t ypb O Ruimtelijk uitzicht Klusvrouw 'Geeffruit in de echte vorm, het kind leert de structuur beter kennen met partjes' Hieke Grootendorst 11 n Hoeveel eet een kind als avondeten? Gemiddeld genomen zou een kind van i tot en met 8 jaar dagelijks 50 gram aan vlees, vleeswaren, vis of goede vleesvervangers moeten eten, stelt het Voedingscentrum. Aan groenten zouden kinderen van 1 tot en met 3 jaar ongeveer 50 tot 100 gram moeten binnenkrijgen en kin deren van 4 tot en met 8 jaar onge veer 100 tot 150 gram. Kinderen van 1 tot en met 8 jaar zouden dagelijks ongeveer anderhalf stuks fruit moe ten eten. Hoe pak je de kleine voedselweigeraar aan? Dat is een probleem van alle tijden. Het advies van vroeger geldt nog steeds. Dring niet op, maar bied gewoon aan. ,,Blijf dat doen, tot zeker tien keer toe'', zegt De Wild. ,,Laat het kind wennen aan het smaakpalet van verschillende groenten.'' »Mag babyvoeding pittig van smaak zijn? Als de milde kruiden er goed in gaan, kun je een iets pittiger assorti ment proberen. Pas op met kerrie, paprikapoeder en peper. »Zijn tussendoortjes echt zo slecht? In het babyschap van de super markt vind je biologische krokante snacks met fruitsmaak, zoals 'snoep sterren' van banaan, biet en aardbei. Kleintjes: ,,Je hoeft van eten geen sprookje te maken. Wat is er mis met een stuk appel?'' De Wild: ,,Een snoepster kan wel voor een keertje, maar nog beter is om echte banaan, aardbei of biet aan te bieden. Kant en-klare tussendoortjes bevatten vaak te veel zout. De nieren van kin deren zijn nog in ontwikkeling, die kunnen dat niet aan. Een gewoon soepstengeltje voldoet ook.'' Is zelf gekookt altijd beter dan een potje? In potjes zitten vaak combinaties van groente. De Wild: ,,Maak liever papjes van één soort, dan went het kind aan de smaak.'' Kleintjes: ,,Je kunt je afvragen wat beter is: groente die te lang in de koelkast ligt en vervolgens is kapot gekookt, of de inhoud van een blik sperziebonen opwarmen. Waarschijnlijk is het laatste gezonder.'' Wanneer introduceer je vlees? Als je kind zes maanden is, is het vol gens het Voedingscentrum tijd om vlees of vis bij zijn groentehapje te presenteren omdat dan de ijzervoor- raden van het kind uitgeput raken. Elke dag vlees op tafel is niet noodza kelijk, zegt Kleintjes. ,,De mensen in mijn praktijk eten uiteindelijk meer groente, minder vlees en minder zui vel, maar wel meer vezels. De ijzer- voorraden van moeder en kind zijn doorgaans perfect.'' »En als ik mijn kind vegetarisch wil opvoeden? Er zijn veel vervangende eiwitrijke opties verkrijgbaar: ei, tempé, tofu en peulvruchten, of neem een vegeta risch product waaraan ijzer, vitamine B1 en/of B12 is toegevoegd. Let op, want vleesvervangers kunnen veel zout bevatten. Vette vis is een goed alternatief voor vlees. »Mag mijn baby veganistisch eten? „Veganistisch eten is niet aan te bevelen voor kleine kinderen'', zegt zowel Kleintjes als De Wild. Ieder mens heeft vitamine B12 nodig en dat zit niet in plantaardige producten. Vitamine B12 is nodig voor de aan maak van rode bloedcellen en voor de werking van het zenuwstelsel. Je zult ervoor moeten zorgen dat jij en je kind die dan op een andere manier binnenkrijgen, door bij te slikken in synthetische vorm. Zweven Krukje Haakjes Groen Als je meer rust wilt, zet dan zo veel mo gelijk spullen achter kastdeuren of stop ze in lades. Plaats alleen een paar mooie items in het zicht die zo de aandacht krij gen die ze verdienen. Zoals een mooie plant. Groen heeft een positieve uitwer king op de menselijke geest. Kinderhoek KOKEN ©eten Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: ruimte scheppen. GO ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 v Als een baby ongeveer zes maan den is, is het klaar voor een eerste hapje. FOTO GETTY IMAGES Eten voor de klein tjes, kleintjes van 0-4 jaar leren zelf eten van Stefan Kleintjes is verschenen bij Kosmos Uitgevers (€17,50) Te weinig ruimte. Om leuke din gen te doen. Om even alleen te zijn. Om te kopen wat je wilt. Om je lekker om te draaien in bed. Om spullen op te bergen. Ruimte is in allerlei opzichten een uitdaging. Ik ben niet voor het verzamelen van veel spullen waarvoor je opbergruimte nodig hebt. Ik ben er wel voor om je leefruimte zo groot mogelijk te maken. En daarmee bedoel ik dat je bewegingsruimte hebt, en dat er niet te veel dingen in het zicht staan. Dat is een goede reden om opbergruimte te creëren. Rust! Een klant van mij vond geen rust thuis en dat snapte ik meteen toen ik binnen stapte. Mijn zintuigen werden overprikkeld. Door dezelfde spullen anders te organiseren met slimme klusideeën zag ik hoe ze ontspande. Hoe minder meubels op de vloer, des te ruimtelijker het effect. Kies bijvoorbeeld voor een zwevende kast of televisie meubelstuk. Tegenwoordig kun je die zelf helemaal samenstellen. Bevestig de wandrail op een stevige wand. Daar aan hang je jouw kastjes. Het is makke lijker dan je denkt! Met een zwevend meubelstuk kun je ook de hoogte goed benutten. Er zijn altijd spullen die je niet vaak nodig hebt. Die berg je daar dus op. Met een krukje kun je daar gemakkelijk bij. Als je ruimte bovenop de kast hebt, laat die dan leeg. Anders oogt het toch weer druk. Haken zijn ook ideaal. Je kunt ze overal kwijt, maar houd ze zo veel mogelijk uit het zicht. Bijvoorbeeld aan de binnen kant van kastdeuren, in de gangkast of het washok. Ook hier geldt weer: zet niet alles op de grond, maar benut de hoogte. Twee gaten boren, haak ophan gen en voila! Misschien denk je: leuk verhaal, maar met kinderen is dit onmogelijk. Creëer dan een kinderhoek. Leg een groot kleed neer om die ruimte visueel te maken. Speelt ook fijn. Gebruik bak ken met deksels. Opruimen is alleen een kwestie van alles daarin gooien. De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwareinfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83