Stop als je klaar bent ECONOMIE 13 »Geen zwaarwegende redenen handhaving AAN HET WERK Enige tijd geleden brak ik op deze plek een lans voor een kortere werkweek. Op basis van onderzoek (waaruit blijkt dat mensen die minder uren werken gelukkiger zijn) stelde ik dat het allemaal wel wat minder mag met de uren die we maken. Er kwam een hoop commentaar. Sommige lezers leken te denken dat een paar uur minder in de week werken ons land regelrecht naar de knoppen zou helpen (dat is niet zo). En anderen vonden het juist een teken van arbeidslust om je het leplazarus te werken - iets om trots op te zijn. Er was ook terechte kritiek: is Nederland niet juist al kampioen parttime werken? Doen we het niet juist al heel goed als land als het gaat om de werk-privébalans? Dit klopt, zo bleek maar weer eens uit een recent onder zoek van de OESO. Het blijkt dat Nederland de allerbeste werk-privé- balans hebben ter we reld. In geen enkel land werd beter gebalan ceerd dan bij ons. Min der dan i procent van de Nederlanders werkt meer dan 50 uur per week, terwijl dat ge middelde in OESO-lan- den op 11 procent ligt. En daardoor hebben Nederlanders gemid deld meer tijd voor de andere activiteiten in hun leven. Heel goed voor ons, zou ik zeggen. niet dat het niet beter kan. Een gezonde balans tussen werk en privé gaat namelijk niet alleen over de hoeveelheid officiële uren die je maakt. Het gaat bijvoorbeeld ook over genoeg pauzes nemen (steeds minder) en over de hoeveelheid overuren die we maken (steeds meer). Gezond werken gaat ook over rust ne men wanneer het voor jou goed is, en niet pas wanneer de taak af is. En dat is in de praktijk lang niet zo makkelijk - bijvoorbeeld wanneer je toch echt dat ene mailtje nog moet sturen, of wanneer die klant van je eist dat je vandaag nog tijd voor hem maakt. Dan vereist het flink wat discipline om voor jezelf te kiezen. Het kan makkelijker. In een bedrijf in Haar lem hangen de bureaus van de medewerkers aan kabels. Om zes uur stipt worden ze om- hooggetakeld, waardoor computeren onmo gelijk wordt. Minder extreem kan ook: bij voorbeeld met het programma Time Out, dat je op een bepaalde tijd genadeloos uit je com puter logt om pauze te nemen - deadline of niet. We kunnen dan kampioen balanceren zijn, op tijd stoppen is net zo belangrijk: het is de enige manier waarop jij er de volgende dag weer met frisse moed tegenaan kunt. Gezond werken gaat ook over rust nemen wanneer het goed voor jou is VS: autotaks 'niet nodig' Britse groei vertraagd Staatssecretaris van Financiën Menno Snel zei onlangs dat de ver- mogensrendementsheffing op spaargeld pas op zijn vroegst in 2022 verder kan worden verlaagd. Eerder is niet mogelijk, omdat de aanpas sing in de voorlopige aanslag vol gens de staatssecretaris ruim vijf tien maanden duurt. En het kost de staat geld. Robert van der Jagt van de Ne derlandse Orde van Belastingadvi seurs vindt Snels tijdsargument 'kul'. Van der Jagt zegt dat de voor lopige aanslag heel eenvoudig kan worden gecorrigeerd. ,,Dat kost de Belastingdienst helemaal geen ex tra werk of mankracht'', zegt hij. ,,En anders kun je achteraf altijd corrigeren en mensen de te veel be taalde belasting teruggeven. Ik denk niet dat mensen daar bezwaar tegen hebben.'' Snel wil niet dat de aanpassing de staat geld kost. Hij wil de verlaging van de spaardersheffing daarom te gelijk invoeren met de verhoging van de heffing op beleggingen, die in 2022 ingaat. Van der Jagt is het daar niet mee eens. ,,De Hoge Raad heeft beslist dat de heffing in strijd is met Europees recht. Als wij door rood rijden, krijgen we een boete. Als de overheid een fout maakt, mag het ook geld kosten.'' Ultieme poging Kamerleden Helma Lodders (VVD) en Pieter Omtzigt (CDA) willen dat Snel een ultieme poging waagt om het nieuwe stelsel, waarbij geheven zal worden over gemiddeld rende ment op spaargeld, een jaar eerder in te voeren: dus niet in 2022, maar al in 2021. In dit nieuwe systeem be talen spaarders die tot 440.000 euro op de bank hebben staan, he lemaal geen belasting meer over hun spaargeld. Lodders: ,,Het duurt echt te lang voor we een nieuw stel sel hebben. Je zal maar als bakker, slager of bloemist je pensioen op je bankrekening hebben staan. Dan haal je dus geen rendement, maar moet je wel belasting betalen. Dat is hartstikke zorgelijk.'' Van der Jagt wijst op een ander gevaar. ,,In 2017 is de regeling aan gepast en worden spaarders minder zwaar belast. Maar nog steeds beta len ze meer belasting dan ze rende ment halen op hun spaarrekening. De kans is groot dat de Hoge Raad ook de regeling van na 2017 in strijd met het Europees recht vindt.'' Als de staat de regeling in stand houdt terwijl die in strijd is met Europees recht, staat de deur open voor scha declaims van gedupeerde beleg gers. En die zouden wel een kans rijk kunnen zijn. Die angst heerst ook bij de rege ringspartijen CDA en VVD. Vol gens Omtzigt zal Snel voor de jaren 2013 en 2014 nog wel kunnen be wijzen dat in die jaren het rende ment op spaargeld (nipt) boven de effectieve heffing van 1,2 procent (ofwel 30 procent belasting over 4 procent fictief rendement) uit kwam. Voor latere jaren ligt dat moeilijker, omdat de rente op spaargeld toen onder dat percen tage zakte. Volgens de regeringspartijen is de grote vraag of de staat wel mag doen wat die doet. ,,Volgens inter nationale verdragen zijn we dicht bij onteigenen gekomen'', aldus Omtzigt. Daarom willen de par tijen dat Snel nu alvast verkent hoe sterk de staat juridisch staat en niet afwacht. ,,Je kunt de ogen wel slui ten voor de gevolgen, maar mensen zullen het er niet bij laten zitten, en terecht'', stelt Lodders. maandag 4 november 2019 GO Dat het al goed gaat betekent natuurlijk Thijs Launspach is psycholoog en stressex pert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). WASHINGTON De hogere in voertarieven die de Verenigde Staten willen in stellen op auto's uit Europa en Japan, staan op de helling. Mi nister van Han del Wilbur Ross zei gisteren dat er 'goede ge sprekken' zijn gevoerd en dat tariefverhogin gen misschien niet nodig zijn. Eerder dreigde Trump met 25 procent straf- taks. LONDEN De Britse eco nomie groeit volgend jaar op het traagste ni veau in tien jaar tijd. Volgens marktonderzoe kers van EY Item Club komt de toename vol gend jaar uit op 1 procent. Bij een eerdere ra ming in juli werd nog een groei met 1,5 procent voorzien. De be langrijkste reden is de poli tieke onzeker heid in het VK. Het strand in het Noordoost- Braziliaanse Recife is vrijwel verlaten. Niemand baddert in zee, er zijn geen klanten voor de ijscoboer. Deelstaat Per- nambuco is in mineur en be reidt zich voor op een verloren seizoen. De oorzaak is 2500 ton ruwe olie, die gelekt is uit de Griekse tanker Bouboulina. De prut is aangespoeld op ruim 2200 kilometer kust. Daarbij zijn ook zeldzame die ren en kwetsbare mangrove besmeurd geraakt. foto afp Spaarder de klos van spaartaks VVD en CDA vinden dat de spaartaks al in 2021 moet wor den aangepast en niet in 2022. Volgens de coalitiepartijen zijn er geen zwaargwegende rede nen om spaarders 'een jaar lan ger op kosten te jagen'. Laurens Kok Peet Vogels Den Haag Staatssecretaris Menno Snel moet spoed maken. foto anp Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: minder werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13