Fruitbomen planten, dat helpt het milieu pas echt IN DE REGIO 18 SCHOUWEN-DUIVELAND Gemeentelijke monumenten MIJN DORP, MIJN STAD De raad had het gemeentebestuur gevraagd om in 2019 tot een 'herij king' van de gemeentelijke monu menten te komen. Aan die op dracht kan het college door het hui dige lopende onderzoek niet vol doen. Wethouder Jacqueline van Burg (Leefbaar Schouwen-Duive land, Kunst Cultuur en Monu menten) verwacht begin 2020 de resultaten van het onderzoek naar de 45 monumenten te mogen ont vangen. Locatiebezoek nodig In 2016 werd onderzoek gedaan op basis van foto's en vergunningen van de gemeentelijk monumenten, een bureauonderzoek. De monu menten kregen op basis van een aantal criteria een score. Uit dat bu reauonderzoek kwam naar voren dat 45 panden in de afgelopen jaren de gevels hebben vernieuwd. Om tot een definitieve score te komen is een locatiebezoek aan de panden nodig. Eigenaren van de panden ont vangen de komende weken een brief hierover. Pas daarna wordt de lijst met 45 monumenten open- baar. De Napoleonschuur in Scha- rendijke staat er niet op. Op de huidige lijst gemeentelijke monumenten staan hoofdzakelijk panden uit Zierikzee. Dit stamt uit de tijd van voor de herindeling. De voormalige gemeente Zierikzee had als enige van de eilandelijke ge meenten een monumentenlijst. Na de herindeling zijn in een aantal kernen nog een beperkt aantal pan den aangewezen als monument. De 45 panden met een vernieuwde voorgevel staan allen in Zierikzee. Goede afweging ,,In het nadere onderzoek wordt gekeken naar cultuurhistorie, ar chitectuur, uniciteit, verstoring en situering. Het vorige onderzoek uit 2016 was geen broddelwerk", aldus Van Burg. ,,Dat was een in ventarisatie. Een goede basis voor de herijking van gemeentelijke monumenten. Voor de 45 panden is aanvullend onderzoek nodig om te komen tot een goede afweging. Omdat nu sprake is van locatiebe- zoeken kost dit meer tijd." Erfgoed en dus ook monumen ten zijn belangrijk voor Schouwen- Duiveland, vindt Van Burg. Van daar dat nu wordt onderzocht of de panden met nieuwe voorgevels nog elementen en waarden bevatten die in 2016 niet aan het licht zijn ge komen. ,,De eigenaren van de 45 panden hoeven geen sancties te verwachten. Het gaat louter om een inventarisatie. Een pand dat aange wezen is als een gemeentelijk mo nument heeft wel een vergunning plicht bij veranderingen en verbou wingen." Verschillende appel- en perenbomen werden zaterdagochtend geplant in de dorpsboomgaard van Noordgouwe. Jong en oud trok de laarzen aan en togen met spade in de hand het drassige land in. ,,Hoe diep moet ie?" Bas van der Werf (6) heeft er spe ciaal zijn voetbal voor afgezegd. Hij wil dolgraag een boom ma ken. In levenden lijve. Bas woont in Bruinisse, zit in groep 3 en lo geerde de dag voor de Nationale Natuurwerkdag bij zijn opa en oma in Noordgouwe. ,,Hij was vroeg wakker en vindt dit prach tig om mee te maken", antwoordt opa voor de wat verlegen Bas. Die kijkt uit naar het einde van het praatje van Ton Steehouder, voorzitter van de dorpsraad Noordgouwe/Schuddebeurs. Steehouder dankt vooral bewo ner Conny Alblas. Zij zet zich al jaren in voor meer aanwas van struiken en planten in het dorp. De landelijke natuurwerkdag was een goed haakje om 'eindelijk' Hij was vroeg wakker en vindt dit prachtig om mee te maken ook zeven hoogstamfruitbomen te planten. Vier in de dorps boomgaard, drie op het veldje achter het dorpshuis. Aangevuld met heel wat struiken. De fruitbomen zijn oud-Hol lands, kweeperen, Brederode pe- ren en de friszure Rode Boskoop appel. Bewoner Jaap Pijper (60) uit de Brouwerijstraat heeft een doel om mee te helpen. ,,Mensen leren kennen. Ik woon nu met Caro twee jaar op het dorp, hiervoor op een woonboot in de Rotter damse Veerhaven. Ik was ambu lancebroeder in de stad en kon eerder stoppen met werken. Een hele andere tak van leven. Nu heb ik een grote tuin met bomen. Bo men planten is goed voor het mi lieu. Een methode die echt helpt. Leuk om daaraan mee te helpen." Drie locaties Op Schouwen-Duiveland speelde de Nationale Natuurwerkdag zich af op drie verschillende loca ties. Aan de Heuvelsweg in Kerk- werve werden bomen geknot. Op Stadsboerderij de Punt in Zierik- zee werden krokusbolletjes, in heemse struiken en andere heg gen geplant en een schaduw- beestjespad aangelegd. Angelique van der Bijl geeft lezing Rouwverwerking Vergadering van de dorpsraad maandag 4 november 2019 Onderzoek naar 45 voorgevels Bas van der Werf (6) plant een boom tijdens de Nationale Natuurwerkdag. foto dirkjan gjeltema Schouwen-Duiveland doet on derzoek naar 45 monumenten waarvan de voorgevel tussen 2016 en nu is vernieuwd. Na dit aanvullende onderzoek is de ge meentelijke monumentenlijst pas volledig en kan het college beoordelen of panden van de lijst kunnen worden verwijderd. Gerrit van Loon Zierikzee Gerrit van Loon Noordgouwe - Opa van Bas van der Werf BURGH-HAAMSTEDE Thrillerauteur Angelique van der Bijl geeft mor gen een lezing in Burgh- Haamstede. Angelique van der Bijl is auteur van de thriller 'Het weeskind van Haamstede'. Tijdens de lezing vertelt ze over het schrijfproces en de situ ering in Zeeland. De le zing begint morgen om 14.00 uur en is in dorps huis De Schutse in Burgh-Haamstede. De toegangsprijs is 7,50 euro, Bibliotheekleden betalen 5 euro. Aanmel den kan via bibliotheek- oosterschelde.nl of door te bellen naar 0111 652319. SINT-MAARTENSDIJK In Sint-Maartensdijk is vanavond een rouwver werkingsbijeenkomst. Medewerkers van uit vaartorganisatie Van Haaften begeleiden de bijeenkomst. De bijeen komst begint om 19.30 uur en is in het rouwcen- trum aan de Schakel- weg 2a in Sint-Maar tensdijk. Deelname is gratis en aanmelden kan door een e-mail te stu ren naar info@ uitvaartvanhaaften.nl. Angelique van der Bijl geeft morgen een lezing in dorpshuis De Schutse. foto johan wouters SCHARENDIJKE Morgenavond is in Scharendijke een open bare dorpsraadvergade- ring in de Putmeet om 20.00 uur. Inloop vanaf 19.30 uur. Op de agenda staan de samenstelling van de dorpsraad en de stand van zaken van de dorpsvisie. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BRUINISSE Dorps huis de Vanger, 19.00-20.00 uur: EGA Afslankclub; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis 19.00 20.30 uur: Tai-Chi; 18.30-21.30 uur: Re petitieavond Muziek vereniging Witte van Haemstede; Hand madestudio Zuid straat, 19.00-22.00 uur: Handwerkcafé; Pelgrimskerk, 10.30 uur: ZipZen Mentas- tics; DREISCHOR Trefpunt de Dorsvloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Muziekvereniging Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Slag werkgroep CresBeat; ELLEMEET Dorps huis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; KERKWERVE Dorps huis, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken; NIEUWERKERK 19.00 uur: Muziekver eniging; Zwembad Dol-fijn, 13.30-14.30 uur: Zwemmen met Allévo voor mensen met dementie-beeld; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangvereni ging V.Z.O.S.; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Wat is dan Liefde; Scouting Zierikzee, 9.00 uur: Bewust en ontspannen bewe gen; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00 10.30 uur: Dansen voor ouderen;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49