II Nieuwe woonplek ontdekken met 'rondje Hulst' 11 ZEEUWS-VLAANDEREN 19 INDUSTRIEEL MUSEUM ZOEKTOCHT Het Industrieel Museum Zeeland wil vooruit en heeft ambitie. Aan plannen en ideeën geen gebrek, maar er is wél behoefte aan meer vrijwilligers. Voor de eerste keer sinds de opening in 2015 hield het mu seum aan de West kade in Sas van Gent een middag om vrijwilligers te werven. ,,We hebben er nu zestig", vertelt museumvoorzitter Luc de Meijer. Dat is veel, maar het inter actieve museum dat de industrie in Zeeland belicht heeft zo'n 12.000 bezoekers per jaar en drijft voornamelijk op vrijwilligers. Ook is er ambitie om te blijven ver nieuwen. ,,Dat moet je ook doen als museum, we willen steeds meer moderne dingen. We zijn nu bezig met robots en computers, want de jeugd is belangrijk." Zo is het 3D-printen van een tekening ook in het dagelijks leven steeds 'gewoner' geworden en daarom toe aan modernisering in het mu seum. Taken De ambities worden ook verteld aan de vrijwilligers in spé, die als helden worden onthaald. 'Word jij onze nieuwe held?', staat er op de poster die werd verspreid. Dat werkt, er komen zaterdagmiddag zo'n vijftien geïnteresseerden naar het museum in de voormalige sui- kerloods. Ze willen meer over de taken als vrijwilliger horen en ontdekken wat bij hen past. Op alle gebied zijn er namelijk mensen nodig. Van gidsen en sup poosten tot communicatiemede werkers, mensen die de kassa en winkel bemensen, apparaten repa reren, de collectie beheren of on- derhoudsmannen- en vrouwen. Technisch zijn is geen vereiste, be nadrukt Luc de Meijer. ,,We heb ben veel verschillende werkgroe pen. En sommige mensen zijn juist weer goed met de jeugd." Vrijwilliger Joop van Egmond beaamt dat diversiteit en ideeën van de vrijwilligers belangrijk zijn. ,,Techniek gaat ook over mensen, de geschiedenis van de streek en om erfgoed. Het is meer dan bou- Het is meer dan bouten en moeren. Laat je niet afschrikken door de techniek! ten en moeren of het vermogen van een motor. Laat je niet af schrikken door techniek!" Henk Guddee uit Westdorpe laat zich niet afschrikken. Hij heeft geen achtergrond als techneut maar wel interesse in het hele ver- haal dat het museum vertelt. Ton Lichteveld uit Hoek komt juist wel 'uit de techniek', hij heeft bij Dow gewerkt. De geïnteresseerden stellen veel vragen en worden rondgeleid. Ze blijven even staan bij blikvangers zoals de eerste vrachtauto van de firma Verbrugge uit Terneuzen, die in 1947 in gebruik werd geno men. De machines uit de voorma lige kousenfabriek van Mallens uit Hulst worden met grote interesse bekeken. Jeugdafdeling Anderen worden juist enthousiast van de jeugdafdeling. Daar kun- nen kinderen knutselen, proefjes doen en er worden kinderfeestjes gehouden. Ook ligt er een plan om twaalf- tot vijftienjarigen te laten kennismaken met 'echt gereed schap', vertelt vrijwilliger Harry van de Voorde. ,,Zodat jongeren weten welke richting ze uit willen met hun studie." Hij denkt aan twee pijpen aan elkaar lassen en een band plakken. ,,Veiligheid is belangrijk, er is dan één op één be geleiding. Of dat slaagt? De tijd zal het leren." pony's zochten we een flinke lap grond. Met daarbij ook nog uitzicht over de polder, was het hier een De belangstelling is zo groot dat we begin februari nog zo'n sessie moeten houden schot in de roos", vertelt Kelly (36). ,,Hulst was ons wel al bekend. Maar door een kennismaking met het ge meentebestuur, andere nieuwe in woners en een ritje door de ge meente raak je nog meer wegwijs". Burgemeester Jan-Frans Mulder en de wethouders heetten de nieuwe inwoners, die zich tussen juni 2017 en augustus 2018 inschre ven in Hulst, welkom. Mulder: ,,Deze mensen waarderen dit. De belangstelling is zo groot dat we be gin februari nog zo'n sessie moeten houden." Na de kennismaking stapten de nieuwkomers in bussen voor een rondrit langs de mooiste en opmerkelijkste plekjes in het land van Hulst. VVV-gidsen gaven tekst en uitleg. Zo werd in Kloos- terzande verteld dat koning Wil- lem-Alexander hier geregeld komt jagen. Gids Jos van der Linden maakte van de gelegenheid gebruik om het gezelschap in zijn bus het Zeeuws-Vlaamse volkslied te leren. ,,Dat hoort toch bij de inburgering in het Zeeuws-Vlaamse." Ook Tommy en Kelly de Swaef wa ren aanwezig in het Hulster stad huis. Met hun drie meiden Judith (8), Jotte (5) en Jolien (2) wonen ze bijna twee jaar in Clinge. De familie de Swaef verkaste vanuit de Belgi sche grensstreek naar de gemeente Hulst. Niet zozeer de huizenprij zen, maar de rust en ruimte bij hun nieuwe woning lag ten grondslag aan hun besluit. ,,Voor onze drie maandag 4 november 2019 Museum onthaalt vrijwilligers als helden Sophie Stockman Sas van Gent Vaste vrijwilligers Joop van Egmond en Harry van de Voorde leiden nieuwe vrijwilligers Henk Guddee en Ton Lichteveld rond. Museum voorzitter Luc de Meijer loopt mee (vlnr). foto camile schelstraete - Joop van Egmond, vrijwilliger Meer informatie over vrijwilliger worden is te vinden op industrieelmuseumzeeland.nl. - Burgemeester Jan-Frans Mulder Burgemeester Jan-Frans Mulder in gesprek met Kelly en Tommy de Swaef, die van België naar Clinge verhuisden met hun dochters (vlnr) Jotte, Jolien en Judith (8). foto camile schelstraete Nieuwe inwoners van Hulst krij gen een warm welkom. Tachtig nieuwkomers maakten zaterdag kennis met het gemeentebe stuur en deden een 'rondje Hulst' per bus. Edy de Witte Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54