Koor blijft op toon met Wachet auf 20 ZEELAND Hoogleraar Jan Rotmans werkt mee aan project Standplaats Zeeland Een egeltje in De Mikke. foto lex de meester Net als zijn voorgangers in het pro ject Standplaats Zeeland is Rot mans niet de eerste de beste. De hoogleraar transities en transitie- management aan de Erasmus Uni versiteit heeft een stapel boeken op zijn naam, onder meer over kli maatverandering en duurzame ontwikkeling, en hij is (mede)op- richter van aan zijn vakgebied geli eerde organisaties als ICIS, Ur- genda, DRIFT, Nederland Kantelt en Zorgeloos. ,,Een aantal van mijn boeken heb ik in Zeeland geschreven", vertelt Rotmans. „Vanwege de rust en de stilte. Ik heb heel wat zomers door gebracht in Burgh-Haamstede, waar ik tien jaar een vakantiehuisje heb gehad. Mijn hart zei meteen ja, toen ik het verzoek kreeg om mee te werken aan Standplaats Zeeland, maar mijn hoofd twijfelde, want het is een hele puzzel om in mijn agenda twee hele dagen vrij te ma ken." Toch is het gelukt. De samenleving zoals we die kennen, loopt tegen zijn grenzen aan, betoogt Rotmans. ,,Dat dwingt ons na te denken over een nieuwe, duurzame economie." Kernwoor den daarin zijn energie, klimaat, water en ruimte, zaken die in Zee land allemaal samenkomen. De provincie kan hét voorbeeld zijn van de kant die het op moet met Nederland. Rotmans: ,,Als het er gens kan, is het hier." Scepsis Volgens het provinciebestuur loopt Zeeland voorop in de overgang naar duurzaamheid, maar Rotmans is daar nog niet van overtuigd. ,,Dat kom ik dan graag bekijken. Het doet me deugd dat te horen, maar ik hoop dat het niet blijft bij praten en overleggen. Ik zal de cijfers er eens op naslaan." Zijn scepsis schuilt in een advies dat hij vijftien jaar geleden heeft opgesteld met een groep koplopers in de provincie. Om het goede te behouden, moet Zeeland verande ren, was zijn conclusie. Rotmans wees destijds al op de zeespiegel- Ik wil de wereld graag duurzamer maken stijging en de dreigende gevolgen voor de landbouw, het belang van een overstap naar zilte teelten, de leegloop door het vertrek van jon geren, de vergrijzing, de kwetsbaar heid van de toeristische sector en het eilanddenken. ,,Zeeland was behoorlijk kwetsbaar. Ik ben be nieuwd of de provincie de laatste vijftien jaar minder kwetsbaar is geworden. In mijn optiek niet." Rotmans gaat twee dagen lang goed luisteren. En daar blijft het niet bij. ,,Ik heb beloofd mijn indrukken in de vorm van een essay op papier te zetten. Kort en bondig. Ik ga mijn analyse van vijftien jaar geleden vergelijken met de situatie van nu. Als ik de aandachtspunten zo con creet mogelijk op een rijtje heb ge zet, ben ik ook bereid daar in de toe komst mijn schouders onder te zet ten. Ik wil de wereld graag duurza mer maken. Ook Zeeland. Die handschoen heb ik opgepakt." Het gebouw van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland is Rot- mans' uitvalsbasis. Morgenochtend om 10.00 uur is daar een Klokhuis Meet Up met scholieren uit groep 8 en morgenavond om 19.30 uur een openbaar toegankelijke Tegenlicht Meet Up met als motto Waterlan ders. Verder is hij onder meer te gast bij het Watersnoodmuseum, de HZ, De Economic Board Zeeland en landbouwcoöperatie CZAV. Louwerse is dolgelukkig. ,,We hadden dit nooit verwacht. Stie kem hoopten we met dit artikel in de PZC een stuk of tien geschikte egeltuinen te vinden. Nu heb ik al zo'n vijfentwintig gesloten egel- tuinen op de lijst met opvanghui zen kunnen zetten. En ik heb nog niet eens de tijd gehad om alle re acties door te nemen. Het gewone werk in het asiel gaat tenslotte ook door." Gesloten egeltuinen zijn be doeld voor tijdelijke opvang. De 'leenegeltjes' kunnen daar onder toeziend oog van hun 'pleegouder' aansterken en de winterslaap in gaan. Daarna gaan ze weer terug naar de natuur (of tuin van her komst). Territoriumdieren Tot vreugde van Louwerse zijn er ook adressen aangemeld waar egels in de toekomst uitgezet kun nen worden om weer een 'wild' bestaan te gaan leven. ,,Dan heb je het over heel grote tuinen of men sen met een paar hectare grond te gen een bos of bij een buitenplaats. Als egels niet naar de plek terug kunnen waar ze vandaan komen, is zoiets een goed alternatief. We hebben elk jaar wel een paar egels waarvoor we zo'n terrein zoeken. Egels zijn territoriumdieren; die kun je niet in een ander zijn gebied neerzetten." Gesloten egeltuinen moeten aan een aantal voorwaarden vol doen. ,,Lang niet iedereen had dat goed begrepen", zegt Louwerse. ,,Ik heb dus een aantal mensen moeten teleurstellen. Helaas re ageerde niet iedereen daar even goed op. Terwijl het toch duide lijk in het artikel stond. We heb ben besloten iedereen alvast een standaard mailtje terug te sturen waarin nog eens duidelijk uitge legd staat wat de eisen zijn voor een gesloten egeltuin. Die moet dus echt hermetisch afgesloten zijn en niet al te groot zijn zodat je het egeltje in de gaten kunt houden. De egel moet een ge schikte slaapplaats hebben en elke dag voer krijgen." Omdat er veel naar gevraagd werd, is ook een bouwtekening van een egel huis bijgesloten. Louwerse schat nog zeker drie weken nodig te hebben om alle mails zorgvuldig te lezen en be antwoorden. ,,Ik wil dus iedereen alvast heel hartelijk bedanken voor het aanmelden. Wij zijn er enorm mee geholpen en de egels ook." In de basiliek van Hulst zorgde het Zeeuws Vocaal Ensemble (ZVE) zaterdag voor een uur serene rust en prachtige muziek. Het programma ademde de sfeer van Allerzielen. De wer ken zijn met zorg uitgekozen. Een zeldzaam mooie afwisse ling van vocale- en instrumen tale composities uit verschil lende stijlperioden en span nende confrontaties van mo derne koorwerken met motet ten uit de barokperiode. Meer dan goed koor Het Zeeuws Vocaal Ensemble wil een koor zijn van topniveau in de amateurkoorwereld. Dat visitekaartje verdient het en semble ook. De keuze voor een minder bekend repertoire, de durf om intens moeilijke wer ken in te studeren en dan ook nog eens goed te vertolken, is het bewijs dat het ZVE een meer dan goed koor is. Dat is ook mede dankzij de keuze voor jong bloed (vooral) bij de sopra nen, waardoor de koorklank mooi, slank en egaal blijft. In de a capella-werken, zonder de in strumentale ondersteuning, blijft het koor volledig op toon. Dat is uitzonderlijk. Neem daar bij de aandacht voor nuances en details, de soms onverwachte dynamische momenten, de prachtige openbloeiende tonen, de goede balans en daarbo venop de zichtbare liefde voor de muziek en het plezier in het uitvoeren ervan: alle ingrediën- ten om een publiek te overtui gen zijn aanwezig. Het ZVE gaf meteen in het eerste werk voor twee koren van Schütz zijn visitekaartje af. Zuiver en volledig in balans. Di rigent Patrick van der Linden is een perfecte loods. Hij dirigeert strak en geeft alles aan. Geen detail blijft onderbelicht. Dat bleek ook uit het vijfstemmige Wachet auf van 20e-eeuwse Het ZVE gaf meteen in het eerste werk voor twee koren van Schütz zijn visitekaartje af Distler. A capella gezongen met enkele mooie solopassages. Aangenaam waren ook de in strumentale intermezzi Preludio van Zamboni en Adagio en Sara bande van Pittoni, twee barok- werken vol elegantie gespeeld door Harjo Neutkens (theorbe) en Gerben Budding (kistorgel). Patrick van der Linden diri geerde de motetten van Vogel accuraat en precies, maar tij dens het motet Komm, Jesu komm van J.S. Bach was hij dui delijk helemaal in zijn element. Door zijn dynamische aanpak swingde deze muziek. Na twee 20e-eeuwse, razend moeilijke, composities, was dit motet voor twee koren een gedroomd slot. Wachet Auf Koorconcert. Door Zeeuws Vocaal Ensemble o.l.v. Patrick van der Linden in de basiliek in Hulst. maandag 4 november 2019 'Zeeland is behoorlijk kwetsbaar' Zeeland is zijn favoriete provin cie, maar hij verblijft er minder vaak dan voorheen. Vandaag en morgen is professor Jan Rot mans terug in de provincie die hij vijftien jaar geleden al op het spoor van duurzaamheid pro beerde te zetten. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Jan Rotmans. foto drift - Jan Rotmans, hoogleraar transities en transitiemanagement Egelpleegouders melden zich massaal Meer dan vierhonderd mensen reageerden op de oproep van Coby Louwerse van Vogel- en Egelasiel De Mikke, die opvan- gadressen voor egeltjes zocht. ,,En ik had er vanmorgen weer een stuk of vijf!" Ondine van der Vleuten Vlissingen Bouwtekening voor een egelhuisje. illustratie de mikke Jeanette Vergouwen RECENSIE 4OCJ0; turmeL aflAsra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20