Zoomen met je smart phone doe je door naar het object toe te lopen Met een shot van minimaal zes seconden zorg je voor een beetje 'vlees' aan beide kanten Televisie maak je het beste schoon met... thee Elk uur worden vier auto's met opzet vernield Helft van het eten is slecht voor kids Facebook censureert 'seksuele' emoji's 3 &U>> Maak gebruik van drie basisshots: totaal, medium en close-up „Verschillende soorten shots zijn nodig om een film aantrekkelijk te maken, om de vaart er in te krijgen en te houden, maar ook om ergens de nadruk op te leggen. Neem het filmen van een persoon. Een close-up is een gezicht of een deel van het gezicht, een medium shot is een persoon die je vanaf borsthoogte filmt, een totaalshot geeft aan in welke ruimte deze man of vrouw zich bevindt: in een kan toor, op een sportveld of in een bos. Film niet alleen vanaf ooghoogte, maar wees creatief. Zak eens door je knieën, of houd de smartphone juist boven je hoofd vast. Het levert vaak grappige shots op.'' Film zes seconden (of langer) ,,Wie een shot minimaal zes secon den laat duren, heeft tijdens de mon tage voldoende ruimte om te snijden. Anders gezegd: zorg voor een beetje vlees aan beide kanten, ook bij het maken van een close-up. Denk daar bij aan het geluid: als je een opname langer laat duren, kun je het geluid in en uitfaden, zoals dat zo mooi heet. Voor een filmpje van een ongeveer minuut is het raadzaam om twintig a dertig verschillende shots te maken. Je hoeft ze niet allemaal te gebruiken, maar dan heb je wat te kiezen.'' »Zet de scherpte en de belichting vast. Zoek het licht op ,,Bij de meeste smartphones kun je belichting, scherpte en witbalans vastzetten. Het is bijna altijd verstan dig om dat te doen. Bij de iPhone kun je de scherpte en belichting heel een voudig vastzetten door op het gele vierkantje te drukken. Druk net zo lang tot je de AE/AF-vergrendeling in het scherm ziet verschijnen. Bij An droid toestellen is de werkwijze af hankelijk van het type smartphone. Door het vastzetten van licht en scherpte voorkom je dat de camera gaat corrigeren wanneer de lichtsitu atie verandert, bijvoorbeeld wanneer je de camera beweegt in een ruimte met tegenlicht. Verder heeft de smartphone een hele kleine lens. Zoek daarom het licht op, maar film niet tegen het licht uit een raam in.'' Film volgens de zogenaamde regel van derden. ,,Via instellingen kun je een raster aanzetten. Dit verdeelt het scherm in twee horizontale en twee verticale lijnen, dus in negen vlak ken. Als het hoofdonderwerp op een van de vier snijvlakken staat, krijg je de meest aantrekkelijke beelden.'' Bewegen is oké, maar dan wel met een doel „Kijk maar eens om je heen: de meeste mensen die met een smart- phone filmen, zijn maar wat aan rondzwaaien. Doe het niet, het levert onrustige beelden op. Laat de bewe ging in principe gebeuren in het shot, dus houd de smartphone stil. Be weeg alleen als het een functie heeft, bijvoorbeeld wanneer iemand ergens naartoe loopt of wegloopt.'' Inzoomen doe je met je voeten „Wanneer je inzoomt, gaat de beeld kwaliteit er op achteruit, net als bij het maken van een foto. Het is bijna altijd een onnodige camerabeweging. Zoomen met je smartphone doe je door naar het object toe te lopen. Zoomen met je voeten dus. Als je bij nader inzien toch iets dichterbij in beeld wil brengen, doe dat dan tijdens de montage.'' Geen vaste hand? Keep it steady, gebruik een handgrip of gimbal ,,De nieuwste smartphones hebben een ingebouwde stabilisator, toch blijft het soms lastig om stabiel te filmen vanuit de hand. Dan kan een handstatief handig zijn. Er zijn ook gimbals: stabilisators waarmee je, vanuit de hand, vloeiende en trilling- vrije beelden opneemt. Zelfs als je loopt.'' Genoeg beelden geschoten? Monteren op je smartphone maken, ook zijn er apps voor leuke effecten. Wie een iPhone heeft, kan uit de voeten met de gratis app iMovie. Lumafusion is ook heel goed. Voor Android zijn er ook genoeg gratis apps. Wil je meer mogelijkhe den, dan zijn betaalapps als Kine- master Pro of Power Director een op tie. Ook zijn er allerlei tutorials te vinden op YouTube.'' Leuk om te weten Handig om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten PC ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 ,,Je kunt complete videomontages Wil je scherp tv blijven kijken dan heeft hij soms een schoonmaakbeurt nodig, weet schoonmaakgoeroe Marja Middeldorp. Dat kan volgens haar met zwarte thee. Laat de thee afkoelen en doop er een watje in, niet te nat. Veeg van links naar rechts. Droog maken met een schone doek. In Rotterdam en Amsterdam werden vorig jaar de meeste auto's opzettelijk vernield, afgaand op meldingen daarover. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. Vorig jaar werden dage lijks 89 gevallen van autovandalisme gemeld in Nederland. Dat betekent dat bijna vier keer per uur een autobezitter hiervan slachtoffer werd. Niet meer dan 8 procent van deze gevallen wordt opgelost. De helft van alle ontbijtgranen, yoghurt en bereide gerechten die in Europa in supermarkten worden verkocht bevatten te veel suiker, zout of vet voor kinderen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Euro pese Commissie. Die vergeleek 2691 prodcuten met de richtlijnen van de World Health Organization. Facebook en Instagram verbieden het gebruik van emoji's die 'impliciet of in direct' naar seks verwij zen. Bovendien mogen emoji's ook niet meer ge bruikt worden om geslachts delen af te dekken op foto's die via de sociale netwerken gedeeld worden. Emoji's zoals de au bergine, die gebruikt wordt om een penis voor te stellen, en een per zik, als verwijzing naar de billen, zijn niet meer toegestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 75