Toen we wakker werden, stond er een halve meter water in huis 11 om de beurt bij haar. Achter onze boerderij Klein Ter Hooge kwamen vijf of zes bommen terecht. Ik denk dat ze bedoeld waren voor Slot Ter Hooge. Na afloop zijn we gaan kijken, in de wei van de buurman lagen allemaal dode koeien." De Stoomvaart Maatschap pij Zeeland, die vanuit Vlis- singen op Engeland voer, nam snel maatregelen. In de boomgaard van de boerderij werden vaten dieselolie be graven. Ko schat zo'n twintig stuks, elk gevuld met vijf honderd liter brandstof. De auto van de directeur van de maatschappij mocht niet in beslag worden genomen en kreeg een plekje in het wa genhuis. Vluchtelingen In die begindagen van de oor log kwamen er vluchtelingen uit Vlissingen. Een echtpaar met een dochter en een zoon vond onderdak op de boerde rij. ,,Later kreeg de zoon be richt dat hij in Duitsland moest gaan werken. Hij wei gerde en is bij ons onderge- doken, in een hok op zolder." Nog een gebeurtenis die hem altijd bij zal blijven. Aan de rand van Middelburg was tijdens de bezettingsja ren een terrein voor vracht wagens van de Todt, de naar oprichter Fritz Todt ge noemde bouwmaatschappij van Hitler-Duitsland. ,,Er stonden een stuk of vijf wa gens die werden ingezet bij de bunkerbouw. De auto's reden op gasgeneratoren. Mannen die tewerkgesteld waren startten de auto's 's ochtends vroeg om ze warm te laten draaien. Wij waren kwajongens van een jaar of twaalf. Er was niks leukers dan een papier voor de inlaat van de generator te houden, zodat de motor stil viel. Nee, ze hebben ons nooit te pak ken gekregen." En toen kwam het water. In het najaar van 1944 wer den de dijken van Walcheren op vier plaatsen kapot ge bombardeerd. Met die offen sieve inundatie hoopten de geallieerden de verplaatsing van Duitse troepen onmoge lijk te maken. ,,Er werden pamfletten uitgegooid waarop stond dat we het ei land moesten verlaten. Dat was gemakkelijk gezegd, wij zaten wel met een veestapel. In die dagen hadden we in kwartiering op de boerderij, er sliepen Duitse militairen in een wagenhok. Ze hielpen mee met het werk op de boerderij." Het duurde een aantal da gen voor het zeewater Klein Ter Hooge bereikte. ,,We za gen het elke dag dichterbij komen. Het ging niet snel. Op een avond overlegden we met vader of we zandzakken voor de deur moesten leg gen. Hij vond het niet nodig, het was volgens hem laag water. 's Morgens om een uur of vijf, toen we wakker werden, stond er een halve meter water in huis. Groot alarm natuurlijk. Snel wer den zoveel mogelijk spullen naar boven gebracht. Het wa ter bleef stijgen, eerst stond het tot aan mijn kuiten, niet veel later tot aan mijn navel. En daar zat je dan, met negen man op zolder, zonder ka chel, zonder drinkwater, zonder sanitair. We hadden een watertank van zeshon derd liter op de regenbak staan, maar daar konden we niet bij. Gelukkig hadden we wel een wagen bij het huis gezet, waarop een ladder was geplaatst die tegen de gevel stond." ,,Achter onze boerderij lag een boomgaard. Daarin ble ven veel aangespoelde spul len hangen. Ook houten bal ken. Ik heb mijn zwembroek aangetrokken en ben er naar toe gezwommen. Van het verzamelde hout maakte ik een vlot. De volgende dag zijn we daarop naar Slot Ter Hooge gepeddeld. We her kenden onze koeien, die lie pen in het bos rond het kas teel. Het gebouw zat al vol met misschien wel honderd evacués. Ik herinner me een grote zaal met een terras er voor. In die zaal werden we ondergebracht. Het water kwam tot zo'n vijftig meter van het kasteel. Ik zag drie mannen over het gazon door het water weglopen. Opeens waren er nog maar twee. Eén was er in een schuttersputje gestapt." Bijna verzopen Ko weet nog hoe een peddel tocht in een kano van Ter Hooge hem bijna fataal werd. ,,Door de harde wind sloegen er golven over de rand. Ik was bijna verzopen. Achter een woning Op het Zand heb ik me aan een waslijn vastge houden. Gelukkig kwam er net op tijd een roeiboot langs." Tot ze begin 1945 naar Zuid-Beveland werden geë vacueerd, verbleven ze op het landgoed. ,,Een hoop el lende, ook toen een gealli eerd vliegtuig twee bommen liet vallen die het kasteel maar net misten." Hij is een leven lang weg uit de omgeving van Middelburg. In Mep- pel, het zuidwesten van Drenthe, daar woont Ko (Jacobus) Besuijen nu zestig jaar. Maar zijn jeugd, hoe de oorlog op boerderij Klein Ter Hooge pal naast Slot Ter Hooge aan klopte, dat zal hij nooit vergeten. Zijn verhaal, daarvan is hij over tuigd, mag niet ontbreken in de se rie met ooggetuigen van de oorlog. De boerderij - die er nog altijd is - lag drie- tot vierhonderd meter van de ingang van Slot Ter Hooge. Zijn vader heette ook Jacobus, en zelf heeft hij één van zijn zoons ook zo genoemd. Ko, dat is de naam voor het dagelijks gebruik. Ko was in het gezin de middelste van zeven kin deren, zes jongens en één meisje. In de jaren dertig was het de tijd van de wereldwijde crisis. Op Klein Ter Hooge waren de gevolgen daarvan niet echt merkbaar. Het personeel bestond uit een knecht, een dienst bode en twee landarbeiders. Drie werkpaarden, 24 koeien, een stier, varkens, geiten, eenden, kippen. En dan ook nog eens zo'n 24 hectare bouw- en weiland. ,,We hadden ze ker geen armoe", zegt Ko. Boer worden? Hij klinkt gedeci deerd: ,,Nee, ik heb er nooit over ge dacht om hetzelfde werk als mijn vader te gaan doen. Dat landwerk is me veel te laag bij de grond. Na de lagere school ben ik naar de am bachtsschool gegaan. Ik wilde ma chinebankwerker worden." Het begin van de oorlog: echt dreigend, echt overweldigend kwam het niet op hem over. ,,Die tiende mei was een mooie dag. Vlissingen of het daar in de buurt gelegen vliegveld werd in alle vroegte gebombardeerd. In de ha vens lagen oorlogsschepen, die schoten op de vliegtuigen. We za gen granaten in de lucht ontplof fen, hele onschuldige wolkjes. Van het gevaar van neerkomende scher ven hadden we geen idee. Die dag waren we op de iets verderop gele gen boerderij Steenhoven bij oma. Haar man was in 1937 overleden. Sindsdien sliepen mijn broers en ik PASPOORT ZE ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 Boerderij Klein Ter Hooge, Middelburg, eind 1944-1945. foto JACOBUS BESUIJEN Jacobus - roepnaam Ko - Besuijen werd 12 december 1930 geboren op de boerderij Klein Ter Hooge bij Middelburg. Daar groeide hij op tot februari 1953. Toen verruilde het gezin op aandrang van Ko's oudere broer Henk (Heine) de boerderij bij Middelburg voor een gloednieuw boerenbedrijf in de Noordoostpol der. Ko vond de aarde daar 'woest en ledig' en besloot terug te keren naar Middelburg. Hij kon terecht bij een schoolkameraad in Koude- kerke. In 1955 verhuisde hij naar Emmeloord, waar hij een autospui- terij bestierde. In 1959 begon hij een zelfde bedrijf in Meppel. Daar woont hij nog steeds. Zijn drie jaar geleden overleden echtgenote Truus van den Belt uit Kampen was conductrice op de bus. Zo leerde hij haar kennen. Ze trouwden in 1958, kregen drie zoons. Er zijn inmiddels acht klein kinderen en zes achterkleinkinde ren. Ko Besuijen kort na de oorlog. foto freddy schinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59