Oppositie wil uitstel besluit over Trekdijk WALCHEREN 19 maandag 4 november 2019 HERDENKING RUSHING TO FLUSHING De Brit John Colin Forfar is geroerd en diep onder de indruk, zaterdag in Dishoek. Zojuist is onder grote belangstelling het nieuwe monument voor de gevallenen van het 47th Royal Marines Commando ingewijd bovenop de overgang Kaapduinen. Claudia Sondervan Dishoek Nu luistert Forfar naar de Royal Marines Band op het plein in Dishoek, vlak bij de straat die naar zijn va der is vernoemd: kapitein John O. Forfar. Hij is voor het eerst in het gebied dat zijn vader als lid van het 47th hielp bevrijden en waar die geregeld naar terugkeerde tot hij in 2013, 96 jaar oud, overleed. Kapitein John Oldroyd Forfar trok als medisch officier mee met de driedaagse opmars van de geal lieerde troepen van het landings strand bij Westkapelle naar Vlis- singen, onderweg de Duitse be zetters oprollend. Forfar: ,,Het is verbazingwek kend hoe sterk mensen hier besef fen wat de troepen moeten heb ben meegemaakt. Veel sterker dan ik elders in Nederland ben tegen gekomen. Voor de Duitse troepen moet het helemaal zwaar zijn ge weest, ze wisten dat ze gingen ver liezen. Maar in Duitsland bijvoor beeld merkte ik dat mensen daar niet bij hebben stilgestaan." Forfar (,,begin 60") uit Oxford loopt zaterdag met zijn oudere broer David (,,begin 70") uit Edin burgh de tocht Rushing to Flus hing, een zeventien kilometer Het nieuwe monument voor de gevallenen van het 46th Royal Marine Commando bij Dishoek. foto lex de meester lange wandeling van het Polder huis in Westkapelle naar het lan dingsmonument Uncle Beach in Vlissingen, langs de route die de mannen van 47th volgden. De tocht begon tegen 08.00 uur in be roerd weer. Rottig uniform Tegen de tijd dat de groep van veertig familieleden van de com mando's van toen, oud-comman do's, veteranen en belangstellen den in Dishoek komen voor de in wijding van het monument op het duin, schijnt de zon. ,,Het is moei lijk voor te stellen hoe het in 1944 was, nu het er hier zo uitziet", wijst hij op de terrassen en vakan tieverblijven. ,,Drie dagen misère, dood en vernietiging. Drijfnat in een rottig uniform. Voor ons is het een paar uur in goede wandelkle- ding." Zoon Forfar, net als zijn vader een arts, herkende plaatsen uit het boek dat zijn vader in 2001 publi ceerde over de Geallieerde aanval op de Duitse bezetter: From Omaha to the Scheldt: The Story of 47 Royal Marine Commando. De hospitaalbunker, natuurlijk. ,,De Whisky 11 bunker. En er is een pla quette met mijn vaders foto!", ver baast hij zich. Vader Forfar ver telde vroeger nooit over zijn erva ringen. ,,Pas later, toen hij onder zoek deed voor zijn boek. Mijn va der vond dat geneeskunde de grenzen van vijandschap over steeg. Hij was zich zeer bewust dat hij bevoorrecht werd behandeld in zijn eenheid, omdat hij nogal eens nodig mocht zijn. Later sprak hij vooral over de menselijke ontmoe tingen, ook met Duitse militairen in nood. En over de angst en psy chische trauma's bij soldaten." Kwestie van geluk Forfar knikt naar het nieuwe mo nument op het duin voor de geval len commando's dat even tevoren met veel decorum, gebed en kran sen in het bijzijn van vele nabe staanden, veteranen en dienende collega's is onthuld. ,,Wat mij uit alle verhalen dui delijk is geworden, is dat leven of dood maar a matter of luck, een kwestie van geluk is. Als die kogel vliegt, kan een centimeter het ver schil maken." - John Colin Forfar, zoon van kapitein John Oldroyd Forfar Mijn vader vond dat geneeskunde de grenzen van vijandschap oversteeg MIDDELBURG Het raadsbesluit over de toekomst van de Trekdijk in Nieuw- en Sint-Joosland moet uit gesteld worden. Dat willen vijf op positie-fracties in de Middelburgse raad. Ze vragen hun mede-raadsle den om steun. De raad heeft meer informatie no dig van het college om te besluiten hoe het Trekdijkterrein wordt ge bruikt, vinden D66, Christenunie, PvdA, SP en GroenLinks. Ze willen dat een onafhankelijke deskundige de financiële onderbouwing contro leert die het college geeft bij de ver schillende mogelijkheden die het college geeft. De fracties denken dat zo'n toets in korte tijd te maken is. Bovendien komt de Provincie binnenkort met een rapport over de behoefte aan regionale bedrijventer reinen. Ze willen dat het raadsvoor stel pas behandeld wordt als nader onderzoek is gedaan. Komende maandag buigt de raadscommissie Ruimte zich over de varianten die het college heeft opgesteld voor het terrein naast Nieuw- en Sint-Joosland. De Werk groep Trekdijk geeft die avond een presentatie over hun tegenvoorstel voor invulling van dat gebied. De dorpsvereniging en inwoners ver zetten zich tegen de variant die het college voorstaat en waarin het over grote deel van het terrein bedrijfs vestiging toestaat die de omgeving kan belasten. AAGTEKERKE Regenvla gen of niet: 'Ik vier de vrij heid!' stond geschreven op de jongensfiets. Tientallen kinderen eerden de bevrij ders van 75 jaar geleden za terdagochtend met een op tocht van versierde fietsen en kunstig tot jeeps en tanks omgebouwde skelters. Onder hen chauffeur Huib Wonder- gem met Jesse en Liselotte Wondergem als passagiers (foto). Aagtekerke herdacht twee dagen lang de oorlog. Vrijdag bij het herdenkings monument aan het Kalfs- hoeksepad, waar een ge denksteen werd onthuld met namen van vier door oorlogs geweld gestorven dorpsge noten. foto lex de meester Monument voor drie dagen misère

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19