air el f Belastingexperts: 'Spaartaks kan wél eerder verdwijnen' NIEUWS 3 Activisten zijn op weg naar Chili, maar de VN-klimaattop is nu in Madrid De verplaatsing van de klimaattop is een drama voor de jonge Nederlandse zeilers, die halverwege de oceaan zijn. En voor Greta Thunberg, die weigert te vliegen en nu op het verkeerde continent zit. Vol goede moed gingen 36 tieners en twintigers uit heel Europa, on der wie een tiental jonge Neder landers, een maand geleden in Amsterdam aan boord van de drie master Regina Maris. Ze zouden per zeilboot de Atlantische Oceaan oversteken om begin december de klimaattop in Chili bij te wonen. Snel heeft tot dusver steeds volge houden dat spaarders pas vanaf 2022 kunnen worden ontzien. Eer der is het volgens de D66'er niet mogelijk om een 'eerlijker' vermo gensbelasting in te voeren die geba- De reis verliep niet zonder proble men. In Frankrijk moest het schip al een onverwachte stop maken omdat het waterzuiveringssys teem aan boord niet werkte. Ver volgens kreeg het te maken met harde wind en hoge golven. Een deel van de bemanning, onder wie ook de initiatiefneemster van de schoolstakingen voor het klimaat in België Anuna De Wever, werd zeeziek. Maar die problemen zijn niets vergeleken bij de teleurstelling die ze donderdag kregen te verwer ken: Chili maakte bekend dat de klimaattop vanwege de onrust in het land is afgelast. ,,De stemming aan boord is triest'', liet Anuna (18) - zelf in tranen - eerder vanuit Kaapverdië weten. Na een lange vergadering beslo ten de jongeren toch verder te va ren. ,,Ze gokten erop dat de top zou doorgaan in een ander Zuid Amerikaans land, zoals Costa Rica of Argentinië", zegt Sarah Kunze seerd is op daadwerkelijk genoten rendement. Een van de redenen die Snel aandraagt, is dat hij ruim vijf tien maanden tijd nodig heeft om de voorlopige aanslag aan te passen. Als mensen de verkeerde voorlo pige aanslag krijgen, betekent het dat ze teveel belasting moeten be talen. Pas achteraf kan dat worden gecorrigeerd. De Nederlandse Orde van Belas tingadviseurs stelt echter dat Snel met een kulargument komt. ,,De voorlopige aanslag kan heel een voudig worden gecorrigeerd'', oor deelt Robert van der Jagt namens de Orde. ,,Dat kost de Belasting dienst helemaal geen extra werk of (23) van de organisatie Sail to the COP. ,,Er was ook sprake van dat de klimaattop zou worden gehou den op het VN-hoofdkantoor in Bonn, maar pas begin volgend jaar. Dan zouden ze weer op tijd terug kunnen varen.'' Het liep anders: Spanje bood aan om de organisatie over te nemen. Van 2 tot 13 december vindt de kli maatconferentie nu plaats in Ma- De stemming aan boord is triest mankracht. En anders kun je ach teraf corrigeren en mensen te veel betaalde belasting teruggeven.'' Vandaag wordt in de Tweede Ka mer over het Belastingplan gespro ken. De spaartaks zit daar niet in maar is wel onderwerp van gesprek. Zowat de gehele Tweede Kamer vindt al tijden dat de heffing eerlij ker moet, omdat de belasting op spaargeld nu in heel veel gevallen hoger uitvalt dan de rente die men sen krijgen. Snel kondigde eerder dit jaar aan dat er een nieuwe heffing komt die is gebaseerd op gemiddeld rende ment. In dit nieuwe systeem beta len spaarders die tot 440.000 euro drid. Toen dat nieuws bekend werd, waren de jonge zeezeilers net begonnen aan hun grote over steek. ,,Zelfs wij kunnen ze met de satelliettelefoon nu niet meer be reiken'', zegt Kunze. ,,Afhankelijk van het weer arri veren ze over ongeveer een week in Belém, Brazilië. We hopen dat enkele leden alsnog de klimaattop in Madrid kunnen bijwonen. Daarom zoeken we een snelle zeil boot die ze terug naar Europa kan brengen. Helaas is ons eigen schip te langzaam.'' Snelle lift Ook Greta Thunberg is op zoek naar een snelle lift over zee. 'Het blijkt dat ik de halve wereld over ben gereisd, de verkeerde kant op', schreef ze op Twitter. 'Als iemand me kan helpen om transport te vinden, zou ik erg dankbaar zijn.' De Europese klimaatzeilers stel den daarop voor om samen op te trekken. Via sociale media kregen op de bank hebben staan helemaal geen belasting meer. Tegelijkertijd gaan mensen die met geleend geld beleggen méér belasting betalen. Kamerleden Helma Lodders (VVD) en Pieter Omtzigt (CDA) willen dat Snel een ultieme poging waagt om het nieuwe stelsel al in ze al enkele reacties van hulpvaar dige zeezeilers. Maar tot concrete reisplannen hebben de aanbiedin gen voor zover bekend nog niet geleid. De verplaatsing van de klimaat top stelt niet alleen de jonge kli maatzeilers voor problemen. Op de conferentie in de Chileense hoofdstad Santiago werden zo'n 25.000 deelnemers verwacht. Die moeten nu allemaal nieuwe vlieg tickets en hotelkamers boeken. De Spaanse overheid belooft hen waar mogelijk te helpen om op tijd nieuwe visa en accommodaties te regelen. Maar voor de extra kosten draaien de deelnemers zelf op. De VN is ondanks de logistieke nachtmerrie blij dat Spanje de or ganisatie van Chili over heeft ge nomen. ,,Het belangrijkste is dat de conferentie doorgaat. Politiek gezien zou het geen goed signaal zijn als die was afgeblazen'', aldus woordvoerder Alexander Saier van het VN Klimaatverdrag. 2021 in te voeren. Lodders: ,,Het duurt echt te lang voor we een nieuw stelsel hebben. Je zal maar als bakker, slager of bloemist je pensioentje op je bankrekening hebben staan. Dan haal je dus geen rendement, maar moet j e wel belas ting betalen.'' Economie maandag 4 november 2019 36 Europese tieners en twintigers vertrokken een maand geleden uit Amsterdam om zeilend de overtocht naar Chili te maken. foto anp Klimaatzeilers zoeken lift terug GO Annemieke van Dongen Rotterdam/Madrid De verfoeide spaartaks kan al volgend jaar verdwijnen zeggen belastingexperts. VVD en CDA willen dat staatssecretaris Menno Snel (Financiën) een 'ul tieme poging waagt' om het nieuwe stelsel al in 2021 in te voeren. Laurens Kok en Peet Vogels Den Haag - Anuna de Wever (18) A Kamerlid Helma Lod ders (VVD) vindt samen met Pieter Omtzigt (CDA) dat staatsse cretaris Snel haast moet maken met de afschaffing van de spaar- taks. FOTO RUBEN SCHIPPER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3