Comments likes Stefan Siwabessy 'Bij ons zijn de egels welkom' Al tien jaar is hij de steunpilaar van Waylon. De bescheiden gitarist en bandleider Stefan Siwabessy (43) uit Middelburg kreeg voor zijn trouw onlangs een cadeautje van hem. Met zijn tweetjes naar de Royal Albert Hall in Londen waar een film werd vertoond van het concert dat Jimi Hendrix er in 1969 gaf. ,,Ik heb een traantje moeten laten." Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? Geblokt postuur, baardje, dikke bril, petje waaronder vriendelijke ogen het bezoek vorsen. Geen flapuit, eerder een bedachtzaam prater. Stefan zit nog vol van de 'Jimi ex perience' in de Royal Albert Hall. Dat moet er wel uit. ,,Want Hendrix is mijn muzikale va der." „Hendrix maakte muziek op een manier die vandaag de dag bijna niet meer bestaat. Hij en zijn bandleden lieten veel aan het toeval over. Hendrix ook qua sound. Ze speelden heel hard, wat vaak tot feedback (terugkoppeling van ge luid) leidde. Die feedback werd zijn handels merk, al was het soms een strijd om de gitaar in al dat geweld te temmen. De eerste helft lukt alles. Midden in in Voodoo Chile verliest hij het. Ik zag het meteen aan zijn houding en ge zichtsuitdrukking. Ik zeg tegen Waylon: 'Jimi is kwaad'. Ik maak die strijd ook mee op het po dium. Je bent als gitarist afhankelijk van een hoop factoren. De ene zaal is de andere niet.'' Hendrix is meer dan een gitarist. Hij opent zichzelf en nodigt mensen uit, zegt Stefan. ,,Dat komt over op het publiek. Dat gebeurde ook in de Royal Albert Hall. Publiek begon te klappen en hem aan te moedigen. Die hele zaal werd gek. Ik heb dit nog nooit meegemaakt. Dat je echt in een concert zit, terwijl je naar een film zit te kijken. Jimi kwam tot leven. Ja, ik heb een traantje moeten laten.'' ,,Ja heerlijk. Ik kende Marcia van de havo-tijd. Later ontmoetten we elkaar toevallig. Vijf we ken later was ze zwanger, hahaha. Zo kwam dochter Nova Sue ter wereld.'' Stefan woonde toen nog in Amsterdam, Marcia in Zierikzee. Zeven jaar geleden besloot hij terug te komen. „Amsterdam is ook niet alles. De hoofdstede lijke arrogantie die er hangt. We wonen nu in hartje Middelburg, heerlijk rustig. Ik wil Nova Sue ook niet in de grote stad laten opgroeien.'' Dat geeft hem ruimte om zich te wijden aan het gezin en een andere culturele drijfveer: beeldende kunst. Stefan maakt fotocollages, een combinatie van fotografie en schilder kunst. Invloed van pa, die toen hij besefte dat een carrière als profvoetballer er niet in zat, zich omschoolde tot fotograaf. ,,Het is een an dere uitlaatklep. Voor mij is er geen verschil tussen een mooie song en een prachtig schilde rij. Het zijn allemaal composities." ,,Mijn buurman in Koudekerke, Alex de Regt, gooide zijn oude gitaar weg. Ik zei: die wil ik hebben. Ik mocht van mijn ouders al snel op les. Ik was elf, maar zo gretig. Mijn pa had pla ten van Hendrix. Die begon ik na te spelen. Te genwoordig leren gitaristen alle trucjes via YouTube, ik luisterde en vrat alles. Het was zelfs zo erg dat we een week eerder terug van vakantie kwamen, omdat ik geen gitaar bij me had. Ik was een beetje onhandelbaar." Niet alles ging over rozen in het leven van de jonge Stefan. Zijn moeder overleed te vroeg. ,,Ze was nog maar 43. Had een hersentumor. Het begon met hoofdpijn, een paar maanden later was er ze niet meer. Traumatisch ja. Ik heb nooit serieuze gesprekken met haar kunnen voeren. Toen ik de eerste keer met Waylon in Paradiso speelde, heb ik pa gebeld. Nu moet je komen, als een soort cadeau aan hem. Jammer dat mijn moeder dat niet kon meebeleven. Niettemin wilde ik er ook na haar dood voor zorgen dat ze trots op me zou zijn." Ook de moeder van Hendrix is vroeg overle den, wijst Stefan op de gelijkenis met zijn mu zikale vader. ,,De andere overeenkomst is dat we beiden halfbloedjes zijn. Ik ben zoon van een Molukse vader en Nederlandse moeder. Net als Hendrix zoek ik naar wie ik nu eigenlijk ben. Je hoort in feite nergens bij. Mijn Neder landse tak zijn oer-Zeeuwen. Aan beide kanten voel ik trots, al blijft de geschiedenis van Mo- lukkers in Nederland een wrang verhaal.'' Het leidde ertoe dat Stefan zijn eigen weg koos. ,,Ja, ik ging doen waar mijn hart lag en dat is muziek maken. Veel mensen probeerden het uit mijn hoofd te praten. Niet mijn pa, die steunde me altijd. Hij kocht ook gitaren en ver sterkers voor me. Ik hield vol en kwam op mu- ZATERDAG 2 NOVEMBER 2019 GO Mensen kunnen zich het hele jaar bij Vogel- en Egelasiel De Mikke opgeven om pleegouder te worden voor een egeltje. De egels hebben onze hulp hard nodig, zegt Coby Louwerse van het Vogel- en Egelasiel in Middelburg. 'Bij ons welkom', reageerde Mootje Monique Christiaansen op Facebook. 'Hebben grote tuin met veel hout en bomen enz. En 2 egelhuisjes. Lopen er ook al rond bij ons. En voeren in de huis jes ook egelvoer.' Mathilde Freddie Klugkist zag het minder zitten: 'Haha nou nee nu maar ff niet. Hebben net weer 4 uitgezet in de tuin hier...' Bianca Vuijst: 'Ik heb ook een egel in mijn tuin en die is zo brutaal dat die via kattenluik binnen komt om kattenbrokjes te eten.' Tot nu toe zijn dit jaar al 28 mensen ziek gewor den na het eten van een maaltijd met zelfgeplukte paddenstoelen. Dat is een flinke stijging in vergelij king met vorig jaar, zo blijkt uit de cijfers van Nati onaal Vergiftigingen Informatie Centrum. 'Eigen schuld, gewoon laten staan', schreef Marit Wesselink op Facebook. 'Het enige waar mensen aan denken is eten, echt erg! Ik snap wel dat men terug wil naar basic, maar dat kan niet overal hier. Neem een paddenstoelenkenner mee, en verbied het plukken van giftige soorten! Freek van der Zee: 'Laat ze lekker staan en ga gekweekte champignons eten als je zo nodig pad denstoelen wil verorberen!' Karin Van Houtum Driessen: 'Ik werd als kind al gewaarschuwd voor t eten van paddenstoelen.' Het Malieveld in Den Haag stond woensdag weer vol, dit keer met mensen uit de bouw, die protes teerden tegen de regelgeving over stikstof en pfas: chemische stoffen in de bodem en het grondwater. Tom-Jan Meeus (@tomjanmeeus) reageerde op Twitter: 'Fascinerend dat boeren én bouwers nu tegen de overheid demonstreren, terwijl de basis voor de huidige stikstofimpasse - het door de rechter verboden Programma Aanpak Stilstof (PAS) - eertijds door de overheid is bedacht om boeren én bouwers te ontzien #bouwprotest' Jimi Hendrix is als een tweede vader FRANK BALKENENDE Wat is de magie van Hendrix? Over vaders gesproken, je bent er zelf ook één. Hoe is dat? Hoe ben jij aan de gitaar geraakt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54