II 6 In het eerste schaatsweek- einde van belang sneuvelden meteen twee baanrecords. Patrick Roest en Kai Verbij deelden op het World Cup Kwalificatie Toernooi al tikkies uit. Butter slaagt niet in opzet Djokovic weer beste in Parijs SCHAATSEN KWALIFICATIE WORLD CUPS Barty rondt 2019 ook top af Patrick Roest had er helemaal geen erg in dat hij het baanrecord op de tien kilometer kon verbeteren, tot hij drie rondes voor het einde ineens de speaker hoorde schreeu wen. Zó, dacht Roest, die vervol gens nog maar eens alles uit zijn lijf perste en even later trots met een certificaat poseerde. Hij verbeterde zijn persoonlijk record met vijf seconden tot 12.42,97 én dook zo een seconde onder het oude baanrecord van Jorrit Berg- sma. De Fries eindigde op liefst ne gen seconden als tweede. Een gevoelig verlies voor de man die de tien kilometer toch wel zijn domein mocht noemen. Al wist Bergsma ook dat hij van zichzelf geen wonderen mocht verwachten. Hij reed zaterdagavond ook nog een marathon in Deventer. ,,Een baanrecord in Thialf voelt een beetje als een wereldrecord. Spijtig dat ik dat nu kwijt ben", zei Bergsma. Daarna, schouderopha lend: ,,Heb ik weer iets om te ver breken, weer een uitdaging." Ik zag wel aan Kjeld dat het voor hem geen vlekkeloze race was. Ik denk dat hij me zeker wil terugpakken -Kai Verbij Roest bleef opvallend rustig on der zijn uithaal. Voor hem voelde het baanrecord niet als een wereld record. ,,Nee, dat wil ik niet zeggen. Maar het is wel lekker hier de snel ste ooit te zijn. Ik had dat vooraf ze ker niet verwacht." De race was het ultieme bewijs dat Roest, voorheen toch vooral uit blinkend op de 5000 en de 1500 me ter, inmiddels ook op de 10.000 me ter de te kloppen man is. Grote liefde voor de afstand koestert hij niet. Grijnzend: ,,De tien kilometer zal misschien nooit mijn favoriete afstand worden, maar het begint natuurlijk wel steeds leuker te wor den als je zulke tijden gaat rijden." Hoewel de mannen van de 1000 meter volop met hun voorbereidin gen bezig waren toen Roest naar zijn baanrecord schaatste, zag Kai Verbij het toch met een schuin oog gebeuren. Het zorgde voor een ver hoogd geloof in een bijzondere tijd op de 1000 meter, want hij had al gezien dat de omstandigheden erg goed waren. Wel was Verbij lichtjes onzeker en extra gespannen. Een rechtstreeks duel met wereldre cordhouder Kjeld Nuis zorgt altijd voor kriebels, als wereldkampioen tegen de wereldrecordhouder. Maar gisteren was Verbij na een spannend duel de snelste. In 1.07,48, een verbetering van het baanrecord van Nuis, die over de streep kwam in 1.07,82. ,,Heel gaaf", vond Verbij. ,,En helemaal om rechtstreeks van Kjeld te winnen. Hij is zo constant. Je weet gewoon dat hij hard gaat rij den, dan moet je aanhaken en kun je nooit inhouden. Hij heeft de 1000 meter toch wel gedomineerd de af gelopen vier, vijfjaar. Ik heb er af en toe een paar kunnen wegsnoepen en deze nu ook, dus dat is wel leuk." Nuis maakte net als een dag eer der, toen hij de 1500 meter wél won, een paar technische slippertjes. Na afloop legde hij de vinger op de zere plek: hij schaatste te gehaast. Nu al zo hard was te vroeg. Onlangs liep hij in Inzell een hersenschudding op. Ploeggenoot Thomas Krol gooide de achterklep van de auto dicht op het moment dat hij nog net zijn hoofd er onder stopte. ,,Heel stom", zei Nuis, ,,en daarom gaat nu nog niet alles vanzelf. En dan word ik nu zo gretig in een race met Kai op het scherpst van de snede, maar is het te vroeg. Het is jammer, het doet zeer, maar ik kan ook genieten als iemand zo schaatst als Kai." Volgens Verbij, zijn certificaat in de linkerhand, zou het goed kun nen dat de records zo vroeg in het seizoen een voorbode zijn voor meer spektakel, later op de grote toernooien. ,,Ik zag wel aan Kjeld dat het voor hem geen vlekkeloze race was. Ik denk dat hij mij zeker wil terugpakken." WIE IS GEPLAATST? maandag 4 november 2019 GO ATLETIEK Michel Butter is bij de marathon van New York niet geslaagd in zijn missie om zich te plaatsen voor de Olympische Spe len van Tokio. Butter (33) moest 2.11.30 lopen of bij de eerste tien eindigen. Butter diende na ruim 20 kilometer de kopgroep te laten gaan en finishte met 2.25.06 ruim boven de limiet en ook ver buiten de top 10. De zege in New York ging voor de tweede keer naar Geoffrey Kam- woror. De Keniaan won de 42,195 kilometer door de wereldstad in 2.08.13. TENNIS Novak Djokovic heeft voor de vijfde keer het masterstoernooi van Parijs op zijn naam ge schreven. De Serviër was in de finale duidelijk te sterk voor de Canadees Denis Shapovalov: 6-3 6-4. De 32-jarige Serviër won eerder dit jaar ook de Aus tralian Open en Wimbledon en de toernooien in Madrid en Tokio. Djokovic moet overigens vandaag de eer ste plaats op de wereld ranglijst afstaan aan Rafael Nadal. De Spanjaard moest zaterdag de halve finale in Parijs tot zijn teleurstelling aan zich voorbij laten gaan vanwege een blessure. Het gaat al meteen TENNIS De Australische Ashleigh Barty heeft in Shenzhen de WTA Finals gewonnen. De nummer 1 van de wereld versloeg in de finale van het slottoer- nooi titelverdedigster Elina Svitolina uit Oekraïne: 6-4 6-3. Barty had de vorige vijf duels met Svitolina alle maal verloren. De 23-jarige Australische beleefde in 2019 haar grote doorbraak. Na haar eindzege op Ro land Garros kwam Barty aan kop van de wereld ranglijst te staan. Ze won dit jaar ook de toernooien van Miami en Birmingham. Op de WTA Finals verloor de debutante in de groep alleen van invalster Kiki Bertens, die later gebles seerd afhaakte. ;&GEBORch Pim Bijl Heerenveen Jac Orie schreeuwt Pa trick Roest naar een baanrecord op de 10.000 meter. Linkson der: Kai Verbij. FOTO'S ANP, BSR MANNEN 500 meter: Dai Dai Ntab, Kai Verbij, Ronald Mulder, Lennart Velema, Hein Otterspeer 1000 meter Kai Verbij, Kjeld Nuis, Thomas Krol, Hein Otterspeer, Dai Dai Ntab 1500 meter Kjeld Nuis, Thomas Krol, Patrick Roest, Marcel Bosker, Sven Kramer 5000 meter Patrick Roest, Jorrit Bergsma, Sven Kramer, Marcel Bosker, Douwe de Vries 10.000 meter Patrick Roest, Jorrit Bergsma, Douwe de Vries, Marcel Bosker, Mar- win Talsma VROUWEN 500 meter: Jorien ter Mors, Sanneke de Nee- ling, Michelle de Jong, Jutta Leerdam, Dione Voskamp 1000 meter Jorien ter Mors, Ireen Wüst, Letitia de Jong, Jutta Leerdam, Antoinette de Jong 1500 meter Jorien ter Mors, Antoinette de Jong, Ireen Wüst, Melissa Wijfje, Reina Anema 3000 meter Esmee Visser, Antoinette de Jong, Carlijn Achtereekte, Reina Anema, Melissa Wijfje 5000 meter Esmee Visser, Reina Anema, Carlijn Achtereekte, Antoinette de Jong, Irene Schouten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34