In de kamer van Matthew wordt een enorme hoeveelheid 'Een VOG had effect gehad' 16 'Die man is best aardig. En toch, als hij in de buurt komt, mag je nooit met hem meegaan' dat maakt ouders afwisselend razend en verdrietig. Dat ze hun kind niet heb ben kunnen beschermen voelt zo mach teloos. Niets hebben ze gemerkt. Ach teraf waren er signalen. Er verdwenen onderbroekjes uit de kleedkamer. Moe ders mopperden er over, maar stonden er niet lang bij stil. Desondanks ziet Norbert een klacht van een moeder. Ze vertrouwt Matthew niet. Verontrust belt Norbert met welzijnsinstelling Siza. De begeleiders van het woonhuis in Arnhem-Zuid zeggen Matthew niet te herkennen in het door Norbert ge schetste beeld. De zwemcoördinator snapt er niets van en laat het er bij zit ten. Matthew heeft Siza niet ingelicht over zijn verleden, zo vertelt hij later. Hij vond dat onnodig, want hij had geen interesse in kinderen. Begin mei komt er nog een signaal over Matthew binnen. Concreet en alar merend. Niet bij Neptunus dat het zwembad huurt, maar bij Sportbedrijf Arnhem, de organisatie die het bad be stiert. De anonieme melding is zeer concreet: Matthew, die in De Grote Koppel zwemles geeft is een ernstige ontuchtpleger. In plaats dat alle alarm bellen afgaan, blijft het oorverdovend stil. De melder is een Arnhemse vader. Als hij zijn kind ophaalt van zwemles loopt hij buiten Matthew tegen het lijf. Matthew? Hier? De man schrikt. Het gaat goed met hem, vertelt Matthew vrolijk. Hij geeft zwemles. 'Wie is die aardige meneer?', vraagt zijn kind na het afscheid. Nog vol schrik zakt vader door zijn knieën. Die meneer is best aardig, beaamt hij. 'En toch als hij in je buurt komt, mag je nooit, nooit met hem mee gaan. Zul je dat doen?' Als belofte volgt een beduusd knikje. Waarschuwing De ontmoeting laat de vader niet los. Hij kent Matthew's achtergrond als ernstige zedendader. Na wat uitzoek werk belt de vader op vrijdag 3 mei Sportbedrijf Arnhem. Hij vraagt met klem naar de manager. Of hij een bood schap kan achterlaten? Nogmaals stelt de anonieme beller nadrukkelijk een leidinggevende te willen spreken. Hij waarschuwt de vrouw, met wie hij wordt doorverbonden, voor Matthew. 'Laat hem niet met kinderen alleen', drukt hij haar op het hart. Hij bidt dat zijn telefoontje 'iets ergs' voorkomt. Er gebeurt echter niets met zijn waarschu wing. Medio mei komt de vermeende ontucht aan het licht. Als hun zoontje zich ineens anders, minder spontaan gedraagt, krijgt een moeder een onheil spellend gevoel. Het joch vertelt zijn ge schokte moeder gedetailleerd over Matthew. In het water probeerde hij zijn hand weg te slaan, dat lukte niet. Zijn ouders trekken direct aan de bel. Ze doen op vrijdag 24 mei aangifte. Hun zoontje blijkt niet de enige. Nog vijf ou derparen doen aangifte. In juni wordt Matthew aangehouden. Hij ontkent. In zijn kamer wordt een enorme hoeveel heid kinderporno gevonden. De arresta tie wordt stilgehouden. Op het stadhuis wordt een zedenteam van gemeente en politie ingesteld, dat eventuele onrust moet voorkomen. Vlak voor de eerste rechtszaak begin september komt er een geruchtenstroom op gang, die door dag blad De Gelderlander wordt onderzocht. De anonieme melder heeft gelijk. Matthew heeft inderdaad een ernstig zedenverleden. In de zomer van 2012 wordt hij aangehouden voor het seksu eel misbruiken van vier jongetjes, 4 tot 8 jaar oud. In een speeltuintje in de Rotterdamse wijk Nesselande wint hij hun vertrouwen. Wijkverbod Matthew is 13 jaar als hij op 22 november 2012 voor de kinderrechter in Rotterdam komt. Ouders mogen het deel dat over hun kind gaat bijwonen. De gezinnen beleven helse, hectische maanden, waarin ze psychologische hulp krijgen. Enkele weken na de zitting komt Matt hew voorlopig weer vrij. Hij krijgt een wijkverbod voor Nesselande. Zijn ou ders moeten justitie beloven hun zoon 24 uur per dag in de gaten te houden. Toch gaat het mis. Tijdens een kerk dienst lokt Matthew een klein jongetje mee naar het toilet. De dag na sinterklaas 2012 beslist de rechtbank dat Matthew zo snel mogelijk moet worden behandeld. Zijn straf is gelijk aan het voorarrest, zodat hij zo snel mogelijk in de gesloten jeugdzorg kan worden geplaatst. Het vonnis volgt het advies van de kinder- en jeugdpsy- chiater en de psychologen die Matthew hebben onderzocht. Die constateren ge brekkige geestelijke vermogens. 'Door de autistische stoornis weet verdachte niet hoe contact te maken met leeftijd genoten. Hij kan zich alleen verhouden tot kleinere kinderen over wie hij een soort overwicht ervaart. Bovendien is hij niet in staat eigen gevoelens en die van anderen te verstaan, op elkaar af te stemmen en daaruit te handelen. Het gebrek aan empathie en sociaal inzicht enerzijds, en de impuls zijn behoefte te bevredigen anderzijds, maken dat hij geen weerstand weet te bieden tegen opkomende driften.' De deskundigen adviseren behande ling. Om de kans op herhaling terug te dringen. 'Behandeling in een strafrech telijk kader wordt afgeraden omdat deze zich te veel richt op het in de hand hou- den van de seksuele drang en te weinig op de onderliggende pathologie. Dat zal het gevaar voor impulsdoorbraken, dus recidive, doen toenemen.' De rechters plaatsen Matthew op de zedengroep in Harreveld. Hier zitten tien kinderen uit heel Nederland met ernstige seksueel gestoord gedrag. Op de gesloten afdeling van 't Anker ontpopt Matthew zich als een sportieve, sociale jongen. Hij toont zich vriendelijk, gezagsgetrouw en zoekt steevast de nabijheid van het personeel. Hij fitnesst en voetbalt graag. Matthew wordt nauwlettend in de gaten gehouden. Op de groep wordt hij weggehouden van nieuwe tieners, die er wat al te jong uitzien. Dan dreigt er gevaar, weten zijn begeleiders. Ze controleren direct zijn gangen, als hij in zo'n situatie even uit het zicht is. Nooit zonder toezicht Ondank zijn intensieve behandeling is Matthew een jongen die nooit zonder toezicht kan functioneren, vinden zijn begeleiders. Dat merken ze als ze met Matthew tijdens begeleid verlof buiten gaan wandelen. Bij het passeren van de basisschool verandert zijn houding en bespeuren ze een opgewonden blik. Hun pupil vergelijken ze met een klein kind van 3. Ook die laat je niet onbege leid buiten spelen. Je past altijd op, klimt hij nergens op, waar hangt-ie uit? Een kind van 7 kun je alleen laten buiten spelen. Die hoef je alleen te roepen als het eten klaar is. In augustus 2016 wordt Matthew 18 jaar en loopt de gesloten machtiging af. Dan kan hij zijn tas inpakken en naar buiten wandelen. Zonder dat hem een strobreed in de weg kan worden gelegd. Hooguit kan het verblijf verlengd wor den met maximaal een halfjaar. Matthew zal altijd op een beveiligde plek moeten wonen, beseffen zijn hulp verleners. Verwoed worden pogingen ondernomen hem veilig onder dak te brengen. Instelling na instelling bedankt voor de eer. Uiteindelijk kan Matthew terecht in de Catamaran in Eindhoven. De kliniek voor forensische jeugdpsychiatrie en orthopsychiatrie is gespecialiseerd in de behandeling van jongeren met meervoudige, complexe ontwikkelings- en gedragsproblemen. De ggz-instelling helpt om 'persoon lijke risicofactoren te leren (her)kennen en ermee om te gaan.' Doel is wel dat de jongeren weer vol ledig deelnemen aan de samenleving. Dat gebeurt. Matthew, voor de wet vol wassen, komt in Arnhem wonen en meldt zich bij het zwembad. ,,Ik vind het zo erg voor die ouders in Arnhem'', zegt een moeder in Rotterdam. ,,Dat zij hetzelfde moeten doormaken als wij.'' Ze is verdrietig en aangeslagen dat het opnieuw fout is gegaan. Haar zoon, nu een stoere tiener, kampte lange tijd met agressie en driftbuien. ,,Nu gaat het goed met hem.'' Over de zomer van 2012 wordt in Nesselande niet gesproken. Wat zeggen de deskundigen? ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 Dit verhaal kwam tot stand op basis van (achtergrond)gesprekken met hulp verleners, ouders van slachtoffers en medewerkers van politie en justitie, Sportbedrijf Arnhem, zwemclubs en scholen. Met de kinderen zelf is niet gesproken. Matthew komt 7 november opnieuw voor de rechter. In december 2012 veroordeelt de Rotterdamse kinderrechter Matthew tot jeugddetentie van 3 maanden. Die veroordeling is gelijk aan zijn voorarrest. Nadruk kelijk kiest de rechtbank voor di recte behandeling in de gesloten jeugdzorg. Matthew is op het mo ment van zijn veroordeling 13 jaar. Als stok achter de deur krijgt hij voorwaardelijk jeugd-tbs (zogehe ten PIJ-maatregel) opgelegd, met een proeftijd van twee jaar en toe zicht door de jeugdreclassering. In juni 2019 wordt Matthew opnieuw aangehouden voor ontucht met kleine jongens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64