kinderporno gevonden 17 'Jeugdige zedendaders vallen bijna nooit terug' 'Men is in dat zwembad erg naïef geweest' GO ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 Jan Hendriks, hoog leraar aan de VU en klinisch psycholoog bij instelling voor fo rensische psychia trie De Waag. „Deze zaak is zeer uitzonderlijk. Jeug dige zedendaders vallen bijna niet terug. Uit internatio naal onderzoek blijkt dat op de honderd er drie binnen een paar jaar opnieuw seksu ele delicten plegen. ,,Wie precies die 3 procent zijn is moei lijk te bepalen. Het is lastig de bokken van de schapen te onder scheiden. Door mid del van onderzoek proberen we de kan sen op herhaling in te schatten. Het instru ment van risicotaxa tie is bij jeugdigen niet zo goed ontwik keld. Meestal over schatten we daar door de kans op her haling, en worden jongeren juist te lang behandeld. Soms is het andersom. Met die recidivecijfers kun je mensen abso luut niet geruststel len. Het is een af standelijk weten- schappelijk verhaal. ,,We moeten realis tisch zijn. Er gaan al tijd dingen mis. Ern stige delicten als ze denzaken en moord zijn nooit helemaal te voorkomen. Deze jongen in Arnhem heeft op zijn der tiende een fout ge maakt. Moet je hem tot zijn dertigste in de tbs houden? Heeft hij geen recht op een tweede kans? Dat is een groot dilemma. In een zeer beperkt aantal geval len, zoals in deze Arnhemse zaak, heb ben we een leemte in ons juridisch sys teem om deze jon- gens te volgen. ,,Een VOG (Verkla ring Omtrent Ge drag) had deze jon gen er uitgefilterd. Maar hij is nog altijd wel degene die het gedaan heeft. Niet de sportclub. Hij heeft zijn lusten niet kunnen bedwingen. Zodra hij merkte: 'ik kan hier niet goed mee omgaan' of 'ik raak opgewonden', had hij ontslag moe ten nemen. Dat heeft hij niet gedaan en dat is zijn verantwoorde lijkheid. Dat er met die binnengekomen waarschuwing bij het Sportbedrijf niets is gebeurd is stuitend.'' Mariëlle Bruning is hoogleraar Jeugd recht aan de Univer siteit van Leiden en kinderrechter in Am sterdam. ,,Bij zedendelinquen ten denk je vaak aan oudere mannen. Niet aan een 21-jarige ple ger met recidive. Een VOG had hem er uit gevist. Bij zedenzaken kan onbeperkt op het strafblad worden te ruggekeken. Onvoor stelbaar dat deze kans gemist is. Zeker in zwembaden. Men is daar erg naïef ge weest. Al kan ook een VOG niet alles voor komen. „Voor de ouders is dit afschuwelijk. Hoe vre selijk en wrang nu ook. De rechtbank heeft destijds pas send gereageerd. Er is straf opgelegd. Maar er is vooral met zorg heel veel geïn vesteerd. Dit zijn inge wikkelde keuzes. Als je nog slechts 13 jaar bent, ligt behandeling voor de hand. Dan zoek je het als rechter in de gesloten jeugd zorg. ,,Jeugdzorg gaat over opvoeding en is de bescherming van het kind zelf. Daarom reikt jeugdzorg niet verder dan je achttiende. Daarna geld je als vol wassen. Gedwongen plaatsen kan dan niet meer. Dat is vrijheids beperking en in strijd met de mensenrech ten. Het enige wat dan nog gedwongen kan is strafrecht of de psychiatrie. Zolang jongvolwassenen zelf willen meewerken kunnen ze binnen de jeugdzorg blijven. Juist de kinderen in de gesloten jeugd zorg willen helemaal niks. Die willen weg én kunnen weg. Daar zit het knelpunt.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65