in boek Ik heb geleefd 'Toen ik hoorde dat ik dood zou gaan aan deze ziekte, viel een last van mijn schouders' Nederland leest 19 'Mocht ik tussen zes plankjes terugkomen van vakantie, dan heb ik daar vrede mee' Winterbloei als cadeau in de bieb Hij heeft Rottumerplaat op de kaart gezet. „Iedereen weet dat Wolkers op Rottumerplaat is ge weest'', zegt Blom. Samen met Bo- mans. Hun reis kreeg mythische status in de Nederlandse litera tuur. ,,Of het je nou bevalt of niet, voor veel oudere Nederlanders blijft hij dat harige beest dat daar in zijn eentje met zijn slingerende lul door de branding liep. En die dat ook precies zo zei en die live op de radio allemaal smerige moppen vertelde. Niet te stuiten. Daar heb ben veel mensen herinneringen aan. Ze worden er blij van, associë ren die verhalen met een tijd die misschien niet terug zou komen." Het verloren paradijs dat de au teur in 1991 hervond - hij is in to taal twee keer teruggeweest - is anno 2019 aan bedreigingen bloot gesteld die zelfs een fantast als Wolkers niet kon voorzien. On langs heeft beheerder Staatsbosbe heer contact gehad met een Ame rikaans bedrijf dat op Rottumer plaat een virtuele Pokemon Go-lo catie had gestationeerd. Boswachter Jaap Kloosterhuis vertelt dat de smartphonegame- exploitant zelfs twee locaties op Rottumerplaat had genesteld. ,,Dan heb je groepen die zoveel mogelijk van die portals moeten bezoeken. Het verhaal gaat dat er mensen om die reden met een ex cursie van Staatsbosbeheer zijn meegeweest, alleen om dat vinkje te kunnen zetten. Ze hebben zelfs een vliegtuig gehuurd om zo laag mogelijk over het eiland te vliegen zodat dat portal werd gescand.'' Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat nam contact op met de Amerikanen - die de portal ver plaatsten. Zeehonden zijn nu ge vrijwaard van gamende mafkezen die, om het met Wolkers te zeg gen, totale schijt hebben aan de natuur. Over vervuiling gesproken, in de echte wereld verloor het Panamese schip MSC Zoe in januari van dit jaar 342 containers in de Noordzee. Op de Rottums (Rottumerplaat, Rottumeroog en Zuiderduin) spoelde een deel van de inhoud aan. Er werden 72 grote zakken af val geraapt. Boswachter Jaap toont wat poly- etheen-korrels waarvan er bakken vol aanspoelden. Elke meeuw zal ze verwarren met de schelpjes die onderdeel zijn van zijn menu. Al leen tekenen deze onverteerbare korrels op termijn het doodvonnis van het beest. Wolkers redde en verpleegde een kreupel scholek- stertje. Tegen de Zoe-rotzooi zou zelfs hij kansloos zijn geweest. Hoeveel dieren zijn doodgegaan zal blijken als de lange termijnim pact nader wordt onderzocht. Er staat bij de scheepseigenaar nog altijd een rekening open van bijna twee miljoen euro voor de op- ruimkosten dit voorjaar. Dit is toch wel even een andere wereld dan die idyllische plek waar Wolkers zich de eerste mens waande. Waar de schrijver nog modderige aanwas overzag staat het nu vol havikskruid, helmgras en wat dies meer zij. De broedvo- gels zijn al vertrokken. Zelfs de laatste lepelaars zijn op de wieken gegaan. Stel dat Wolkers nog zou heb ben geleefd, zou hij Greta Thun- berg hebben aangemoedigd? Zou ook hij de straat zijn opgegaan voor de planeet? Stel we zouden hem nu, achter dit duin, tegenko men als blote krijger, zou hij ons vloekend van 'zijn' Rottumerplaat schoppen? Blom kan het weten. ,,Ik denk dat hij wilde dat Staats bosbeheer en Rijkswaterstaat er voor waken dat hier zo min moge lijk mensen komen. Dat ze de zorg om de natuur aan de natuur over laten. In zijn tijd heeft Wolkers enorm geprotesteerd tegen die smeerpijp met alle rotzooi die in zee werd gedumpt. Dat is godzij dank afgelopen maar er zijn nog genoeg misstanden. De Wadden zijn werelderfgoed maar nog steeds overweegt men om hier te boren en naar olie op zoek te gaan. De menselijke activiteit toch weer te laten prevaleren, daar was hij zeker tegen geweest. Het klimaat- activisme van nu zat zeker al in hem.'' Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. Aan het eind van het gesprek schuift Anjo Estourgie (65) haar vest opzij. Boven haar linkerborst - op het hart - prijkt een tatoeage van een slapende baby. Het is Guéreaud, haar zoontje dat slechts vier dagen leefde. ,,Hij staat symbool voor al onze kinde ren die het niet hebben gered'', zegt ze. Anjo werd dertig keer zwanger in haar leven. Door allerlei complicaties leidde slechts één zwan gerschap tot een voldragen, gezonde baby. Dochter Lausanne is inmiddels 36 en zelf moeder van drie. ,,Zij was het die me deze ta toeage gaf voor mijn zestigste verjaardag.'' We zitten in de keuken in Nijmegen. Anjo praat veel, maar soms moet ze noodgedwon gen zwijgen om op adem te komen. Ze heeft de longziekte COPD en zit in het laatste sta dium. Haar longinhoud is nog maar 11 pro cent. Dagelijks heeft ze pijnaanvallen die haar soms volledig lamslaan. ,,Elk jaar vieren we de geboortedag van ons zoontje met een kaarsje en taart'', gaat ze ver der als ze weer lucht heeft. ,,In mijn hoofd zit nog steeds het beeld van een baby. Ik zou hem graag hebben gezien als volwassene.'' Ze heeft altijd een lijntje met hem gehou den. Ergens daarboven zal ze haar zoon weer tegenkomen, verwacht ze. Al heeft haar ka tholieke geloof een behoorlijke deuk opgelo pen door de tegenslag die haar en haar man in hun vruchtbare jaren overkwam. ,,Ik kan me gewoon niet voorstellen dat iemand dit een gezin aandoet. We gingen door een hel.'' Toen ze in 2014 ziek werd, schoot ze direct weer in de vertrouwde vechtstand. Door niet op te geven, was ze ooit uiteindelijk toch moeder geworden - het grootste geluk in haar leven. Ze zou wel even laten zien dat ze ook de longziekte COPD de baas werd. ,,Ik was heel sportief. In mijn jeugd heb ik op hoog niveau gehockeyd. Ik kon niet accepte ren dat mijn actieve leven voorbij was.'' Anjo kwam zichzelf genadeloos tegen. Haar conditie ging rap achteruit. Ze kreeg de ene longontsteking na de andere en nu, vijf jaar later, heeft ze resistente bacteriën in haar lon gen waardoor ze niet meer te behandelen is. ,,Het gekke is.toen ik hoorde dat ik dood zou gaan aan deze ziekte, viel er een last van mijn schouders. Ik hoefde niet meer te vech ten.'' Over haar geworstel schreef ze het boek COPD neemt de regie van mijn leven over (ver krijgbaar via regelneefje@hotmail.com). Op de achterkant staat een foto van Anjo met paars haar. Vandaag is haar paardenstaart donkerpaars met grijze en oranje strepen. ,,Ik wilde herfstkleuren.'' Eigenlijk is haar coupe een afleidingsmanoeuvre, zegt ze. Door de medicijnen kwam ze kilo's aan. Vréselijk. Nu hoopt ze dat de mensen vooral naar haar haar kijken. Of naar haar bril. Anjo heeft in haar leven zo'n dertig verschillende brillen verza meld. Het montuur in de vorm van een fiets draagt ze vaak. ,,Ik fietste zo graag. Nu kan ik niet meer op de fiets. Dan zet ik de fiets maar op mij.'' Ach, ze was altijd al een tikkeltje alterna tief, zegt ze. Met haar man, een tandarts, had ze een geweldig leven. Ze reisden de hele we reld over, hadden veel sociale contacten. ,,We waren lolmakers.'' Anjo grijpt naar haar rechterhand, die een spasme lijkt te krijgen. ,,Dat zijn krampen, door de inspan ning. Ik heb ze ook in mijn longen. Dan krijg ik geen lucht en verga ik van de pijn.'' Ze snuift een paar pufjes Fentanyl, een pijnstiller. De hand ontspant. Dit soort aan vallen maakt de ziekte zo onvoorspelbaar. Maar Anjo is gestopt haar bestaan erdoor te laten bepalen. ,,Ik heb me voorgenomen zo lang mogelijk te genieten van mijn gezin en de kleinkinderen.'' Elk weekend gaat ze naar de boerderij van haar dochter. Voor de kleintjes kocht ze een minipaardje, voor haar kind een bont veulen - dochter Lausanne is ruiter. En geloof het of niet, binnenkort gaat Anjo drie weken naar Afrika; een koffer vol medicijnen reist mee. ,,Ik heb het er met mijn longarts over gehad. Die zei: 'als jij dat wilt, moet je gaan'. We zullen vooral met de auto door wildparken rijden, dat houd ik wel vol. Dit wordt waarschijnlijk onze laatste reis. Aan mijn handtas hangt een niet-reani- merenpenning. Mocht ik tussen zes plankjes terugkomen, dan heb ik daar vrede mee.'' Anjo ontbloot haar bovenbeen. Een kers verse tatoeage, de inkt is nog maar net droog. We zien een koikarper. ,,Die vis zwemt tegen de stroom in om obstakels te vermijden. Net zoals ik ook constant bezig ben obstakels te vermijden.'' Onder de vis staat in sierlijke letters het woordje breathe. GO ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 De hele maand november staan alle bibliotheken in Nederland in het teken van Nederland Leest. Bezoekers van de bibliotheek krijgen tijdens de grootste biblio theekcampagne van Nederland gratis het geschenkboek Winter bloei cadeau. Winterbloei bevat zowel gepubliceerd als niet eer der gepubliceerd werk van Jan Wolkers over zijn liefde voor de natuur. De bundel is samenge steld en toegelicht door biograaf Onno Blom, de begeleidende co lumns zijn geschreven door Aaf Brandt Corstius en het voor woord is van Nederland Leest ambassadeur Ronald Giphart. Scholieren krijgen van de biblio theek tijdens de campagne Bo- realis van Marloes Morshuis ca deau. De campagne draait rondom duurzaamheid, waar de bibliotheek tal van boeken en ac tiviteiten aan koppelt. Meer info op: www.nederlandleest.nl #Eenboekkanzoveeldoen ^ASI Wolkersbiograaf Onno Blom met Winterbloei. foto corné sparidaens S -6 AflS FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook het verhaal vertellen over uw levenseinde dat nabij is? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 67