El Love INHOUD VOORWOORD Geert Mak beseft dat hij geen tijd meer wil verklooien Elizabeth Gilbert zegt dat vrouwen moeten doen wat ze willen Dominique Prins moet zien te leven met Mrs P. Van de echte literatuurcritici mocht het niet, maar ik heb destijds erg genoten van het autobiografische boek Eten, bidden, bemin nen van de Amerikaanse Elizabeth Gilbert. Ik vond haar dapper in haar schaamteloze open hartigheid, intelligent, lichtvoetig en humoris tisch bovendien, en dat terwijl ze een buiten gewoon lastige fase in haar leven beschrijft. Ik bedoel: je zult maar 30 zijn, getrouwd, een ge weldig huis in New York hebben en een toffe baan, en jezelf desondanks op de been moeten houden met antidepressiva. Omdat je twijfelt aan de man in je leven, omdat je jezelf verwijt dat je maar niet gelukkig wordt in dat schitte rende appartement en het Spaans benauwd krijgt als je denkt aan de, volgens velen, logi sche volgende stap: kinderen krijgen. Ik was niet de enige die als een blok voor Elizabeth Gilbert viel. Haar boek werd uitge bracht in dertig talen en alleen in Nederland al verkocht ze bijna een half miljoen exemplaren. Ooit had ik het voorrecht haar te interviewen. Op de vraag waarom haar boek behalve in de Verenigde Staten juist ook in Nederland zo aansloeg, zei ze dat ze het idee had een Noord- Europese opvoeding te hebben gehad. ,,Mijn moeder is Zweeds en de boodschap die ik heb meegekregen is: je moet perfect zijn, niemand tegenwerken, je emoties verbergen, onafhanke lijk zijn en jezelf niet voor schut zetten door te laten zien dat je zwak bent.'' Ze dacht dat veel Nederlandse vrouwen daar iets in herkennen. „Schuld, schaamte en spijt; die thema's vallen hier in vruchtbare aarde." Ik zei dat ik haar bijzonder vond, maar dat is ze niet, vond ze. ,,D e vragen waarmee ik wor stel zijn geen andere dan de jouwe.'' Een verschil is wel dat zij al een levenlang tijd maakt om de juiste antwoorden te vinden en die zo aanstekelijk verwoordt dat haar aanhang er (onder meer op Face- book) moed uit put en dat de lezingen die ze ook in Neder land geeft steevast zijn uit verkocht. Onze Sandra Donker bezocht zo'n bijeenkomst en sprak met haar. All you need is love. Daar komt het ook dit keer op neer. 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Geert Mak 15 Fijn spul 16 Turks fruit 21 Noten kraken 22 Overal thuis 26 Elizabeth Gilbert 30 Monica 31 BV De Liefde 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Colofon Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Edith Andriesse, Monica Beek, Maus Bullhorst, Shody Careman, Daniël Cohen, Sandra Donker, Suzanne Eijgenraam, Ronald Giphart, Gijs Groenteman, Daan Heerma van Voss, Jeroen van der Horst, Joost Hoving, Pieter Hulst, Annemarie Kleywegt, Kluun, Rianne van der Molen, Jolan da van der Ploeg, Dominique Prins, Joost Prinsen, Egbert Jan Riethof, Marijn Scheeres, Peter Sierksma, Studio Ski, Pam van der Veen Reageren? magazine@dpgmedia.nl BFacebook @admagazine Vormgever Sasja Kooi- stra liet zich voor het omslag inspireren door Jan Vermeulens belet tering van Turks fruit. Anniek van den Brand ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 91