Huis Jumelet weer bekogeld met eieren ZEELAND 17 mijn man gezegd: 'Kom, laten we daar eens een boodschapje doen. Lieske, dat vrouwtje dat drie keer per dag op haar fiets naar het graf van haar overleden man gaat, heb ik vaak voorbij zien fietsen. De vol gende keer dat ik haar zie, wil ik toch iets zeggen. Gewoon, hallo! Dus dat roept het ook op. Er komen nog een paar afleveringen en daar kijk ik best naar uit. Ook omdat het allemaal beelden uit de buurt zijn. Je zit zo van: hé, dat ken ik! O, dat is daar!" Televisieberoemdheid Bij Schillemans Zonen, 'de klein ste kruidenier van het Land van Hulst', staat Schillemans senior achter de kassa. Zoon Albert vindt zijn nieuwe status als televisiebe roemdheid prachtig, geeft August aan. ,,Het heeft ook voor aanloop gezorgd. Nieuwe gezichten. Weke lijks zo'n tien a vijftien die van bui ten komen", zegt hij tevreden. ,,Dan zeggen ze: 'Wij hebben deze winkel op tv gezien!' Ach, we blij ven er heel gewoon onder." Hulst had wel wat sportiever en mooier kunnen worden neergezet, vindt hij. Daar komt een vaste klant bin- nen: Annie Bertram-Lafarre. ,,Hee, meske van de Graauw!", begroet hij haar. Annie terug: ,,Ik heb jullie op televisie gezien!" Bij het grote winkelcentrum is de bloemenwinkel van Ismael gevestigd, die in de serie aankondigt een nieuwe weg in te slaan: hij wil positiviteitsgoeroe worden. Voor de deur van de winkel staat een groepje Hulstenaren te kletsen. Jawel, ook over de serie. De buitenwacht zal wel denken dat heel Hulst bevolkt is door aparte figuren, want die hebben ze er wel speciaal op uitgezocht. ,,Maar ja, die moeten ze wel hebben, anders kijkt er nie mand", zegt een van de vrouwen. Ook Kringloopwinkel Zeeuws- Vlaanderen komt in de serie voor bij: ,,Heel even maar, hoor", relati veert eigenaresse Paulette Oremus. ,,In het eind van de tweede afleve ring en het begin van de derde. Ex tra klandizie levert dat op, jazeker. Het is voor Hulst wel een happe ning. Je merkt dat bijna iedereen kijkt. Ik vind de serie heel grappig. Er zijn mensen die het negatief vin den dat er zo weinig jonge mensen in te zien zijn. Die zeggen: er ko men alleen typische mensen in voor. Nou, gewone mensen heb je genoeg, natuurlijk zoeken ze typi sche mensen!" Haar partner Jos van Star- renburg (foto): „Het is niet typisch Hulst, maar het zijn typetjes van Hulst." Kijken naar je eigen omge ving door de ogen van buitenstaanders, dat vindt hij ook leuk aan de serie. Over het En gels van Ummethum: „Le gendarisch! Daar hoor je iedereen over. Weet je: het is een kwaliteit van Nederlanders dat ze weinig schaamte hebben om een andere taal te spreken. Ze gaan er blind in, al kennen ze maar zes woorden over de grens, ze proberen het. Zou een Fransman nooit doen. Die zou gewoon niks zeggen." De aandacht voor Hulst roept bij mensen van daarbuiten nog iets anders op: een lichte jaloezie. De programmamakers hadden ook wel wat aandacht kunnen geven aan Nieuw-Namen, aan Clinge, aan Kloosterzande en omstreken, zegt een oudere dame verongelijkt. Bijna vier jaar geleden was de aan leiding duidelijk. Jumelet had voorgesteld Syrische vluchtelingen op te vangen in voormalig zorgcen- Ook al ben je het niet met elkaar eens; met een goed gesprek bereik je veel meer dan met zoiets." Sinds de gebeurtenissen in januari 2016 hangt er een camera aan de gevel. ,,We moeten de beelden nog uitle zen." Vervelend Jumelet noemt het incident van za terdag vervelend, maar hij heeft er niet wakker van gelegen. ,,Het was echt een heel harde explosie, dus op het moment zelf schrik je je we zenloos." Hij is wel tot middernacht bezig geweest met schoonmaken. ,,Van de vorige keer wist ik hoe moeilijk het is om die troep eraf te krijgen, dus heb ik het nu maar meteen ge daan." trum Vredelust in Yerseke. Zijn vrouw Anneke was een handteke ningenactie begonnen. Op een dreigbriefje dat destijds werd be zorgd stond: 'Yerseke zegt NEE te gen AZC. Deze keer zijn het nog ei eren. Stop met handtekeningenac ties'. Aangifte Jumelet heeft geen flauw idee waar hij deze keer de intimidaties aan te danken heeft. ,,Ik kan me niet her inneren dat we de laatste tijd onze nek hebben uitgestoken voor asiel zoekers. Ik vind het heel vreemd en heb geen idee wat er nu achter zit." Het echtpaar heeft aangifte gedaan. ,,En we nodigen de daders uit om op de koffie te komen. Dan kunnen ze eens vertellen wat er dwars zit. maandag 4 november 2019 'Daar word ik vrolijk van' l/'iDSEl Ambachtelijk Yentl Morel en haar neef Maarten de Ridder openden deze week Alles Lokaal, precies tegenover de kruidenierswinkel van Schillemans Zonen. M August Schillemans (links) en Annie Bertram-Lafarre in de kleinste supermarkt van Zeeland. fotos camile schelstraete M De met ei- De woning van ChristenUnie eren beko- raadslid Andries Jumelet uit gelde ramen Yerseke is zaterdagavond beko- van raadslid geld met eieren en zwaar vuur- Andries Jume- werk. ,,Het was weer hetzelfde let uit Yerseke. gedoe als een paar jaar terug. privéfoto jumelet Een aantal eieren is tegen het raam gegooid en er kwam een heel harde knal achteraan. Ik denk dat ze een zware strijker tegen de muur hebben gegooid, de stukjes steen lagen op straat." Joeri Wisse Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17