bij Manchester United 25 miljoen euro per jaar verdient, terwijl hij niets pres teert (Sanchez is nu verhuurd aan het Italiaanse Internazio- nale, red.). Sanchez verdient per minuut bijna 50 euro. Ik denk dat dat moreel ver keerd is." „Het is een modale speler. Hij krijgt 200.000 euro per maand. Hij heeft een groot huis dat al lang en breed is afbetaald, en een mooie auto. En het geld blijft binnenstro men. 'Wat moet ik ermee?', vraagt hij zich af. Soms geeft hij het weg aan zwervers op straat. Veel an dere spelers consumeren als een gek. Ze leggen een verzameling dure auto's aan, vliegen elk vrij weekend de wereld over. Wat is dat voor voorbeeld voor de jeugd in tijden van klimaatcrisis? Het deugt niet. En we kijken allemaal toe." „Nee, het is geen eerlijke strijd. Ajax is van oudsher een grotere club, met een beter idee over voet bal en met meer talent. Maar uit eindelijk legt die club het steeds af tegen het grote geld." „Door de absurde sommen die worden betaald voor voetbalrech ten, krijgt elke Premier League- t Minister Bruins wil niet dat medicijnen duurder worden dan wettelijk maximum gesprek met verzekeraars, firma's, groothandels en apothekers over de manier waarop de vergroting van de voorraden financieel is te rege len. Grofweg zullen producenten en groothandel de helft van de ex tra kosten (100 miljoen euro per jaar) die deze maatregel veroor zaakt, opvangen en zal de andere helft terug te zien zijn in de medi cijnprijzen en leiden tot hogere zorguitgaven. Die kunnen in totaal oplopen met 45 miljoen euro. Dat keurt de bewindsman goed, zolang afzonderlijke geneesmidde len niet duurder worden dan de wettelijke maximumprijs. De ver wachting is echter dat de kosten uiteindelijk 'slechts' met zo'n 25 miljoen euro zullen stijgen, door- maandag 4 november 2019 GO 'Decoder maakt voetbal kapot' A Paul Pogba is een van de duurste voetballers ter wereld. Hij verdient bij Manchester Uni ted zo'n 290.000 pond per week en zijn vermogen wordt geschat op zeker 40 miljoen pond. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Wat is de oplossing? Dat klinkt als een utopie. Chris van Mersbergen Londen/Rotterdam II et vorige voetbalseizoen I was er voor de Engelse 1 fans een om van te dro- I men. Engelse clubs I wonnen alle Europese prijzen. Het was voor de fans op nieuw een bewijs dat de Engelsen met hun Premier League niet al leen de rijkste competitie hebben, maar ook de beste. Wat een succes! Leg dat eens uit. Het is de grootste, meest succesvolle competitie ter wereld. ,,Daar ga je al. Wat is succesvol? Fi nancieel is het een succes, voor een kleine groep mensen wel te ver staan. Maar wat krijgen wij als sa menleving terug voor die geld smijterij? Als je de balans op maakt, ontdek je dat dat bitter weinig is. Live voetbal zit achter de decoder, wedstrijdkaartjes worden steeds duurder. Op de tribune ne men toeristen de plaats in van de arbeiders. Clubs zijn overgeno men door dubieuze miljardairs, die helemaal niet bezig zijn met de wortels van een club in de samen leving." Deelt het Engelse volk uw kri tiek? ,,Ik krijg veel bijval. De arbeiders klasse ligt krom om nog naar het voetbal te kunnen gaan. En John Nicholson, journalist In uw boek komt een Premier League-voetballer aan het woord. Hij schaamt zich voor zijn loon. Morgen speelt Chelsea tegen Ajax. Is dat een eerlijke strijd? Met de introductie van de Pre mier League in 1992 verdween live voetbal achter de decoder. U schrijft dat daar de sleutel ligt. Medicijnproducenten en -distri buteurs moeten in totaal voor vijf maanden aan geneesmidde- lenvoorraden gaan aanhouden. Die maatregel kondigt minister Bruins (Volksgezondheid) van daag aan om de nijpende medi cijntekorten aan te pakken. Edwin van der Aa Den Haag Een aantal Nederlanders heeft vaak langere tijd niet de beschikking over geneesmiddelen die hun leven draaglijker maken. Dat speelt de laatste jaren onder meer bij parkin- son-medicijnen en bij de anticon ceptiepil. De oorzaak van de leve ringsproblemen ligt meestal bij productievertragingen in landen als India en China. Bruins liet in zijn zoektocht naar een oplossing hiervoor kijken naar de optie om een zogenoemde 'ijze ren voorraad'- een verplichte buf fervoorraad - te gaan hanteren. Uit dat onderzoek is gebleken dat met zo'n voorraad ongeveer 85 procent van de tijdelijke medicijntekorten overbrugd kan worden. De bewindsman voor medische zorg vindt de aanleg van een buffer een 'zinvol' plan, schrijft hij. Bruins: ,,Zo komt de patiënt aan de balie van de apotheek niet meer met lege handen te staan. Voorwaarde is na tuurlijk wel dat na een leveringson derbreking de voorraad weer wordt aangevuld." Vooralsnog geeft de minister de voorkeur aan een scenario waarin fabrikanten een voorraad voor drie maanden aanhouden en de groot handel een buffer van twee maan den. De ambitie is om deze voor- raadverplichting uiteindelijk voor alle geneesmiddelen te laten gel den. Daarnaast is het de bedoeling, maar geen verplichting, dat apothe ken een werkvoorraad voor twee tot drie weken hebben liggen. Bruins gaat binnenkort verder in dat het vervangen van niet-ver- krijgbare medicijnen door duur dere middelen wegvalt. Dit kostenplaatje vindt Bruins 'acceptabel'. De winst is namelijk dat de tekorten aan geneesmidde len bij de apotheek drastisch terug lopen. Bruins zegt daarover: ,,Ik zie het als een inspanningsverplich ting om ervoor te zorgen dat pa tiënten niet te maken krijgen met extra kosten bij de invoering van een ijzeren voorraad." Ook moet zeker zijn dat alle partijen echt overgaan tot het aanleggen van de verplichte voorraden. De opbouw van de buffer zal van start gaan in het eerste kwartaal van 2020 en anderhalf tot twee jaar in beslag nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7