toch zeer gewild Niet zo knuffelig, Interpolis: Aantal inbraken stijgt in de wintermaanden m m Vogel- en egelopvang De Mikke in Middelburg is aangenaam verrast door het grote aantal reacties op de oproep voor opvangadressen voor egels. Dik vierhonderd mensen willen zo'n speldenkussen wel een plekje geven. Zo simpel is dat overigens niet, want egels zijn territoriumdieren. Zet een andere egel in zijn gebied en het is hommeles Dat concludeert verzekeraar Inter polis aan de hand van de Inbraak Barometer die zij afgelopen zomer heeft gelanceerd. Deze brengt per buurt het risico op inbraak in kaart. Dat gebeurt op basis van inbraakcij- fers van de politie, gecombineerd met gegevens over de buurt. Volgens Interpolis is de winter tijd 'het hoogseizoen voor inbre kers'. ,,Het weekend dat de klok weer een uur terug gaat, is voor hen vaak het startsein om weer aan de slag te gaan", zegt Joost van Bu- chem van Interpolis. Dat is terug te zien in de inbraak- cijfers. ,,Er is een jaarlijkse golfbe weging, die rond de herfstvakantie begint. Vanaf dat moment zie je een duidelijke stijging van het aantal inbraken tot de kerstperiode, met een climax tijdens oud en nieuw." Landelijk ligt het aantal inbraken in december gemiddeld 72 procent hoger dan in september. In Zeeland is de toename volgens Interpolis zelfs het hoogst van het land: ruim een verdubbeling. Ook Drenthe en Limburg kennen een duidelijke winterpiek. De toename van het aantal inbraken in de donkere da gen is het kleinst in Zuid- en Noord-Holland. Ook daar gaat het nog altijd om respectievelijk 62 en 66 procent meer inbraken dan in september. Extra alert Volgens de InbraakBarometer, die iedereen kan raadplegen, is de in braakkans deze week het hoogst in het noordelijke deel van Vlissingen, gevolgd door het centrum van Goes en de Middelburgse wijken Dau- wendaele en Mortiere. Ook onder meer in Oostburg, Axel en Zierik- zee moeten inwoners volgens In terpolis extra alert zijn. Het totaal aantal inbraken neemt al jaren gestaag af. In 2012 noteerde de politie landelijk 91.590 keren on- gewenst bezoek. Dat was vorig jaar gedaald tot bijna 43.000. Dat komt nog altijd neer op 117 inbraken per dag. Het weekend dat de klok een uur terug gaat, is voor hen vaak het startsein om weer aan de slag te gaan In Zeeland ging het vorig jaar om 541 gevallen. In de zomerperiode houden de inbrekers zich hier vaak rustiger dan in de rest van het land. Dat verklaart ook voor een deel de naar verhouding forse toename in de wintermaanden. In december 2013 piekte het aan tal Zeeuwse inbraken op 228. Sinds dien ligt het aantal gevallen in de laatste maand van het jaar rond de 100. Vorig jaar was een positieve uitschieter met 63. Dit jaar staat de teller, tot en met september, op 358 inbraken in Zee land. Vorig jaar waren dat er op het zelfde moment 408. Vooral in de gemeenten Vlissingen en Schou- wen-Duiveland zijn tot nu toe aan zienlijk minder inbraken. In Vlis- singen halveerde het aantal zelfs (van 68 naar 35), op Schouwen- Duiveland daalde het van 61 naar 38. Vooral de gemeenten Hulst en Tho- len waren juist meer in trek bij in brekers. It maandag 4 november 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO LEX DE MEESTER Hoogseizoen voor inbrekers De kans om het doelwit te wor den van inbrekers schiet de ko mende tijd omhoog. Het aantal inbraken verdubbelt doorgaans in de laatste maanden van het jaar. In Zeeland stijgt het zelfs harder dan in de rest van het land. Rolf Bosboom Vlissingen -Joost van Buchem, Interpolis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15