22 MEDIA CULTUUR VINCENT LUISTERT RADIO URBANUS Hij stak midden jaren 70 als Urbanus van Anus de Vlaams-Nederlandse grens over. Nu, ruim veertig jaar later, reist komiek Urbain Servranckx weer langs de Hollandse theaters. ,,Ik zou een lafaard zijn als ik nu ineens stop me grappen over joden, vrouwen en moslims.'' Quote van de dag Mijn stem voelt nog een beetje trillerig, dus ik moet voorzichtig zijn MUZIEK Goud voor Krezip Het is lijden, afzien, een mentale pijniging die kan leiden tot een ernstige ondermij ning van het bij sommigen al niet floris sante zelfbeeld. Het maken van het Groot Dictee der Nederlandse Taal is geen sinecure. Het is, recht voor zijn raap, een klotewerkje, edoch van zeer grote importantie, daar het correct kunnen spellen van onze taal een basisvaardigheid is die maar al te vaak veronachtzaamd wordt. schermreparateur of cupcakedesigner, beamer- installateur of pannenkoekenbakker, iedereen zal beamen dat spellingsverloochening de dood in de pot is voor onze communale waarden. Toch be sloot ik jongstleden zaterdag, toen het radiodictee een aanvang nam, mijn al zo geplaagde humeur niet op de proef te stellen en mij te beperken tot het aanhoren van de door Wim Daniëls met een ongetwijfeld sardonische grijns om de Noord Brabantse lippen geconcipieerde instinkers en taalboobytraps. Het was voorwaar een genoegen om zo, passief als een acnepuber, prinsheerlijk hangend in mijn chaise longue, de zelfkwellerij via de radio tot mij te horen komen. Het zuchten om streepjeskwes ties en duizend-en-een andere letterdilemma's was te Zutphen, alwaar de masochistische lingu ïstische marteling plaatsvond, niet van de lucht. Ex-Tweede Kamervoorzitter Gerdi Verbeet dic teerde onverbiddelijk en met vaste stem de door menigeen als horrorfrasen bestempelde pennen vruchten van de uit Aarle-Rixtel afkomstige taal kundige bard. Portretprijs uitgereikt In de leespauzes peilde de gelauwerde radio maker Frits Spits, die inmiddels al vier decennia lang de ether verrijkt met zijn immer montere tone of voice, de stemming onder de prominen ten, zelfs minister Van Engelshoven gaf acte de présence. Spellen, moest ze toegeven, is in het on derwijs van heden ten dage geen topprioriteit, laat staan Chefsache. Ook de niet-prominenten maakten gewag van hun niet-aflatende twijfel over de schrijfwijze van begrippen als vollegrond- teelt, gewasbesproeiing en mond-en-klauwzeer. Ze weifelden en dubden. Was het nou rood en zwartbont, rood- en -zwartbont of rood- en zwartbont? Sommigen werden horendol en ver lieten gedesillusioneerd de Hanzestad, anderen berustten mismoedig in het feit dat ze zonder spellingchecker zo beperkt waren als een boer zonder stikstofrechten. Schrijver dezes intussen kneep zijn handen dicht, hij was de enige die nul fouten had. Of hij die score ook met dit columnpje bereikt, dat is nog maar de vraag. Arno Gelder Hoe spreken we hem eigenlijk aan? Ur banus? De heer Van Anus wellicht? Meneer Servranckx misschien? Hij is tenslotte 70 jaar. Of amicaal Urbain? „Wat u wilt", zegt hij. „U mag me ook prins Laurent noemen. Maar Van Anus - dat is niet meer, hè? Toen ik succes kreeg in Nederland liet ik op advies van Drs. P die achternaam weg. Daar trek je alleen maar hooli gans en carnavalsgasten mee. „Hij kwam destijds kijken in Am sterdam. Een komiek die grappen maakte over een kapotte fiets en een zieke hond, dat was nieuw. Bij u was het in de jaren 70 en 80 nogal geënga geerd. Hij vond het heerlijk dat het niet over politiek ging." Urbain Servranckx reist met zijn nieuwe show Lij kner ge sop (tip: lees de woorden achter elkaar door) deze maanden door Nederland. Bijna veertig jaar nadat hij de Belgisch Nederlandse grens overstak en hier te lande als exotisch- Vlaamse curiositeit juichend werd binnengehaald. Inmiddels zijn Belgen kind aan huis in Nederland ('Philippe Geubbels heeft de fakkel overgenomen, hè?'), maar Urbanus geldt nog immer als dé repre sentant van de cabaret stroming die haar suc ces ontleent aan absur disme, sullige naïviteit, onbenul en kolossale flauwiteit. In ons land trad hij vanaf midden jaren 70 op - liedjes als Madam men met een bontjas en Bakske vol met stro werden heuse hits. In het katholieke België lag die laatste single gevoelig, maar daar trokken Urbanus en zijn fans zich niks van aan. Hij kreeg in zijn jeugd zijn deel van 'godsdienst gebaseerd op angst.' „Ik heb een keer een hostie uit mijn mond genomen en dus aangeraakt. Verboden! God zou mij straffen, mijn mond zou tot in de eeuwigheid bloe den. Maar er gebeurde niks. Ik nam telkens die hosties stiekem uit mijn mond en maakte er een munt van om mee te flip peren. Die bleef helaas plak ken in de machine. De café baas woedend, natuurlijk." In zijn boerderij te Tollembeek in het schone Pajottenland, een groene streek in Vlaams-Brabant, is Urbanus thuis tussen paarden ('Mijn grasmachientjes, ze zijn twin tig jaar niet bereden'), hond en kippen. In de jaren 80 en 90 was de plek een bede- Krezip heeft een gouden plaat gekregen voor het album Sweet High. Binnen een week na de re lease zijn er D maandag 4 november 2019 Of je nou mani- of pedicure bent, iPhone- KUNST Kunstenaars Scott Bartner en Mooniq Priem hebben de Nederlandse Portretprijs 2019 gewonnen. Bartner won met Tempête in de categorie 2D en Priem met Japans meisje (Little Ichiko) in de 3D-catego- rie. GO 1 20.000 exem plaren van de comebackplaat verkocht. De band kreeg de plaat op Radio 2 overhandigd. om te o\m*tevcMi Reageren? vincent@ad.nl Songfestivalwinnaar Duncan Laurence op Twitter. Hij doet het rustig aan na een virale luchtweginfectie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22