Avonturen van Jan Wolkers bijna halve eeuw later opnieuw 18 Het 'paradijs' van Jan Wolkers (1925-2007) is nog altijd onbewoond. Voor de campagne Nederland Leest wordt een bloemlezing van Wolkers' teksten over Rottumerplaat herdrukt in Winterbloei. Verslaggever Bob van Huët nam een kijkje op het verlaten Waddeneiland. erst alleen maar een don kere streep tussen het zil verige water en de zilve rige lucht. Het lijkt een luchtspiegeling die zal op lossen als we naderen... Even later moeten we de Harder, het schip van het ministerie van Landbouw, verla ten omdat de vaargeul te ondiep wordt en overstappen in een rubber boot met buitenboord motor. Maar ook die kan het eiland niet bereiken vanwege de lage waterstand. Na enige tijd moeten we te voet verder, door een halve meter diep water naar het strand waden, terwijl de slik aan je voetzolen zuigt alsof je op ontstop pers loopt. Een taaie trage tocht met de blik op het paradijs van vroeger'. Zo beschreef vaderlands icoon Jan Wolkers zijn terugkeer naar Rot tumerplaat, op 23 juli 1991. Twintig jaar ervoor had de schrijver, beeld houwer en schilder dit noordelijk ste stukje Nederland op de kaart gezet als piemelnaakte Wadden- Crusoe. Een week teerde hij op garnalen, bedorven mosselen en zeekraal, vertelde hij. Pas later bleek dat er een koffer vol etens waar uit de supermarkt was mee gesmokkeld. Zijn heerlijke avon turen deelde Wolkers met presen tator Willem Ruis in de radiostu dio. Van 10 tot 24 juli 1971 werden ze uitgezonden door de omroepen VARA en de AVRO. Wolkers had het stokje overge nomen van collega, Godfried Bo- mans, die het eiland de week daar voor toch wel wat anders had be leefd. Zijn chronische gezond heidsproblemen zouden zijn ver ergerd door het primitieve kampe ren en vooral door zijn eenzaam heid op Rottumerplaat. Bomans streed tegen zijn eigen fobieën en werd gek van het onophoudelijke meeuwengekrijs. Een paar maan den later overleed de auteur aan een hartaanval. Tragisch, een ge neratie luisteraars had genoten van de verslagen van het onwaar schijnlijke koppel. Bijna vijftig jaar nadat Wolkers hier voor het eerst voet aan wal zette, lijkt de aankomst op Rottu merplaat een déja vu. Want daar glinstert die zilveren zee, weer spiegelt de zilveren lucht en priemt een gouden baan zonlicht door het wolkendek. Alsof God een extra spotje op de Harder heeft gericht. En in de laatste me ters naar het eiland produceren de lieslaarzen inderdaad ontstoppers- geslurp. Wolkers beschrijvingen van dit eiland blijven tijdloos. Ze zijn nu herdrukt voor Winterbloei, het jaarlijkse cadeautje dat de Neder landse bibliotheken deze maand uitdelen aan bibliotheekbezoekers tijdens de actie 'Nederland Leest'. De bloemlezing rond het onver mijdelijke thema 'duurzaamheid' is samengesteld en toegelicht door Onno Blom, de biograaf van Wol kers. Illustratief voor het strikte toela tingsbeleid van Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat voor Rottu merplaat is wel dat zelfs Blom tot 2019 heeft moeten wachten om deze voor hem bijna gewijde grond te mogen betreden. Dat hij nu wel een paar uur wordt toegela ten is alleen vanwege 'Nederland Leest'. Blom en een aantal gelukki gen varen mee op een reguliere wisseling van de wacht van de vo gelwachters op Rottumerplaat. Dus geen onnodige verstoring op het misschien wel laatste Neder landse paradijsje. Het eiland is 'losgelaten in het beheer'. Dat betekent dat mensen ervan moeten afblijven en de be heerder vertrouwt op de 'natuur lijke dynamiek van het Wadden gebied'. Ofwel de Noordzee mag tijdens een driftige herfstbui best vreten aan prille duinen terwijl el ders, door verzanding en aanslib bing, weer zand wordt afgeleverd. Flora en fauna passen zich wel aan. ,,Zo is het ook voor de wetenschap een heel interessant gebied'', zegt Henk Middendorp van Rijkswa terstaat. Dat hij Rottumerplaat op gezette tijden mag bezoeken, be leeft hij als bonus van zijn job. Want zo er iets boven Groningen gaat dan is het dit eiland. ,,De na tuurlijke ongereptheid, de kwel ders die in bloei staan in augus tus.Middendorp krijgt iets van Wolkers, de schrijver die hij op de middelbare school moest lezen. ,,Mócht lezen!'' corrigeert hij zich zelf. Biograaf Blom trakteert het ge zelschap op citaten van Wolkers inclusief diens accent. Niet vreemd als je een half leven hebt gegrasduind in zo'n bijzonder le ven. Daar - we staan voor een laag duin - zat hij in een felgebloemde Hemastoel. Met een blauwe hand doek over zijn bruine dijen - 'niet voor de kou, maar omdat het zo'n kloterig gezicht is die kwispel staartende lul onder aan je papier'. Typisch Wolkers. Als je het terug leest lijken zijn navolgers die voor Expeditie Robinson op een eiland werden gedumpt vooral heel braaf en ontzettend saai. ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 GO Godfried Bomans en Jan Wo|kers op Rottumerplaat in 1971. foto aNp Wolkers als een blote Crusoe in 1971. FOTO ERVEN JAN WOLKERS Terug naar Rottumerplaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66