9 Nog altijd kan ik me niet voorstellen dat hij heeft gedaan wat hij heeft gedaan. Dat hij met een mes is gaan steken Bijen doden Nederlander NS flexibeler bij sneeuw Leraar haalt gratis griepprik Allah voor alle omstandigheden.'' Als hij de afgelopen jaren weer even een hoofdrol krijgt, is het ook vaak vanwege zijn opvliegendheid. Zo kan hij het totaal niet vinden met huurmoordenaar Jesse R., wiens le venshouding niet te verenigen is met die van B. Als het in 2011 tot een con frontatie komt, schopt en slaat Mo hammed Jesse met ongekend fana tisme over de luchtplaats. B. zou de vechtpartij hebben voorbereid met bokslessen en voor de gelegenheid zelfs bergschoenen hebben aange trokken. Dan grijpt gevangenisperso neel in. Niet zelf, ze laten de zware en beresterke overvaller Erik Jan Q. op de luchtplaats. Die haalt de twee kemphanen uit elkaar, waarmee er ger wordt voorkomen. Ook in 2017 komt het tot een uit barsting. B. is woest omdat extreem rechtse terreurverdachten in de zelfde vleugel als vrouwelijke, islami tische terreurverdachten worden op gesloten. B. slaat uit protest het kleine keukentje op zijn afdeling kort en klein. Krijger Deze week wordt B.'s naam plots ook in de rechtbank afgestoft. De 27-ja- rige Pakistaan Junaid I., die een aan slag op Wilders zou hebben be raamd, heeft zichzelf in gesprekken een 'gazi' genoemd, een krijger die zijn doel heeft bereikt, net als B. Al vergeet Junaid even dat zijn doelwit Wilders het proces tegen zijn poten tiële moordenaar gelukkig springle vend bijwoont. Het verbond tussen de twee jihadis- ten blijkt ook al wankel. Op de afde ling waar B. en I. naast elkaar vastza ten kregen ze ruzie over het geloof, zo blijkt tijdens de rechtszaak. Het is een klein kringetje, op de strengst beveiligde afdeling van Nederland. Meestal verblijft B. daar in stilte. Journalisten die op 'zijn' afdeling worden rondgeleid, wordt gevraagd die rust vooral niet te verstoren: daar binnen zit B., werkend op zijn laptop, krijgen ze te horen. Meer niet. Als het over B. gaat, worden geen grapjes ge maakt. Deze week wordt wel duide lijk wat hij nu eigenlijk doet: schrij ven. Een medegevangene lekt een (handgeschreven) briefwisseling naar de media, waaruit blijkt dat B. een religieus boek wil publiceren. B. laat delen lezen, vol zware, wollige taal, die volgens de medegevangene soms moeilijk te volgen is. Hij onder tekent zijn brieven nog steeds met zijn strijdersnaam: Abu Zubair. Zelf wil B. niet ingaan op verzoe ken met de media te praten. Zijn fa milie heeft naar verluidt getracht het leven zonder B. op te pakken. Mo hammed is veel alleen, ook al is hij niet totaal geïsoleerd. Wel van de le den van 'zijn' Hofstadgroep: zij zijn inmiddels allemaal op vrije voeten. Sommigen zijn op de achtergrond nog actief in de jihadistische scene. Eén kameraad van toen, Ismail A., reisde zelf uit naar Syrië. Anderen kozen een nieuwe weg. Soumaya Sahla, die ook bij de groep betrokken was, viel van haar geloof. Zij werd een protegé van VVD-poli- ticus Frits Bolkestein en spreekt zich - op de achtergrond - uit tegen jiha- disme. Openlijker treedt Jason Wal ters naar buiten. Hij werd tot vijftien jaar cel veroordeeld, jaren die hij in het begin opvulde met het aanbid den van God. ,,Je hebt toch niets an ders te doen.'' Alleen: dat gaat verve len. Toen Walters zich daarom ook ging verdiepen in natuurkunde en fi losofie kwam dat moment waarop hij van zijn geloof viel. Voetnoot Maar B. zal zichzelf op zo'n manier nooit écht in spiegel aan kunnen kij ken, zeggen bronnen. Als hij aan zijn geloof zou gaan twijfelen, kan hij geen kant op, maar zit hij vast tussen de vier muren op die steriele afdeling die zijn thuis is. Misschien nog wel voor meerdere decennia. Een betrok kene: ,,Ik heb een tijd gedacht, er komt een moment dat je voor de spiegel staat en denkt: Mohammed, had dat allemaal niet anders gekund? Dat is ook wel moeilijk, want dan zeg je eigenlijk dat je je leven hebt ver gooid. Dus voor zover ik weet is dat moment nog niet gekomen.'' Zo zal B. vermoedelijk eindigen als een voetnoot in de geschiedenis. De oud-politieman die hem van vroeger kent en nu B.'s naam nooit meer hoort, denkt bij vlagen nog wel eens aan de jongen van toen. ,,Nog altijd kan ik me niet voorstellen dat hij heeft gedaan wat hij heeft gedaan. Dat hij met een mes is gaan steken. En nu is hij letterlijk uit beeld ver dwenen.'' 2004 lijkt voor tieners en jonge twintigers alweer een eeuw ge leden. ,,Deze zaak kent alleen maar verliezers.'' zaterdag 2 november 2019 GO - Oud-politieman die B. van vroeger kent SELOUS Een Nederlandse toerist is in Tanzania om het leven gekomen toen zijn reisgenootschap werd aangevallen door een zwerm agressieve bijen, die bekendstaan als killer bee. Een andere Nederlander ligt in levensbedreigende toestand in het ziekenhuis. Het incident gebeurde tij dens een picknick in het wildreservaat Selous Na tional Park. De twee maak ten deel uit van een groep van zo'n twintig Nederland se toeristen. De slachtof fers werden na de bijen- aanval met spoed naar een hulppost in de buurt ge bracht. Daar was echter te weinig antigif, waarna ze met een helikopter naar een ziekenhuis gingen. UTRECHT Als er plaatselijk sneeuwval wordt voor speld, hoeven er vanaf deze winter minder treinen uit te vallen. Dat komt door dat de NS het beleid voor regionale aanpassingen van de dienstregeling wij zigt. Voorheen moest zo'n besluit minimaal twaalf uur van tevoren worden geno men en gold dat voor een heel dagdeel. Voortaan be slist de NS uiterlijk vier uur van tevoren en geldt een minimale duur van twee uur. ,,Per saldo betekent dit dat we beter toegespitst zijn op de weersvoorspel lingen'', stelt een zegsman. AMSTERDAM Voor het tweede jaar op rij kunnen leerkrachten in Amsterdam een gratis griepprik krijgen. Onderwijswethouder Mar jolein Moorman wil zo de gevolgen van de griepgolf voor scholen beperken, zodat er minder leerlingen naar huis worden gestuurd. Het lerarentekort is in de hoofdstad een groot pro bleem. Aan het begin van dit schooljaar waren er 310 vacatures in het Amster damse onderwijs. Een griepgolf zet nog eens extra druk op de toch al krappe bezetting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9