II Wilgen knotten: zwaar, maar wel heel leuk werk BEVELANDEN EN THOLEN 19 DUURZAAMHEIDSROUTE NIEUWE SYSTEMEN Van het gas af duur? Onzin, zegt Frank van Gennip. Hij ergert zich aan 'horrorverhalen' dat de rekening kan oplopen tot 50.000 euro. ,,Een gemiddeld rijtjeshuis kun je voor 10- a 15.000 euro gasvrij maken." De lifestyle innovator opende zaterdag tij dens de Duurzame Huizenroute de deu ren van zijn boerderij aan de Sluisweg bij Anna Jacoba polder. Van Gennip leeft zelf al ja ren gasvrij en produceert op zijn erf meer energie dan zijn gezin verbruikt. In zijn schuur test hij allerlei nieuwe systemen, zoals warmtepompen en kachels die op biomassa draaien. Pas als hij de techniek helemaal onder de knie heeft, installeert hij de apparaten bij klanten. Van Gennip maakt nooit reclame, maar zit tot over z'n oren in het werk. ,,Voor een com plete installatie heb ik pas in de cember volgend jaar tijd." In de tussentijd helpt hij men sen die zelf aan de slag willen, of bij wie hij maar één apparaat hoeft te installeren. Zoals een superzui- nige warmtepomp die 150 liter warm water produceert. ,,Daar zit nu zo veel subsidie op dat ik er in de gemeente Tholen 200 gratis in stalleer. Het kost de mensen echt helemaal niks." Elektriciteit is ver uit de goedkoopste manier om warm water te produceren. ,,Om 150 liter warm water te maken, ben je met de energieprijzen van 2020 32 cent kwijt. Met gas kost dat 68 cent en met pellets 48 cent." Zoutwateraccu Van Gennip liet de bezoekers van de Duurzame Huizenroute een landelijke primeur zien. ,,Ik ben de eerste particulier in Nederland met deze zoutwateraccu." Volgens Van Gennip is deze techniek dé toekomst. Stroom van zonnepane len die niet direct benut wordt, kan daar worden opgeslagen. ,,Het grote voordeel van een zoutaccu is dat hij niet slijt en volledig te ont- In Duitsland zijn mensen trots op hun stookkelder, ik hoop dat dat hier ook komt laden is. Ook weet je zeker dat kin deren in verre landen er geen mi neralen voor uit de grond hebben gehaald." De accu is bijvoorbeeld 's nachts als de zon niet schijnt te ge bruiken. ,,Ook kan je er heel snel je elektrische auto mee opladen." Volgens Van Gennip denkt de reguliere installatiebranche nog te moeilijk. Hij heeft verschillende grote klanten, zoals hotel West duin in Vlissingen, hotel Ooster- schelde en het hoofdgebouw van Waterrijk Oesterdam. ,,Grote in stallatiebedrijven beweerden dat het onmogelijk of duur was om van het gas af te gaan." Van Gen- nip bewees het tegendeel. ,,Het hotel hier in de buurt betaalde eerst 8600 euro per jaar aan pro- paangas. Nu zijn ze 2800 euro kwijt met een pelletkachel." Hij windt geen doekjes om de nade len. ,,Dat kan alleen daar waar mensen geen last hebben van de houtrook." Nederlanders hebben vooral heel veel vragen over van het gas afgaan. ,,Als iemand belt die een paar vragen heeft weet ik: dit kan drie uur duren." Omdat vrijwel iedereen in ons land op aardgas is aangesloten, kwam de innovatie volgens Van Gennip maar langzaam op gang. ,,En men sen zijn gewend aan kleine ketels. Ze schrikken soms van de ruimte die warmtepompen en pelletka- chels, maar straks ook accu's nodig hebben." Hij hoopt op een omslag in denken. ,,In landen als Duits land zijn mensen trots op hun stookkelder. Ik hoop dat dat hier ook komt." Meedoen met de Natuurwerkdag in Zeeland? Grote kans dat je op een ladder, met een zaag in je hand en je hoofd tussen de wilgentenen belandt. Op bijna alle 25 locaties in de pro vincie stonden de knotwilgen te trappelen om te worden gekort wiekt. Zo ook bij het natuurge biedje tussen de A58 en de Mei boom bij Krabbendijke. ,,Zwaar werk, maar véél leuker dan bramenstruiken weg halen en troep opruimen", vinden Claudia Vermeer uit Bergen op Zoom en Ilse Volmuller uit Eindhoven. Voor de vriendinnen is de Natuurwerk dag inmiddels een vast uitje op de agenda. Na vorig jaar de handen uit de mouwen te hebben gestoken op een heidegebied in Oost-Brabant, zijn ze blij om weer in de Zeeuwse klei te staan. ,,Het fijne is dat je meteen resultaat hebt van je werk. Je ziet echt wat je gedaan hebt." Ook de 13-jarige Lisa Kleppe uit Kapelle geniet ervan om zo'n knot wilg een kopje kleiner te maken. Al jaren gaat ze met haar oom Pie- ter Voets, vrijwilligerscoördinator van Landschapsbeheer Zeeland mee naar één van de locaties. ,,Ik probeer elk jaar mee te doen." Ge routineerd zaagt ze een dikke tak uit de kroon. Nadat de meterslange tak in het gras ploft, zaagt ze nog een stukje van de stoppel af. ,,Die neem ik mee naar huis als aanden ken." Bij Krabbendijke deden twaalf mensen mee, tot vreugde van Sjaak Poppe en Geerie Smalbil. De oud leden van de dorpsraad namen ooit het initiatief om het nieuwe na tuurgebiedje aan te kleden met knotbomen. In 2013 was het zover. De dorpsraad is inmiddels ter ziele. ,,Maar wij vinden wel dat we de bo men moeten onderhouden. Vorig jaar kwam het er niet van, maar dit jaar zijn er gelukkig weer veel vrij willigers. We proberen het elk jaar te doen. Wie eenmaal een keer heeft meegeholpen, komt ook het volgende jaar weer terug." maandag 4 november 2019 'Van het gas afgaan is niet te duur' Joeri Wisse Anna Jacobapolder 'Lifestyle innovator' Frank van Gennip uit Anna Jacobapolder installeert duurzame installaties. Hier showt hij de eerste zoutwateraccu's voor particulieren in Nederland. foto marcelle davidse - Frank van Gennip Joeri Wisse Krabbendijke Claudia Vermeer en Ilse Volmuller vinden het heerlijk om samen een dagje bomen te knotten. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52