Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Dat rebelse is altijd een stukje van mijn karakter gebleven Ze werd geboren in een vrijstaande arbeiderswoning in de Willem Zelleweg in Goes. Marianne Coumou (56) was als kind graag tegendraads en genoot van het leven aan het treinspoor. ,,De spoorwegovergang was een belangrijk onderdeel." Zeeuws meisje Coumou werd als basisscholier bij toeval een bekende Zeeuw. Ze schitterde in een reclamespot van Zeeuws meisje, het welbekende margarinemerk. ,,Een reclamebu reau uit Rotterdam had onze school, de Prinses Beatrixschool in Goes-Zuid, uitgekozen om meisjes te zoeken voor een re clame. In het speelkwartier wer den we geobserveerd en daaruit werden tien meisjes gekozen voor proefopnames." Uiteindelijk doorstond Coumou de selectie en bleef als enige over. ,,De opnames vonden plaats in Numansdorp en ik was uitgedost In Zeeuwse kle derdracht. Als ik het terug zie is het een vreselijk slecht filmpje, maar toen was het een grote hap pening. Mijn opoe, de moeder van mijn oma, vond het geweldig dat haar achterkleindochter op televi sie kwam. In het verzorgingste huis kwam iedereen kijken naar het spotje." De reclame kwam gedurende drie jaar vrijwel dagelijks op tele visie. Niet alle reacties waren even positief. ,,Ik ben er zelfs regelma tig mee gepest. Het milieu waarin ik ben opgevoed is 'doe maar ge woon'. Soms keken mensen me aan met een neerbuigende blik van, 'zie haar daar lopen met haar reclamespot'. Er werd mij sterk af geraden te koop te lopen met mijn rolletje op tv." Eerste zoen In haar schoolperiode kreeg Cou- mou 'bescherming' van haar twee jaar oudere broer. ,,We zaten op dezelfde school en hij nam het al tijd voor me op. Onze band was prima, later zijn we ook samen uitgegaan." Inmiddels woont Coumou in Kapelle, maar met re gelmaat is ze nog te vinden op de plek waar ze opgroeide. ,,Soms loop ik in Goes en wordt ik me lancholisch. Dan denk ik terug aan het uitgaansleven of mijn eer ste zoen in het park. Mijn opvoe ding was conservatief, in het te ken van de kerk en van wat andere mensen van ons vonden. Toen ik zelf moeder werd, begreep ik be ter waarom mijn ouders zo streng waren. Het belangrijkste wat ik van huis heb meegekregen is rein heid, rust en regelmaat. Verant woord eten, een financiële buffer, afspraken na komen en meer van dat soort zaken. Mijn twee doch ters hebben een vrijere opvoeding gehad, al heb ik die ene belang rijke les wel doorgegeven: Breng structuur aan in je leven." Als jongste uit een ge zin met drie kinde ren speelde Mari anne Coumou in haar basisschooltijd veel buiten. ,,Een korte samenvat ting van mijn jeugd: 'zoek het uit, zoek het op.' Er was weinig ver keer in die tijd, dus je kon prima op straat spelen. Het klinkt alle maal burgerlijk, maar ik was graag met stoepkrijt in de weer. Spring touwen en verstoppertje spelen waren andere favoriete bezighe den." Het ouderlijk huis waar Cou- mou (samen met haar ouders, zus en broer) opgroeide ,werd ge bouwd in de jaren 30. ,,We had den geen centrale verwarming boven en lange tijd niet eens een douche. Twee keer in de week, op woensdag en zaterdag, werd ik ge wassen in een zinken teil. Pas la ter kregen we een douche. Ik her inner me dat het in de doucheruimte altijd ijskoud was. Ik werd onder de warme straal ge zet. Er werd tot drie geteld en dan was de volgende aan de beurt. Douchen moest zo efficiënt mo gelijk en mocht niet te veel kos ten." Zoete koek Coumou was als kind geen type om alles voor zoete koek aan te nemen. ,,Als bijvoorbeeld mijn vader of leraar mij een opdracht gaf, vroeg ik vaak 'waarom dan?'. Het antwoord van mijn vader luidde dan meestal 'Omdat ik het zeg'. Daarmee nam ik geen genoe gen. Dat rebelse is altijd een stukje van mijn karakter geble ven." Vooral op de middelbare school uitte Coumou regelmatig tegendraads gedrag. ,,Mijn ouders waren niet altijd blij met mijn keuzes en hebben zich vast veel zorgen gemaakt. Ik zocht altijd naar spanning en avontuur. Als kind van dertien jaar begon ik al stiekem met roken. Bij het uitgaan moest ik om twaalf uur thuis zijn, maar het werd altijd na midder nacht." Ook op jongere leeftijd haalde Coumou al graag kattenkwaad uit. ,,Belletje lellen en heel hard weg rennen. Of een portemonnee aan een touwtje binden en op straat leggen. Als iemand hem wilde pakken trokken we snel aan het touw. In de winter maakte ik spekgladde glijbanen op het trot toir. Omdat buurtbewoners uit gleden kwam mijn moeder met de zoutbus de boel snel weer be gaanbaar maken." Als Coumou vertelt over haar jeugd krijg je spontaan de klanken van Guus Meeuwis 'kedeng ke- deng' in je hoofd. De trein, en met name het spoor, komen terug in veel van haar verhalen. ,,Als er vriendinnen bleven logeren, kon den ze niet slapen door de 'herrie' van de trein. Zelf hoorde ik dat al lang niet meer. Alleen bij nachte lijke werkzaamheden aan het spoor bleef ik soms wakker. De grote schijnwerpers en het kabaal vond ik spannend. Als kind van een jaar of tien heb ik wel eens over het spoor gelopen. Samen met een buurjongen van een paar huizen verder genoot ik van die 'sensatie'. Ook als tiener speelde de spoorwegovergang een grote rol. Aan de ene kant van het spoor stond ons huis, aan de andere kant was van alles te beleven. Ik danste graag bij Dansschool Jan- GO ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 vier en ook voor het uitgaansle ven moest ik eerst het spoor over." Mijn jeugd in het kort: Zoek het uit, zoek het op HANS PUIK Marianne Coumou voor haar ouderlijk huis in de Willem Zelleweg in Goes. foto johan van der heijden Marianne Coumou (rechtsboven) op haar elfde verjaardag. REPRODUCTIE JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 57