8 NIEUWS Mohammed B. vermoordde vandaag exact vijftien jaar geleden Theo van Gogh. Sinds die dag slijt hij in stilte zijn dagen, deels achter een laptop, altijd in een extra bewaakte gevangenis, waar hij een levenslange straf uitzit. Zijn naam klinkt nog zelden. TERRORIST VIJFTIEN JAAR NA DATO Het ouderlijk huis waarin Mohammed opgroeide, bestaat niet meer. Stadsver nieuwing heeft hier een compleet nieuwe straat uit de grond gestampt. Zelfs zijn huisnum mer is verdwenen - gek genoeg zijn hier alleen maar even nummers te vinden. En eigenlijk is het overal waar B. was zoals hier. In de moskee die hij als kind bezocht wordt zijn naam niet herkend. In de buurt waar hij op zichzelf ging wonen, worden deuren al dichtgesmeten voor ze een maal open zijn. Oud-politieman Hoessain, die B. kent van toen hij nog op vrije voeten was, zegt dat nergens meer over B. wordt gesproken. Dat terwijl zijn naam eind 2004 nog door iedereen werd genoemd, in ongeloof en afgrij zen. Mohammed B., dat was de jon geman die midden op straat cineast Theo van Gogh doodde, een brief op zijn lichaam spieste, een gruweldaad die zo on-Nederlands leek, maar toch hier kon gebeuren, gewoon in Am sterdam. Eén van de voornaamste le den van een terroristische organisa tie ook: de Hofstadgroep. De leden ervan krijgen hoge straf fen. B. de allerhoogste: levenslang. Soms is hij weer even in het nieuws, bijvoorbeeld door een brief die naar buiten kwam. In 2010 laat hij aan een moslimgroepering weten: hij heeft geen spijt. Om vervolgens weer te verdwijnen in de vergetelheid. Jiha- disme lijkt te zijn bestreden, verdwe nen ook. Maar dan, in 2013, steekt het gedach tegoed dat B. aanhangt ook in Neder land weer de kop op, gevoed door de oorlog in Syrië. Plots reizen jongeren uit om daar te gaan vechten. En daar is ook B. weer. Soms wordt hij open lijk verheerlijkt, verschijnt een af beelding van zijn gezicht op internet, omlijst door stralen, als ware het een aureool. Soms wordt er voor de ge vangenis in Vught gedemonstreerd voor zijn vrijlating. Zinnen uit de brief die B. op het lichaam van Van Gogh stak, weerklinken bij het over lijdensbericht van een Nederlandse jihadist in Syrië: 'Door kogels door boord, in bloed gedoopt, zoals ik had gehoopt'. Nieuwe gezichten Ook B. had willen sterven na zijn aanslag. Het is anders gegaan. Terwijl andere leden van de Hofstadgroep worden vrijgelaten, ziet B. nieuwe gezichten op de terreurafdeling (TA) van de gevangenis in Vught binnen komen. Azzedine C. bijvoorbeeld, een Hagenaar die bekend werd om zijn opruiende pro-IS-demonstraties in de Schilderswijk. Ze kunnen het met elkaar vinden. Ze schreven el kaar al brieven voordat Azzedine in de gevangenis belandde. Azzedine roept op B. vooral niet te vergeten, hem ook brieven te sturen. Bronnen vertellen dat B. inderdaad post ontvangt, niet alleen op de TA, maar ook in de Extra Beveiligde In richting (EBI), waar hij nu opnieuw zit, na er eerder ook een groot deel van zijn straf te hebben gesleten. Pas over tien jaar kan B. gratie vragen. Maar hoe doet een man dat, die het Nederlands rechtssysteem niet er kent en nooit van zijn gedachtegoed is afgestapt? De enkele bronnen die daarover kunnen vertellen, zeggen dat hij, pre cies zoals hij in 2010 in die brief stelde, écht nooit heeft laten zien aan die overtuiging te twijfelen. Het radi caliseringsproces dat enkele jaren voor zijn gruweldaad zijn intrede deed, heeft zijn werk gedaan. Dat terwijl niets er ooit op wees dat het zover zou komen. B. deed in het verleden een opleiding tot boekhou der, feestte als student nog op Gran Canaria, maar werd later woedend toen hij hoorde dat zijn zusje een vriend kreeg. Hij begroef zich in reli gie, bezocht huiskamerbijeenkom sten en raakte in de ban van de ideo logische vader van de Hofstadgroep, de altijd mysterieuze en nooit gegre pen Syriër Abu Khaled. En toen doodde hij Theo van Gogh. De twintiger van toen is nu 41, spe ler van een bijrol in het leven van de anderen die de afgelopen jaren met hem vast kwamen te zitten. Een ex- gevangene van de TA bijvoorbeeld, die een paar deuren verder vastzat, noemt B. eng, maar ook verrassend. ,,Ik kreeg ruzie met anderen over het geloof, maar Mohammed zei niet over mij te willen oordelen.'' Een andere terreurverdachte laat weten hoe sommige bewaarders zei den het goed met Mohammed te kunnen vinden, dat hij bovendien contact had met andere gedetineer den. „Wanneer hem werd gevraagd hoe het met hem ging, dankte hij zaterdag 2 november 2019 GO Het vergeten leven van Mohammed Cyril Rosman en Carla van der Wal Filmmaker en columnist Theo van Gogh werd in 2004 door Mohammed B. op straat doodgestoken. Rechtsonder het monument De Schreeuw, dat ter nagedachtenis aan zijn dood werd opgericht in Amsterdam. FOTO'S ANP, WILLEM TEN VELDHUYS/AP EN MARCO OKHUIZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8